دریای پنج

مختصات: ۳۷°۰۶′۳۹″ شمالی ۶۸°۱۸′۵۳″ شرقی / ۳۷٫۱۱۰۸۳°شمالی ۶۸٫۳۱۴۷۲°شرقی / 37.11083; 68.31472
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
رود پنج
Kevron.jpg
رود پنج — مرز تاجیکستان و افغانستان
نام محلیخطای {{نام بومی}}: یک برچسب زبان IETF باید در پارامتر {{{1}}} وارد شود (راهنما)
ویژگی‌های ظاهری
دهانهآمودریا
 • مختصات
طول۹۲۱ کیلومتر

رود پَنج (به فارسی تاجیکی: Панҷ) رودی است در آسیای میانه که در مرز میان تاجیکستان و افغانستان روان است و ریزشگاه آن رود آمودریا می‌باشد.[۱]

سرچشمهٔ رود پنج رودهای پامیر و واخان‌دریا هستند که یکی از دریاچهٔ زورکول در استان بدخشان و دیگری از کوهسار واخان در سرزمین افغانستان آب می‌گیرند.

از سراسر رود پنج، مرز افغانستان و تاجیکستان می‌گذرد که دو کشور اصلی آبگیر آن هستند.

درازای این رود ۹۲۱ کیلومتر، پهنای حوزهٔ آبخیز آن ۱۱۴ هزار کیلومتر مربع، میانگین بده آن ۱٬۰۰۰ متر مکعب بر ثانیه است. آب این رود برای آبیاری مصرف می‌شود. از درهٔ رود پنج، بزرگراه دوشنبه به خاروغ و کولاب به قلعهٔ خمب می‌گذرند.

ریشه‌شناسی نام[ویرایش]

کهن‌ترین نام تاریخی رود پنج خروآب بوده‌است که جغرافیانگاران دوران اسلامی آن را خرناب و جریاب نوشته‌اند و سرچشمهٔ آمودریا دانسته و سرچشمه آن را وخاب خوانده‌اند که از وخان آید. چنانچه مؤلف گمنام «حدود العالم» در فصل «سخن اندر رودها» می‌گوید: «و دیگر رودی است او را خرناب خوانند، از مغرب کوه قَسَک برود و میان بدخشان و پارغر[۲] اندر جیحون افتد و این خرناب از جیحون مِهتَر است و لکن همه به جیحون بازخوانند از بهر آن که جیحون از رهی دورتر رود»[۳].

واژه‌های خرناب و جریاب تحریفی هستند از واژهٔ خَروآب که آن را به گونهٔ خرباب نیز نوشته‌اند. واژهٔ «خَرو» در گویش‌های دروازی و بدخشانی زبان فارسی تاجیکی وام‌واژه‌ای است از زبان‌ فارسی و معنی آن «چشمه، چشمه‌سار و رود کوهی» است. این واژه و گونه‌های دیگر آن «شَرو»، «شارو»، «شار»، هم‌اکنون نیز در جاینام‌های «موجی‌خَرو»، «سَبزی‌خَرو»، «اوش‌خَرو»، «خَروُندا»، «هیداشار»، «ویس‌خَرو»، «ویش‌خَرو»، «پشی‌خَرو»، «ویش‌خَروَک»، «پاش‌خَرو»، «راخَرو»، «تِیخَرو»، «راشارو»، «هیداشَرو»، «ساخ‌چَرو»، «میذن‌شار»، «پَشار»، «تیشار»، «دیشار»، «ابخَرو» و «شِتخَرو» در تاجیکستان زنده‌است[۴].

پانویس[ویرایش]

  1. http://www.loghatnaameh.com/dehkhodaworddetail-8aae578378d74ac7bb734ce336646451-fa.html
  2. رودی است در ناحیه فرخار تاجیکستان که هم‌اکنون آن را قزل‌سو خوانند
  3. حدود العالم من المشرق الی المغرب، نوشته‌شده در سال ۳۷۲ هجری قمری. ویرایش دکتر منوچهر ستوده. — تهران: انتشارات کتاب‌خانهٔ طهوری، ۱۳۶۲. ص. ۴۰
  4. امید جیهانی. ویکی‌پدیای تاجیکی