دیوید نیل مکنزی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دیوید نیل مکنزی
نام اصلی David Neil MacKenzie
زمینهٔ کاری زبان‌های ایرانی
زادروز ۸ آوریل ۱۹۲۶
لندن
مرگ ۱۳ اکتبر ۲۰۰۱
بنگور، ولز
ملیت انگلیسی
پیشه زبان‌شناس و ایران‌شناس

دیوید نیل مکنزی (به انگلیسی: David Neil MacKenzie) (زادهٔ ۸ آوریل ۱۹۲۶- مرگ ۱۳ اکتبر ۲۰۰۱) پژوهشگر بنام در زمینهٔ زبان‌های ایرانی بود.

او زادهٔ لندن بود. در ۱۹۴۳ داوطلبانه به ارتش انگلستان پیوست و در ۱۹۴۵ در هندوستان -که آن زمان مستعمره بریتانیا بود- خدمت نمود. در همانجا بود که مکنزی زبان پشتو را آموخت. از همینجا بود که مکنزی با زبان‌های ایرانی آشنا شد. به زودی او دانش‌آموختهٔ زبان‌های پارسی، پارسی میانه و پارسی باستان از دانشگاه لندن گردید. میان سال‌های ۱۹۶۱-۱۹۶۲ او تز پی‌اچ‌دی‌اش را در زمینهٔ مطالعات گویش‌های کردی ارائه داد که سبب بلندآوازگی او به عنوان یک زبان‌شناس و ایران‌شناس گردید.

در ۱۹۷۵ او کرسی زبان‌شناسی دانشگاه گوتینگن آلمان را به دست آورد. در ۱۹۹۴ او بازنشست شد و در بنگر در ولز شمالی سکنی گزید. در این زمان او به عضویت آکادمی بریتانیا درآمد. او در بنگر درگذشت. وی دارای سه پسر و یک دختر بود.

مکنزی به بسیاری از زبان‌های ایرانی چون پشتو، کردی، گورانی، خوارزمی، پهلوی و زبان سغدی آشنایی داشت. کتاب فرهنگ کوچک زبان پهلوی[۱] او -که در ۱۹۶۱ نوشت و مهشید میرفخرایی هم به فارسی ترجمه نموده‌است[۲]- از کارهای ماندگار او و منبعی برای مطالعهٔ متن‌های پارسی میانه‌است. فرهنگ زبان خوارزمی وی با مرگش نیمه تمام ماند.

مکنزی درگذر از زبان‌های ایرانی در زبان‌های انیرانی‌ای همچون عربی و چینی نیز دستی داشت.

پانویس[ویرایش]

  1. A Concise Pahlavi Dictionary
  2. چاپ اول به سال ۱۳۷۳ و ناشر پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "David Neil MacKenzie," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=David_Neil_MacKenzie&oldid=333030274 (accessed January 6, 2010).

پیوند به بیرون[ویرایش]