رضا معینی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
رضا معینی (نفر سوم از سمت چپ) در مراسم اهدای مدال قهرمانان آزادی اطلاع رسانی سازمان گزارشگران بدون مرز

رضا معینی مسئول دفتر ایران، افغانستان، و تاجیکستان در سازمان گزارشگران بدون مرز در فرانسه است[۱] که به وضعیت آزادی بیان و روزنامه‌نگاران و خبرنگاران زندانی می‌پردازد[۲] و علاوه بر وبگاه فارسی آن سازمان[۳] در خبرگزاری‌های فارسی و غیرفارسی به موضوعات حقوق بشری و مسائل مرتبط به آزادی بیان در ایران و افغانستان می‌پردازد.[۴][۵][۶][۷]

زندگی[ویرایش]

پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران بسیاری از اعضای خانواده رضا معینی، اعدام شدند. رضا معینی در ایران به دلیل کنش سیاسی و هواداری از سازمان چریک‌های فدایی خلق ایران، زندانی شد. او در سال ۱۳۶۵ ایران را ترک کرد و به فرانسه رفت. او در پاریس به تحصیل خود ادامه داد و به فعالیت در کمیسیون لغو مجازات اعدام در سازمان عفو بین‌الملل پرداخت. رضا معینی از سال ۱۳۷۵ (خورشیدی) در سازمان گزارشگران بدون مرز، به عنوان روزنامه‌نگار و پژوهشگر دفتر کشورهای فارسی‌زبان، کار می‌کند.[۱]

وضعیت ایران و افغانستان[ویرایش]

سال ۲۰۱۶ شاخص آزادی مطبوعات از بین ۱۸۰ کشور جهان برای ایران ۱۶۹ و افغانستان ۱۲۰ بوده‌است، سال ۲۰۱۷ ایران ۱۶۵ و افغانستان ۱۲۰. سال ۲۰۱۷ به ترتیب نروژ، سوئد و فنلاند ۳ رتبه نخست، ایالات متحده ۴۳، بریتانیا ۴۰، عربستان سعودی ۱۶۸، ترکیه ۱۵۵ (۱۴۹ در ۲۰۱۵) و عراق ۱۵۸ را به خود اختصاص دادند.[۸][۹]

منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ «رضا معینی، مسئول دفتر کشورهای فارسی زبان در سازمان گزارشگران بدون مرز- به عبارت دیگر». بایگانی بی‌بی‌سی فارسی در یوتیوب. ۱۴ مرداد ۱۳۹۹.
 2. "On eve of Iranian New Year, concern about fate of imprisoned journalists". گزارشگران بدون مرز (به انگلیسی). 16 March 2016.
 3. «وبگاه فارسی گزارشگران بدون مرز». گزارشگران بدون مرز. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۶ اکتبر ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۲۶ اکتبر ۲۰۱۷.
 4. «گفت و گو با رضا معینی، مسئول بخش ایران و افغانستان در سازمان گزارشگران بدون مرز در مورد تازه‌ترین گزارش این سازمان». بی‌بی‌سی فارسی. ۹ دی ۱۳۸۹.
 5. «گفت‌وگو با رضا معینی، مسئول بخش ایران در سازمان گزارشگران بدون مرز».
  «گفت‌وگو با رضا معینی، از گزارشگران بدون مرز، دربارهٔ آزار و اذیت روزنامه‌نگاران توسط حکومت ایران». رادیو فردا.
 6. «رضا معینی: ایدئولوژی‌ها مهم‌ترین تهدید علیه آزادی مطبوعات است». دویچه‌وله فارسی. ۱ اردیبهشت ۱۳۹۵.
 7. «رضا معینی در هرانا».
 8. «2017 World Press Freedom Index». بایگانی‌شده از اصلی در ۳ اكتبر ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۲۶ اكتبر ۲۰۱۷. تاریخ وارد شده در |بازبینی=،|archive-date= را بررسی کنید (کمک)
  «2016 World Press Freedom Index». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۴ مارس ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۲۶ اكتبر ۲۰۱۷. تاریخ وارد شده در |بازبینی= را بررسی کنید (کمک)
  «2015 World Press Freedom Index». گزارشگران بدون مرز. بایگانی‌شده از اصلی در ۳۰ ژوئیه ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۲۶ اكتبر ۲۰۱۷. تاریخ وارد شده در |بازبینی= را بررسی کنید (کمک)
 9. «رضا معینی نگرانی‌های "گزارشگران بدون مرز" را از وضعیت روزنامه نگاران ایران تشریح کرد». صدای آمریکا فارسی.[پیوند مرده]