درگاه:پینک فلوید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

درگاه پینک فلوید

پینک فلوید یکی از مشهورترین و خلاق‌ترین گروه‌های موسیقی راک انگلیسی است که از سال ۱۹۶۵ به رهبری سید برِت، نوازنده گیتار، شروع به کار کرد و در دهه ۷۰ میلادی به اوج شهرت خود رسید. دیگر اعضای گروه راجر واترز (گیتار بیسریک رایت (کیبورد) و نیک میسن (درام) بودند. سید برت در سال ۱۹۶۸ به دلیل عوارض ناشی از سؤمصرف ال‌اس‌دی و ناتوانی در حضور مؤثر در اجراهای زنده (و حتی در استودیو) عملاً از گروه کنار گذاشته شد و دیوید گیلمور که گیتاریست توانمندی بود جایش را گرفت. در سال ۱۹۷۳ پینک فلوید با آلبوم نیمهٔ تاریک ماه توانست خود را در ایالات متحده آمریکا نیز به فوق‌ستاره موسیقی تبدیل کند.

زندگی‌نامه برگزیده

گفتاورد

«زمانی که واترز خط دهنده و ترانه‌نویس اصلی گروه بود، گیلمور صدای گروه و کانون موسیقیایی آن به حساب می‌آمد.»

— آلن دی پرنا، در گیتار وورلد، مه ۲۰۰۶

رده‌ها

نوشتارهای برگزیده

آلبوم‌‌ها

نیمه تاریک ماه نام یک آلبوم مفهومی از گروه موسیقی راک بریتانیایی، پینک فلوید، است که به وسیلهٔ الن پارسنز مدیریت شد. این آلبوم در ۱۷ مارس ۱۹۷۳ در ایالات متحده و در ۲۴ مارس ۱۹۷۳ در بریتانیا عرضه شد. نیمهٔ تاریک ماه بر اساس تجربیات پیشینی که پینک فلوید انجام داده بود بنا شده‌است، خصوصاً آلبوم فضولی. موضوع این آلبوم شامل پیری، تعارض و جنون است؛ که مورد آخر احتمالاً از وضعیت روحی وخیم سرگروه پیشین‌شان، سید برت، الهام گرفته شده‌است. پینک فلوید برای اولین بار در این آلبوم از musique concrète و متن‌های مفهومی و فیلسوفانه استفاده کرد که بعداً به عنوان یک علامت تجاری از آثار پینک فلوید شناخته شد.

نگاره برگزیده

سبک

موسیقی راک گونه‌ای موسیقی عامه‌پسند است که از اواخر قرن بیستم و در دهه‌های ۵۰ و ۶۰ میلادی در آمریکا شکل گرفته و شاخصهٔ آن، ملودی صوتی و آوایی همراه با هارمونی است که توسط گیتار الکتریک، گیتار باس و درامز؛ و اغلب با تاکید روی ضرب‌های قوی پشتیبانی می‌شود. سازهای موسیقی کلیددار، مانند ارگ و پیانو، اغلب در انواع مختلف موسیقی راک مورد استفاده قرار می‌گیرند. در تاریخچهٔ راک و اوایل توسعهٔ این نوع موسیقی، استفاده از سازهای بادی برنجی و چوبی، مانند ساکسفون، بطور عمومی در بعضی سبک‌ها رایج بودند، اما در سبکهای فرعی جدیدی که از سال ۱۹۹۰ به وجود آمد، کمتر مورد استفاده هستند. موسیقی راک از نظر وسعت سبک‌ها بسیار گسترده‌است و از نظر تأثیرات اجتماعی و گستردگی شنوندگانش در بین انواع موسیقی بی‌همتاست.

آیا می‌دانید

آلبوم دیوار با فروش سی میلیون، پرفروش ترین آلبوم راک اوپرا بوده، و از لحاظ فروش کنار آلبوم های، متالیکا و بی خیال قرار میگیرد.

ویکی‌پروژه‌ها

آن‌چه می‌توانید انجام دهید

  • الگوی {{درگاه|موسیقی}} را به نوشتارهای وابسته به موسیقی اضافه کنید.
  • الگوی {{موسیقی-خرد}} را به نوشتارهای خرد موسیقیی اضافه کنید.
  • در پروژه‌های موسیقی همکاری کنید.
  • نوشتارهای خرد موسیقی را گسترش دهید.

درگاه‌های وابسته

در دیگر پروژه‌های ویکی‌مدیا