داده (رایانش)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

داده در علوم رایانه، به اطلاعاتی گفته می‌شود که به شکل مناسب برای استفاده توسط رایانه بکار میرود. [۱] داده اغلب از برنامه تمیز داده می‌شود. برنامه دنباله‌ای از دستورالعمل‌ها است که وظایفی که رایانه باید انجام دهد، شرح می‌دهد. به این معنا، داده هر چیزی است که کد برنامه نیست.[۲] در کاربرد جایگزین، پرونده‌های دودویی[پانویس ۱] (که توسط انسان خواندنی نیست) گاهی"داده"خوانده می‌شوند تا از متون خواندنی توسط انسان تمایز یابند. [۳] میزان کلی داده‌های دیجیتالی در ۲۰۰۷ در حدود ۲۸۱ میلیارد گیگابایت تخمین زده شده‌است.[۴][۵]

داده‌ها دربرابر برنامه‌ها[ویرایش]

اصولاً، رایانه‌ها دستورالعمل‌هایی که به آن‌ها داده شده دنبال می‌کنند. مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها برای اجرای یک وظیفه (یا وظایف) معلوم "برنامه"نامیده می‌شود.در موارد صوری، برنامه که توسط رایانه اجرا می‌شود، شامل کدهای ماشینی دودویی است. عناصری از حافظه که با برنامه دستکاری شده‌اند اما در واقع توسط پردازشگر (به انگلیسی: CPU) اجرا نشده‌اند، حاوی داده‌ها هستند.

نوعاً، پرونده‌های متفاوتی برای ذخیره برنامه‌ها در برابر داده‌ها استفاده می‌شوند. پرونده‌های اجرایی حاوی برنامه‌ها هستند، همه پرونده‌های دیگر از نوع داده‌ای هستند. هر چند، پرونده‌‌های اجرایی نیز حاوی داده‌های "توکار"در برنامه هستند. به ویژه، برخی از پرونده‌های اجرایی یک قطاع داده دارند که در ظاهر حاوی ثابت‌ها و مقادیر اولیه(هر دو داده)هستند.

برای مثال، کاربر ممکن است ابتدا به سیستم عامل آموزش دهد تا یک برنامه پردازش داده‌ها را از یک پرونده بارگیری نماید و سپس سندی که درپرونده دیگر ذخیره شده، ویرایش نماید. دراین مثال، سند را داده در نظر می‌گیریم. اگر پردازشگر داده نیزحاوی غلط یاب باشد، واژه نامه (فهرست واژه) برای غلط یاب نیز داده در نظر گرفته می‌شود. الگوریتم‌های به کار رفته توسط غلط‌یاب که پیشنهاد اصطلاحات را می‌دهد، کد در نظر گرفته می‌شود.

مرز میان برنامه و داده می‌تواندمبهم شود. برای مثال یک مفسر، یک برنامه ‌است. داده ورودی به یک مفسر نیز با اینکه خودش یک برنامه ‌است، اما برنامه‌ای که در زبان بومی ماشین بیان شود، نیست. در بسیاری از موارد، برنامه تفسیر شده یک پرونده متنی خواندنی توسط انسان خواهد بودکه با یک ویرایشگر متنی دستکاری می‌شود، که معمولاً با متون پلین همراه است. به شکل مشابه، متابرنامه‌نویسی حاوی برنامه‌هایی است که دیگر برنامه‌ها را به شکل داده دستکاری می‌کند.همچنین، برای برنامه‌هایی همچون کامپایلرها، لینکرها، دیباگرها، به روزرسان‌های برنامه وغیره، ممکن است دیگر برنامه هابه عنوان داده عمل کنند. ویژه‌ترین مورد، کدهای خوداصلاح است که خودشان را تغییر می‌دهند.

پانویس[ویرایش]

  1. "data". American Heritage Dictionary of the English Language. Archived from the original on 4 November 2007. Retrieved 2007-03-19.
  2. "data". Webopedia. Retrieved ۲۰۰۷-۰۳-۱۹.
  3. "file(1)". OpenBSD Manual Pages. 2004-12-04. Retrieved ۲۰۰۷-۰۳-۱۹.
  4. Paul, Ryan (March 12, 2008). "Study: amount of digital info> global storage capacity". Ars Technica. Retrieved ۲۰۰۸-۰۳-۱۲.
  5. Gantz, John F.; et al. (2008). "The Diverse and Exploding Digital Universe". International Data Corporation via EMC. Archived from the original on 11 March 2008. Retrieved 2008-03-12.

منابع[ویرایش]


خطای یادکرد: خطای یادکرد: برچسب <ref> برای گروهی به نام «پانویس» وجود دارد، اما برچسب <references group="پانویس"/> متناظر پیدا نشد. ().