دشت ارژن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دشت ارژن
تصویری از دشت ارژن
تصویری از دشت ارژن
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانفارس
شهرستانشیراز
بخشارژن
دهستانارژن
مردم
جمعیت۲۳۴۰ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری۰۸۰۲۱۲

دشت ارژن، یا دشت ارزن دشتی در شیراز مابین شیراز و کازرون است.[۲] این دشت در کنار ارتفاعات جنوبی زاگرس قرار دارد. این قسمت از زاگرس به نام زاگرس فارس معروف است. دریاچه ارژن یکی از مناطق دیدنی آن است، دهستان دشت ارژن در شمال این دریاچه قرار گرفته‌است. در گذشتهٔ نه چندان دور این دشت مأوای حیواناتی همچون شیر ایرانی و آهو بوده که با از بین رفتن نیزارهای اطراف دریاچه و تبدیل آن‌ها به اراضی مزروعی زیستگاه مناسب زادوولد شیر از بین برده شده و باعث منقرض شدن نسل این شیر گردیده‌است و همچنین از آهوان دشت ارژن در سریال پایتخت نیز یاد شده‌است. آثار باستانی و کتیبه‌های معروف تنگ شاپور در شمال غربی این دشت قرار دارد. در گذشته اداره دشت ارژن به دست کدخدای آن محل بنام مولامولی که توسط مشیر در آن زمان شکنجه میشود و بعد از او کوشک علی خان بوده که توسط ارتش ایران در دوران رضاشاه پهلوی کشته شد. زبان مردم این نواحی پارسی با گویش محلی می باشد..[۳]

روستای دشت ارژن در این دشت قرار دارد و براساس سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیتی برابر با ۲٬۳۴۰ نفر داشته است. دریاچه دشت ارژن، آبشار چرو نیز یا آبشار ارژن و دریاچه پریشان از دیگر جاذبه های گردشگری دشت ارژن هستند.

پوشش گیاهی[ویرایش]

پوشش گیاهی و درختان موجود در دشت ارژن شامل درختان بلوط، زالزالک و بادام است. در فصل‌های سرد سال، زمین این منطقه پوشیده از گل‌های نرگس است.

نگارخانه[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. "UNESCO Biosphere Reserve Directory".
  2. لغت‌نامهٔ عمیدا
  3. شورای نویسندگان (۱۳۷۰مجلهٔ گردش، شمارهٔ اول از سال دوم صفحهٔ ۶۳، تهران: مؤسسهٔ انتشارات و تبلیغات گام، ص ۵۴۸