ایوار بی‌استخوان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نام آیوار در انگلیسی میانه.[۱]

آیوار بدون استخوان (نرس باستان: Ívarr hinn Beinlausi; انگلیسی باستان: Hyngwar) پادشاه، رهبر و فرمانده وایکینگ بود که به کشوری که امروز انگلستان می‌نامیم حمله کرد. بر اساس داستان رگنار لودبروک، او پسر رگنار و ملکه اسلاگ بود. از بردادرهای آیوار می‌توان به بیورن آهنین، سیگارد چشم ماری و اوبا وهیتسرک اشاره کرد. او دریک درگیری و اختلاف دستور قتل برادش سیگرد چشم ماری را صادر کرد و همان روز سیگرد کشته شد

(بر اساس سریال در حال پخش در شبکه HISTORY بعد از پیروزی بر وسکس آیوار در مقابل چشمان واکینگ ها برادر خود یعنی سیگرد چشم ماری را به قتل رساند)

نام مستعار[ویرایش]

تا به امروز منشأ نام مستعار او شناخته نشده است اما در حماسه‌ها او را بی استخوان توصیف کرده‌اند. احتمالاً فاقد استخوان بودن ایوار بخاطر نشانگان اهلرز دنلوس بوده است.( در سریال به آبی شدن چشم و افزایش خطر شکستگی استخوان در روزهایی که چشم ایوار آبی می شود پرداخته است این علامت بیماری استئوژنزیس ایمپرفیکتا است ) البته بر اساس داستان این نقص بخاطر یک نفرین صورت گرفته است زیرا مادرش که یک جادوگر بوده است بخاطر رابطهٔ جنسی سه شب قبل از مراسم رسمی عروسی باعث شده آیوار بدون استخوان متولد شود.[۲]

دلیل شهرت[ویرایش]

با این که می‌گویند آیوار فلج بود اما با استفاده از حیله گری، تاکتیک‌های جنگی و استراتژی اغلب پیروز می‌شد.

خیزش[ویرایش]

وقتی پادشاهی نورثامبریا، شاه ایلا رگنار لودبروک شاه مشهور وایکینگ ها و پدرایوار بی استخوان را به چاله‌ای پر از مار سمی انداخت، ایوار بی استخوان به همراه برادرانش ( بیورن اهنین،اوبه،هیستریک،سیگارد)، ارتشی قدرتمند جمع‌آوری کردند و به جنگ با شاه نوثامبریا، ایلا رفتند و پس از چیرگی بخاطر انتقام بیورن اهنین شاه ایلا را به شیوهٔ عقاب خونی اعدام کرد.

ایوار از قرن نهم تا دهم میلادی بر نورثامبریا از شهر یورک تا دریای ایرلند و مرز شاهنشاهی دوبیلن حکمرانی نمود.[۳]

منابع[ویرایش]

  1. Hervey, Francis (1907-01-01). Corolla Sancti Eadmundi = The garland of Saint Edmund, king and martyr. London: J. Murray. 
  2. Baker, Mick. "Anglo-Saxon Britain: In the Footsteps of Ivarr the Boneless". The History Files. Retrieved 1 September 2016. 
  3. Holman, Katherine (2007-10-29). The Northern Conquest: Vikings in Britain and Ireland (in English). Signal Books Ltd. ISBN 978-1-904955-34-4.