راز (فیلم ۲۰۰۶)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فیلم راز
کارگرداندرو هریوت
تهیه‌کنندهراندا برن
پل هرینگتون
نویسندهراندا برن
فیلم‌بردارجوهان هال
نول جونز
مت کوپمانس
تدوین‌گردامیان کاربوی
دنیل کری
توزیع‌کنندهپرایم تایم پروداکشن
تاریخ‌های انتشار
 • ۲۳ مارس ۲۰۰۶ (۲۰۰۶-03-۲۳)
مدت زمان
۹۱ دقیقه
کشوراسترالیا
ایالات متحده
زبانانگلیسی
هزینهٔ فیلم$۳٫۵ میلیون[۱]
فروش گیشه$۶۵٫۶ میلیون[۲]

راز یک فیلم مستند استرالیایی-آمریکایی تولید شده در سال ۲۰۰۶ است[۳]که از مجموعه مصاحبه با افراد مختلف ساخته شده‌است تا این اندیشه جدید را اثبات کند که هر چیزی را که می‌خواهد یا نیاز دارید را می‌توانید با اعتقاد به یک باور و تفکر مکرر به آن و حفظ احساس مثبت و در نهایت جذب خواسته خودتان

دقیقا همان خواسته یا چیزی بهتر از آن را به دست آورید.

انتشار این فیلم پس از انتشار کتاب با همین نام، مورد توجه چهره‌های رسانه‌ای همچون اپرا وینفری، الن دی‌جنرس و لری کینگ قرار گرفت. همچنین به دلیل ادعاهای خود، جنجال و انتقادهای زیادی دریافت کرده‌است و در برنامه‌های تلویزیونی مورد تمسخر قرار گرفته شده‌است.

خلاصه داستان[ویرایش]

راز، که به عنوان یک فیلم خودیاری توصیف شده‌است،[۴][۵] از یک قالب مستند برای ارائه مفهومی با عنوان «قانون جذب» استفاده می‌کند. همان‌طور که در فیلم توضیح داده شده‌است، فرضیه «قانون جذب»[۶] بیان می‌کند که احساسات و افکار می‌توانند حوادث، احساسات و تجربیات را جذب کنند، از عملکرد کیهان گرفته تا تعامل بین افراد در امور جسمی، عاطفی و حرفه‌ای آنها. این فیلم همچنین حاکی از آن است که تمایل شدیدی توسط افراد در موقعیت‌های قدرت وجود داشته‌است تا این اصل مهم را برای عموم پنهان نگه دارند.[۷]

معلمان قانون جذب[ویرایش]

این فیلم شامل مصاحبه‌هایی با افرادی است که خود را به عنوان متخصص و نویسنده در زمینه‌های فیزیک کوانتومی، روانشناسی، متافیزیک، مربیگری، الهیات، فلسفه، امور مالی، فنگ‌شویی، پزشکی و توسعه شخصی توصیف می‌کنند که به آنها «معلمان راز» گفته می‌شود. برخی از آنها در وب‌سایتهای خود، فیلم راز و ارتباط آنها را با آن تبلیغ می‌کنند. برخی از نمایش‌های مختصر افراد در مصاحبه‌های خود از «قانون جذب» صحبت نمی‌کنند، بنابراین حمایت آنها از مفاهیم، توسط بینندگان فرض می‌شود.

افرادی که به قانون جذب توجه می‌کنند و در این فیلم مصاحبه می‌شوند و بعداً در برنامه‌های تلویزیونی برجسته آمریکا حضور پیدا کرده‌اند، جان آساراف،[۸] مایکل بکویت،[۹] جان دیمارتینی،[۱۰] باب پراکتور،[۱۱] جک کنفیلد،[۱۲] جیمز آرتور ری، جوزف ویتالی،[۱۳] لیزا نیکولز، ماری الماس و جان گری. دیگر شرکت‌کنندگان در این فیلم که از اعتقاد جدی خود به قانون جذب صحبت کرده‌اند، عبارتند از استر هیکس و جری هیکس[۱۴] (فقط نسخه اصلی)،[۱۵] مایک دولی، دیوید شیرمر و مارسی شیموف. مصاحبه‌شدگان دیگری که در این فیلم مصاحبه کرده‌اند و بدون استفاده از عبارت «قانون جذب» از دیدگاه‌های بسیار مشابهی برخوردار هستند عبارتند از: لی بروور (عضو هیئت مدیره WorldVuer)، هیل دووزکین، باب دویل، کتی گودمن، موریس ای. گودمن، جان هاگلین، بیل هریس،[۱۶] بن جانسون،[۱۷] لورال لانژایر، دنیس ویتلی، نیل دونالد والش، جان گری و فرد آلن وولف.

کتاب[ویرایش]

کتاب همراه با این فیلم توسط راندا برن با عنوان راز منتشر شد (سایمون اند شوستر، ۲۰۰۶). راز در دو قسمت از برنامه اپرا نمایش داده شد - و با رسیدن فیلم به شماره یک در نمودار DVD آمازون در مارس ۲۰۰۷، نسخه کتاب The Secret به لیست شماره یک در لیست پرفروش‌های New York Times رسید. در ماه‌های فوریه تا آوریل ۲۰۰۷، نسخه‌های کتاب و DVD نیز در آمازون، بارنز و نوبل و بوردرز شماره ۱ یا ۲ بود. سایمون اند شوستر چاپ دوم ۲ میلیون نسخه از The Secret را منتشر کرد - «بزرگترین سفارش برای چاپ دوم در تاریخ خود»،[۱۸] در حالی که مجله تایم گزارش فروش سریع دی وی دی را از طریق کتابفروشی‌های عصر جدید و کلیساهای اندیشه نو، از جمله کلیسای یکپارچه و مرکز معنوی بین‌المللی آگاپ نام برد.[۱۹] این کتاب نیز مانند فیلم، به دلیل ادعاهای خود، جنجال و انتقادهای زیادی را تجربه کرده‌است و در چندین برنامه تلویزیونی مورد بررسی و تمسخر قرار گرفته شده‌است.[۲۰]

تاریخ‌های انتشار[ویرایش]

اولین انتشار فیلم راز در ۲۳ مارس ۲۰۰۶ با استفاده از فناوری Vividas از طریق اینترنت پخش شد. هنوز هم از طریق رسانه جاری (یا از طریق DVD در سایت رسمی فیلم) به صورت پرداخت به ازای هر بازدید مشاهده می‌شود. نسخه گسترده جدید "راز" در اول اکتبر ۲۰۰۶ به صورت عمومی منتشر شد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. "budget". The numbers. Retrieved 29 July 2013.
 2. "Gross". The numbers. Retrieved 29 July 2013.
 3. ""The Secret Banned Edition" Creative Commons License". Youtube.com. 13 August 2013. Retrieved 2 October 2013.
 4. Klein, Karin (13 February 2007). "Self-help gone nutty". Los Angeles Times. Archived from the original on 21 February 2007. Retrieved 13 January 2007.
 5. Adler, Jerry (5 March 2007). "Decoding The Secret". Newsweek. Retrieved 8 May 2008.
 6. American Heritage Dictionary
 7. «فیلم راز».
 8. "John Assaraf Neurogym Review & Brain-A-Thon Host". The Law Of Attraction (به انگلیسی). Retrieved 18 September 2017.
 9. "Michael Beckwith - The Law Of Attraction". The Law Of Attraction (به انگلیسی). Retrieved 18 September 2017.
 10. "Dr. John DeMartini - The Law Of Attraction". The Law Of Attraction (به انگلیسی). Retrieved 18 September 2017.
 11. "Bob Proctor - The Law Of Attraction". The Law Of Attraction (به انگلیسی). Retrieved 18 September 2017.
 12. "Jack Canfield: Success Principles Review". The Law Of Attraction (به انگلیسی). Retrieved 18 September 2017.
 13. "Joe Vitale - Law Of Attraction Practitioner Certification Review". The Law Of Attraction (به انگلیسی). Retrieved 18 September 2017.
 14. Salkin, Allen (25 February 2007). "Shaking Riches Out of the Cosmos". The New York Times. Retrieved 12 May 2007.
 15. ""Esther Hicks" explains the secret behind "The Secret."". Youtube.com. 28 April 2007. Retrieved 11 December 2012.
 16. "Meet Bill Harris John Gray (U.S. author)work=centerpointe.com". Archived from the original on 8 August 2014. Retrieved 11 December 2012.
 17. "Meet Ben Johnson". IslandGratitude.com. Retrieved 29 December 2019.
 18. Culora, Jill (4 March 2007). "A 'secret' Oprah Craze Hits New Yorkers". New York Post. Archived from the original on 29 September 2007. Retrieved 10 May 2007.
 19. Ressner, Jeffrey (28 December 2006). "The Secret of Success". Time. Archived from the original on 8 January 2007. Retrieved 18 January 2007. {{cite news}}: More than one of |archivedate= و |archive-date= specified (help); More than one of |archiveurl= و |archive-url= specified (help)
 20. CHRISTOPHER F. CHABRIS and DANIEL J. SIMONS, [۱], The New York Times 24 September 2010.

خواندن بیشتر[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]