راگنار لودبروک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
راگنار و همسر سومش آسلاگ

راگنار لودبروک (زبان نورس باستان: Ragnarr Loðbrók)، طبق ساگاها و افسانه‌های حماسیاسکاندیناوی باستان، یک شاه وایکینگ و از قهرمانان عصر وایکینگ‌ها بود. او کشاورزی بود که به دلیل دلیری و شجاعتی که از خود نشان داد به حکومت اسکاندیناوی دست پیدا کرد و شاه شد و شهرت زیادی پیدا کرد؛ به طوری که نژاد وایکینگ‌ها را از روی وی می‌شناختند. برادر او رولو نام داشت. راگنار سه بار ازدواج کرد. همسر اول او، لاگرتا، زنی جنگجو بود؛ همسر دوم او، «ثورا» فرزند «هراثور» از نجیب‌زادگان بود و همسر سوم او آسلاگ دختر زیگورد بود. او فرزندان زیادی داشت. از جمله فرزندان او بیورن آیرونساید از لاگرتا، که اولین فرزند راگنار بود و شجاعت زیادی داشت و همچنین آیوار بی استخوان بود.[۱]

مرگ

در سفر آخر به شاهنشاهی نوثامبریا، راگنار خود را به شاه ایلا تقدیم کرد و آن‌ها او را به چاله پر از مارهای سمی انداختند ولی جسد او هیچ وقت پیدا نشد.

انتقام

فرزندان رگنار، بیورن آیرونساید ،آیوار بی استخوان، اوبه، هیستریک، سیگارد به شاهنشاهی نوثامبریا حمله کردند و شاه ایلا را دستگیر کردند سپس بیورن دلاور به شیوهٔ عقاب خونی شاه ایلا را اعدام کرد. آن‌ها سپس به وسکس مرکز حکومت پادشاه اکبرت یورش برده و پس از شکستی سخت که به ارتش ساکسونها وارد کردند قلعه اکبرت را تسخیر و او را نیز کشتند.

پانویس

  1. The article Ragnar Lodbrok in Nordisk familjebok (1915)