رودولف یاکوب کامراریوس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
رودولف یاکوب کامراریوس
Rudolf jakob camerarius.jpg
زادهٔ۱۲ فوریهٔ ۱۶۶۵
توبینگن، امپراتوری مقدس روم
درگذشت۱۱ سپتامبر ۱۷۲۱ (۵۶ سال)
توبینگن، امپراتوری مقدس روم
دیگر نام‌هاکامرر
شناخته‌شده برایبررسی اندام‌های زایشی گیاهان (De sexu plantarum epistola)
پیشینه علمی
شاخه(ها)گیاه‌شناس و پزشک
استاد راهنماالیاس رودولف کامراریوس.
گئورگ بالتازار متزگر
دانشجویان دکترییوهان آندرئاس پلانر


رودولف یاکوب کامراریوس یا کامرر (زاده ۱۲ فوریه ۱۶۶۵ – درگذشته ۱۱ سپتامبر ۱۷۲۱) گیاه‌شناس و پزشک آلمانی بود.

زندگی[ویرایش]

کامراریوس در توبینگن متولد شد و در سال ۱۶۸۷استاد پزشکی و مدیر باغ‌های گیاه‌شناسی توبینگن شد. او عمدتاً به دلیل تحقیقاتش در مورد اندام‌های تولید مثلی گیاهان شناخته شده‌است (De sexu plantarum epistola (1694)). [۱]

در حالی که گیاه شناسان دیگر، مانند جان ری و نهمیا گرو، مشاهده کرده بودند که به نظر می‌رسد گیاهان به شکلی رابطه جنسی دارند و حدس می‌زدند که گرده عامل لقاح نر است، این کامراریوس بود که دست به آزمایش زد. او در مطالعه توت مشخص کرد که گیاهان ماده بدون نزدیکی به گیاهان نر میوه می‌دهند اما بدون دانه هستند. گیاهان مرکوریالیس و اسفناج نیز به همین ترتیب عمل می‌کردند. او با گیاه روغن کرچک (Ricinus) و با ذرت، گلهای لکه دار ("منگوله" ذرت) را قطع کرد و به همین ترتیب مشاهده کرد که هیچ دانه‌ای تشکیل نمی‌شود. نتایج او در قالب یک نامه (epistola) گزارش شد و توجه فوری را به خود جلب کرد، کارگران بعدی نتایج او را از گیاهان تک پایه‌ای که او مطالعه کرده بود به گیاهان دوپایه نیز گسترش دادند.

آثار[ویرایش]

در مورد جنسیت گیاهان، ۱۶۹۴
  • دربارهٔ گیاهان بهاری (به لاتین). توبینگن: مارتین رومی. ۱۶۸۸.
  • در مورد جنسیت گیاهان (در لاتین). توبینگن: مارتین رومی. ۱۶۹۴.

یادداشت[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • This article incorporates text from a publication now in the public domain: .mw-parser-output cite.citation{font-style:inherit;word-wrap:break-word}.mw-parser-output .citation q{quotes:"\"""\"""'""'"}.mw-parser-output .citation:target{background-color:rgba(0,127,255,0.133)}.mw-parser-output .id-lock-free a,.mw-parser-output .citation .cs1-lock-free a{background:linear-gradient(transparent,transparent),url("//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/65/Lock-green.svg")right 0.1em center/9px no-repeat}.mw-parser-output .id-lock-limited a,.mw-parser-output .id-lock-registration a,.mw-parser-output .citation .cs1-lock-limited a,.mw-parser-output .citation .cs1-lock-registration a{background:linear-gradient(transparent,transparent),url("//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d6/Lock-gray-alt-2.svg")right 0.1em center/9px no-repeat}.mw-parser-output .id-lock-subscription a,.mw-parser-output .citation .cs1-lock-subscription a{background:linear-gradient(transparent,transparent),url("//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/aa/Lock-red-alt-2.svg")right 0.1em center/9px no-repeat}.mw-parser-output .cs1-ws-icon a{background:linear-gradient(transparent,transparent),url("//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4c/Wikisource-logo.svg")right 0.1em center/12px no-repeat}.mw-parser-output .cs1-code{color:inherit;background:inherit;border:none;padding:inherit}.mw-parser-output .cs1-hidden-error{display:none;color:#d33}.mw-parser-output .cs1-visible-error{color:#d33}.mw-parser-output .cs1-maint{display:none;color:#3a3;margin-left:0.3em}.mw-parser-output .cs1-format{font-size:95%}.mw-parser-output .cs1-kern-left{padding-left:0.2em}.mw-parser-output .cs1-kern-right{padding-right:0.2em}.mw-parser-output .citation .mw-selflink{font-weight:inherit}Chisholm, Hugh, ed. (1911). "Camerarius, Rudolf Jakob". Encyclopædia Britannica. Vol. 5 (11th ed.). Cambridge University Press. p. 108.
  • Duane Isely, One hundred and one botanists (Iowa State University Press, 1994), pp. 74–76

پیوند به بیرون[ویرایش]

پرونده‌های رسانه‌ای مربوط به Rudolf Jakob Camerarius در ویکی‌انبار