داده (رایانش)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

داده در علوم رایانه، به اطلاعاتی گفته می‌شود که به شکل مناسب برای استفاده توسط رایانه بکار میرود. [۱] داده اغلب با برنامه‌ها تمیز داده می‌شود.برنامه دنباله‌ای از دستورالعمل‌ها است که وظایفی که رایانه باید انجام دهد، شرح می‌دهد.به این معنا، داده هر جیزی است که کد برنامه نیست.[۲] در کاربرد جایگزین، فایل‌های باینری (که توسط انسان خواندنی نیست)گاهی"داده"خوانده می‌شوند تا از متون خواندنی توسط انسان تمایز یابند. [۳] میزان کلی داده‌های دیجیتالی در۲۰۰۷ در حدود ۲۸۱ میلیارد گیگا بایت تخمین زده شده‌است.[۴][۵]

داده‌ها دربرابر برنامه‌ها[ویرایش]

اصولاً، رایانه‌ها دستورالعمل‌هایی که به آن‌ها داده شده دنبال می‌کنند.مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها برای اجرای یک وظیفه(یا وظایف)معلوم "برنامه"نامیده می‌شود.در موارد صوری، برنامه که توسط رایانه اجرا می‌شود، شامل کدهای ماشینی باینری است.عناصری از حافظه که با برنامه دست کاری شده‌اند اما در واقع توسط پردازشگر (به انگلیسی: CPU) اجرا نشده‌اند، حاوی داده‌ها هستند.

نوعاً، فایل‌های متفاوتی برای ذخیره برنامه‌ها در برابر داده‌ها استفاده می‌گردند. فایل‌های اجرایی حاوی برنامه‌ها هستند، همه فایل‌های دیگر فایل‌های داده‌ای هستند.هر چند، فایل‌های اجرایی نیز حاوی داده‌های "توکار"در برنامه هستند.به ویژه، برخی از فایل‌های اجرایی یک قطاع داده دارند که در ظاهر حاوی ثابت‌ها و مقادیر اولیه(هر دو داده)هستند.

برای مثال، کاربر ممکن است ابتدا سیستم عامل را آموزش دهد تا یک برنامه پردازش داده‌ها را از یک فایل بار نماید و سپس سندی که درفایل دیگر ذخیره شده، ویرایش نماید.دراین مثال، سند را داده در نظر می‌گیریم.اگر پردازشگر داده نیزحاوی غلط یاب باشد، واژه نامه(فهرست واژه)برای غلط یاب نیز داده در نظر گرفته می‌شود.الگوریتم‌های به کار رفته توسط غلط یاب که پیشنهاد اصطلاحات را می‌دهد، کد در نظر گرفته می‌شود.

خط بین برنامه و داده می‌تواندمبهم شود.برای مثال یک مفسر، یک برنامه‌است.داده ورودی به یک مفسر خودش یک برنامه‌است، اما نه برنامه‌ای که در زبان بومی ماشین بیان شود.در بسیاری از موارد، برنامه تفسیر شده یک فایل متنی خواندنی توسط انسان خواهد بودکه با یک ویرایشگرمتنی دستکاری می‌شود، که معمولاً بامتون پلین همراه است.به شکل مشابه، متابرنامه‌نویسی حاوی برنامه‌هایی است که دیگر برنامه‌ها را به شکل داده دستکاری می‌کند.همچنین، برای برنامه‌هایی همچون کامپایلرها، لینکرها، دیباگرها، به روزرسان‌های برنامه وغیره، ممکن است دیگر برنامه هابه عنوان داده عمل کنند.ویژه‌ترین مورد، کدهای خوداصلاح است که خودشان را تغییر می‌دهند.

پانویس[ویرایش]

  1. "data". American Heritage Dictionary of the English Language. Archived from the original on 4 November 2007. Retrieved 2007-03-19.
  2. "data". Webopedia. Retrieved ۲۰۰۷-۰۳-۱۹.
  3. "file(1)". OpenBSD Manual Pages. 2004-12-04. Retrieved ۲۰۰۷-۰۳-۱۹.
  4. Paul, Ryan (March 12, 2008). "Study: amount of digital info> global storage capacity". Ars Technica. Retrieved ۲۰۰۸-۰۳-۱۲.
  5. Gantz, John F.; et al. (2008). "The Diverse and Exploding Digital Universe". International Data Corporation via EMC. Archived from the original on 11 March 2008. Retrieved 2008-03-12.

منابع[ویرایش]