درخت بید (ترانه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
«درخت بید»
A sepia toned picture of Taylor Swift standing in a field. The background consists of trees.
تک‌آهنگ تیلور سوئیفت
از آلبوم همیشگی
تاریخ پخش۱۱ دسامبر ۲۰۲۰ (۲۰۲۰-12-۱۱)
تاریخ ضبط۲۰۲۰
ژانر
زمان۳:۳۴
ناشرریپابلیک
ترانه‌نویس(ها)
تهیه‌کننده(ها)آرون دسنر
گاه‌نگاری تک‌آهنگ‌های تیلور سوئیفت
«شماره یک»
(۲۰۲۰)
«درخت بید»
(۲۰۲۰)
«جسدی نیست، جرمی نیست»
(۲۰۲۱)
موزیک ویدئو
"Willow" در یوتیوب

«درخت بید» (انگلیسی: Willow) ترانه‌ای از تیلور سوئیفت، خواننده-ترانه‌سرای آمریکایی است که در ۱۱ دسامبر ۲۰۲۰ از طریق ریپابلیک رکوردز منتشر شد. این ترک نخست و تک‌آهنگ آغازین نهمین آلبوم استودیویی او، همیشگی (۲۰۲۰) است. سوئیفت در حین شنیدن یک آهنگسازی از آرون دسنر — که ترانه را تهیه کرده‌است — متن ترانه را نوشت. «درخت بید» از چندین استعاره برای رساندن وضعیت خیال‌پرور ذهن خواننده مانند به تصویر کشیدن زندگی او به عنوان بید استفاده می‌کند.

سوئیفت درون‌مایه گسترده ترانه را با ریخته‌گری یک طلسم عشق مقایسه کرد. موزیک ویدئوی همراه به کارگردانی خود خواننده، در همان روز انتشار ترانه به نمایش درآمد. این ویدئو ادامه داستان موزیک ویدئوی او برای «ژاکت کش‌باف پشمی» (۲۰۲۰) است. این ویدئو یک رشته طلایی را نشان می‌دهد که خواننده را از طریق یک حماسه عرفانی هدایت می‌کند و او را به سمت معشوق سرنوشت‌ساز خود سوق می‌دهد. «درخت بید» مورد تحسین منتقدان موسیقی قرار گرفت و آنها از اشعار عاشقانه و صدای گیتار محور آن تعریف کردند. . این ترانه پس از انتشار در صدر جدول‌های جهانی اپل میوزیک و اسپاتیفای قرار گرفت و یکی از بزرگترین آغاز به کار ترانه‌های سال ۲۰۲۰ در اسپاتیفای را رقم زد.

«درخت بید» در بالاترین جایگاه ۱۰۰ تک‌آهنگ داغ بیلبورد آغاز به کار کرد و برای سوئیفت هفتمین شمارهٔ یک در ایالات متحده، سومین آغاز به کار شمارهٔ یک و دومین تک‌آهنگ برتر جدول در سال ۲۰۲۰، به دنبال «ژاکت کش باف پشمی» را به ثمر رساند. این ترانه درحالی‌که همیشگی در شماره یک بیلبورد ۲۰۰ افتتاح شد، جایگاه برتر ۱۰۰تای داغ را در اختیار داشت و پس از آلبوم فولکلور و تک‌آهنگ آغازینش، سوئیفت را به اولین هنرمند در تاریخ تبدیل می‌کند که همزمان در دو حالت جداگانه در بالای هر دو جدول قرار می‌گیرد. این تک ترانه همچنین رکورد ۱۰۰تای داغ را برای بزرگترین سقوط از شماره یک شکست، که تا حدی به دلیل هجوم ترانه‌های کریسمس بود که جدول را فرا گرفت. «درخت بید» بیشتر در برترین جایگاه‌های فروش ترانه‌های آلترناتیو داغ، ترانه‌های راک و آلترناتیو داغ و جدول فروش دیجیتالی ترانه قرار گرفت و همچنین در استرالیا، کانادا و سنگاپور به شمارهٔ یک، و در بلژیک، مجارستان، ایرلند، مالزی، نیوزیلند و پادشاهی متحده در ده‌تای برتر جدول‌ها قرار گرفت. سوئیفت برای نخستین بار «درخت بید» را در شصت و سومین مراسم جایزه گرمی اجرا کرد.

زمینه و ترکیب‌بندی

«درخت بید» یک انتشار غافلگیرکننده بود و در کنار دومین آلبوم غافلگیرکننده سوئیفت، همیشگی، درد دسترس قرار گرفت.[۱] این ترانه توسط سوئیفت و تهیه‌کننده آن آرون دسنر، که با سوئیفت در هشت آلبوم استودیویی خود، فولکلور (۲۰۲۰) کار کرده بود، نوشته شده‌است.

موزیک ویدئو

یک موزیک ویدئو همراه برای «درخت بید» به کارگردانی سوئیفت، به همراه ترانه منتشر شد.[۲][۳][۴] این ویدئو در ادامه موزیک ویدئوی «ژاکت کش‌باف پشمی» آغاز می‌شود.[۵] کلر شفر و آلتئا لگاسپی که برای رولینگ استون می‌نویسند، این ویدئو را به عنوان بازگشت به صحنه‌های آشنا از گذشته سوئیفت توصیف کردند.[۶]

منابع

  1. Evans, Greg (December 10, 2020). "Taylor Swift Announces Surprise Release Of New Album 'Evermore' With Music & Video Arriving Tonight". Deadline. Retrieved December 14, 2020.
  2. Aswad, Jem (December 10, 2020). "Taylor Swift to Release New Album, 'Evermore,' Tonight". Variety. Archived from the original on 10 December 2020. Retrieved December 10, 2020.
  3. Richards, Will (December 10, 2020). "Taylor Swift to release surprise ninth album 'Evermore' tonight". NME. Archived from the original on 10 December 2020. Retrieved December 10, 2020.
  4. Beaumont-Thomas, Ben (December 10, 2020). "Taylor Swift announces second surprise album of 2020, Evermore". The Guardian. Archived from the original on 10 December 2020. Retrieved December 10, 2020.
  5. Walsh, Savannah (December 11, 2020). "All the Easter Eggs in Taylor Swift's 'Willow' Music Video". Elle. Retrieved December 11, 2020.
  6. Shaffer, Claire; Legaspi, Althea (11 December 2020). "Taylor Swift Drops 'Willow' Video From New Album 'Evermore'". Rolling Stone. Retrieved 14 December 2020.