راز (کتاب)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
راز
نویسندهراندا برن
برگردانندهمهدی قراچه‌داغی
ناشر
ناشر فارسی: نشر پیکان
تاریخ نشر۱۳۸۶
زبانانگلیسی

راز (به انگلیسی: The Secret) عنوان کتابی است نوشته راندا برن.

دربارهٔ کتاب[ویرایش]

این کتاب براساس فیلمی به همین نام نوشته شده‌است؛ و مبتنی بر باور شبه علمی قانون جذب است و مدعی ست که افکار می‌تواند مستقیما دنیای خارج را تغییر دهد. به این اثر نقدهای فراوانی شده است.

حاشیه[ویرایش]

این کتاب به ۴۴ زبان ترجمه شده و ۲۱ میلیون کپی آن فروش رفته‌است. جنجالهای زیادی پیرامون آن وجود دارد و در برنامه‌های متعدد تلویزیونی دربارهٔ آن صحبت شده‌است. فیلمی نیز، به همین نام، ساخته شده‌است.

نقدها به کتاب[ویرایش]

الیزابت اسکات در نقد این کتاب می نویسد: گرچه این کتاب می تواند خوشبینی و امکان تغییر را در افراد زنده کند، ولی مثلا این ادعا که "ما خودمان مشکلات را برای خودمان می سازیم" نمی تواند توضیح دهد که وقتی کسی در فقر شدید متولد می شود، چگونه او خود خالق این شرایط برای خویش بوده است؟ او همچنین بیان می دارد که قانون جذب از نظر علمی ثابت نشده است[۱].

همچنین ادعاهای علمی این کتاب، به ویژه درباره فیزیک کوانتم، توسط دانشمندان مختلف مانند کریستوفر چابریس و دانیل سایمونز [۲] و نیز فیزیکدانِ دانشگاه هاروارد لیسا رندل [۳] رد شده است. ماری کارمیشل و بِن رادفورد نیز بیان داشته اند که "راز" فاقد هرگونه پایه علمی است[۴].

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Scott, Elizabeth. "Book Review: The Secret by Rhonda Byrne". Verywell.
  2. Chabris, Christopher; Simons, Daniel (24 September 2010). "Fight 'The Power'". The New York Times.
  3. Randall, Lisa. 2011. Knocking on Heaven’s Door: How Physics and Scientific Thinking Illuminate the Universe and the Modern World. (Page 10)
  4. "Secrets and Lies". Committee for Skeptical Inquiry. 29 March 2007.

پیوند به بیرون[ویرایش]