کورسرا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

کورسِرا (به انگلیسی: Coursera) یک شرکت فناوری آموزشی انتفاعی تأسیس‌شده توسط استادان علوم رایانه، اندرو اینگ و دافنی کالر از دانشگاه استنفورد است و در مانتین ویو، کالیفرنیا واقع است. این شرکت اخیراً ۱۶ میلیون سرمایه‌گذاری خطرپذیر دریافت کرده‌است.[۱][۲]. در ژانویه ۲۰۱۴ مرجع تنظیم مقررات آمریکا دانشگاه‌ها و شرکت‌های این کشور را از ارائه خدمات کلاس‌های آنلاین از جمله کلاسهای کورسرا را به دانشجویان ایرانی، کوبایی و سودانی منع کرده است [۳][۴][۵] .هرچند با استفاده از یک پروکسی مثل تور (سامانه نرم‌افزاری) می توان آنها را مشاهده کرد.

کورسرا ماموریت خود را امکان دسترسی همه افراد به بهترین دوره های آموزشی در سراسر دنیا اعلام کرده است. این پلتفرم آموزشی بر مبنای بستر اینترنت با دانشگاه های برتر دنیا همکاری می کند و اساتید به تدریس دوره ها می پردازند. صد ها دانشگاه برتر با این وب سایت همکاری می کنند و دوره های آکادمیک مختلفی را ارائه می نمایند.[۶]

یکی از مزیت های اصلی که سایت کورسرا دارد این است که محتواهای تولید شده تعاملی بوده و فراگیران می توانند از طریق سامانه آموزش مجازی learning management system با استاد دوره در هر کجای دنیا ارتباط بگیرند و یا با دیگر فراگیرانی که هر کدام از کشورهای مختلف در دوره شرکت کرده اند به مشارکت و بحث بپردازند.

کورسِرا در ایران همان طور که میدانید سایت کورسرا بسیاری از دوره های درجه خود را برای کاربران ایرانی فیلتر کرده است و امکان شرکت در دوره و دسترسی به محتواهای آموزشی برای ایرانیان بدون فیلترشکن مقدور نیست. در این راستا سامانه آموزش مجازی آی کورسرا با همت اساتید و دانشجویان دانشگاه فردوسی و اعضای پارک علم و فناوری مشهد راه اندازی شده است. پلتفرم آی کورسرا از لحاظ فنی و عملکردی benchmark سایت coursera می باشد.

در این پلتفرم محتواهای ارائه شده براساس استاندارد moocs است و خود محتوا نیز به صورت یک فیلم خطی نمی باشد بلکه فراگیر دوره می تواند متناسب با سطح سواد خود از دوره سناریوی آموزشی را تغییر دهد.

لذا در این سامانه بسیار به بحث تعاملی بودن و قابلیت مشارکت در بحت ها و گفتگو ها توجه شده است. همچنین باتوجه به اینکه محتواهای تولید شده زیر نظر دانشگاه فردوسی و پارک علم و فناوری مشهد می باشد شرکت و قبول شدن در بعضی از دوره ها معادل واحد های دانشگاهی و مورد قبول دانشگاه فردوسی می باشد. [۷]

درسها[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]