دیش ماهواره

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دیش‌های ماهواره در محله‌ای در مصر

دیش ماهواره یا بشقاب ماهواره یک جسم گرد بشقابی شکل از نوع آنتن سهموی است. این وسیله به منظور دریافت امواج ریز موج (مایکرو ویو) از ماهواره مخابراتی و یا ارسال به آن طراحی شده است. این بشقاب امواج را همگرا کرده به ال ان بی منتقل می‌کند. از جنس رسانا و اغلب فلزی است.[۱]

مردی در حال نصب آنتن گیرنده امواج ماهواره‌ای
دیش ماهوارهٔ چرخان

دیش گردان[ویرایش]

برای دریافت جهت‌های متنوع برخی از قیچی ال‌ان‌بی استفاده می‌کنند اما دیش‌های گردان از اواسط دهه ۱۳۸۰ شمسی وارد ایران شدند که در ابتدا از DiSEqC ‏(en) یک (مخفف کنترل دستگاه ماهواره دیجیتال که پروتکل ارتباط برنامه یا دستگاه گیرنده با پوزیشنر یا موقعیت‌یاب موتور بشقاب از راه همان کابل فرکانس آنتن) استفاده می‌کردند که بر روی جک‌های (پایه‌های دیش) گردان بوربرینگی قرار می‌گرفت و بشقاب‌های ۷۰ تا ۹۰ سانتی یا ۱۲۰ را برای حداکثر کیفیت می‌شد روی آن نصب کرد. از اولین امتیازات مطرح شده آن زمان امکان چرخش ۳۶۰ درجه به صورت یکنواخت بود. بعداً بشقاب‌های لعابی بیضوی شکل دایسک ۲ وارد بازار شدند که برخی امکان تغییر جهت عمودی و افقی را با هم داشته باشند. تنظیم دیش‌های گردان بربرینگی نیاز به تراز بودن پایه و قرار گرفتن دقیق پایه دیش همراستا با خط عرض جغرافیایی یا همان خط جنوب قطب‌نما (در نیمکره شمالی یا خط شمال قطب‌نما در نیمکره جنوبی) را دارد تا خط سیر پایه دیش دقیقاً با خط استوا همراستا شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Satellite dish». در [[ویکی‌پدیای انگلیسی|دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی]]، بازبینی‌شده در ۲۷ دسامبر ۲۰۱۰.