دائه‌سو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

پادشاه دائه‌سو یا تائه‌سو*،[۱] ‏(حکومت: ۷ (پیش از میلاد)۲۲ (میلادی)) سومین و آخرین پادشاه دانگ بویو بود که توسط پادشاه دائموسین کشته شد. پس از مرگ او بویو شرقی یا دانگ‌بویو نابود شد و ضمیمه گوگوریو گردید. پدر او امپراتور گوموا نام داشت که در زمان او بویو ضعیف شد.

شاه دائه‌سو (۷ قبل از میلاد – ۲۲ بعداز میلاد) سومین حاکم پادشاهی دانگ بویو، کره باستان بود.

دورنما[ویرایش]

شاه دائه‌سو اولین پسر شاه قبلی گئوم وا و نوهٔ ارشد شاه هائه بورو، بانی دانگ بویو بود. او برادر ناتنی جومونگ و عموی یوری بود. وی برادر کوچکتری به نام شاهزاده یونگ پو نیز داشت.

شاهزاده تاجدار دانگ بویو[ویرایش]

گر چه دائه‌سو اولین شاهزاده بویو بود و این مقام را مستقیمآ از پدر دریافت نمود، با این حال شهرت همگانی جومانگ درتیراندازی با تیرو کمان باعث شد تا دائه‌سو و یونک پو نسبت به وی بی‌نهایت حسادت کنند. جومانگ به خوبی می‌دانست که حضورش در دانگ بویو برایش بسیار خطرناک می‌باشد، تصمیم گرفت به جولبون بویو فرار کند. در سال ۳۶ یا ۳۷ قبل از میلاد، جومانگ گوگوریو را تأسیس کرد. گئوم وا در سال ۷ قبل از میلاد از دنیا رفت و دائه‌سو بر تخت سلطنت نشست و شاه دانگ بویو شد.

جنگ با گوگوریو[ویرایش]

دائه‌سو نیروی نطامی کافی برای حمله به گوگوریو فراهم کرد. قبل از حمله نماینده‌ای نزد یوری شاه گوگوریو فرستاد و به او دستور داد تا گروگان‌هایی از خاندان سلطنتی به دانگ بویو بفرستد اما گوگوریو ازانجام این کار سرباززد و همین امر باعث اولین جنگ بین گوگوریو و دانگ بویو شد. این رویارویی در سال ۶ بعد از میلاد رخ داد. دائه‌سو یک ارتش ۵۰۰۰۰ نفری را مستقیمآ به سوی گوگوریو رهبری کرد اما به دلیل بارش سنگین برف مجبور به عقب‌نشینی شد در نتیجه او می‌بایست برای جبران این شکست مدت ۷ سال انتظار بکشد تا آنچه را که در قبال گوگوریو از دست داده بود دوباره بدست آورد. سپس، در سال ۱۳ بعد از میلاد، دائه‌سو ارتش خود را باردیگر به سوی گوگوریو فرستاد. این بار، موهیول، یکی از شاهزادگان گوگوریو، ارتش گوگوریو را رهبری کرد و با یک کمین طراحی شده نیروهای دائه‌سو را به خاک و خون کشید بطوریکه شخص دائه‌سو و تعداد اندکی از افرادش توانستند جان سالم بدر برده و به سرزمین خود بازگردند. با این دو شکست، اقتصاد دانگ بویو از هم پاشید و هرج و مرج داخلی اجتناب ناپذیر بود.

مرگ[ویرایش]

پس از مرگ یوری شاه گوگوریو، موهیول شاهزادهٔ تاجدار به تخت سلطنت نشست و خود را دائموسین شاه خواند. دائموسین در سال ۲۱ بعد از میلاد، درست هفت سال پس از آخرین حمله دائه‌سو به گوگوریو، ارتش را رهبری و به دانگ بویوحمله کرد که عاقبت به کشته شدن دائه‌سو انجامید. یکی از یاران شاه موهیول شاه تسو را کشت.

پانویس‌ها و منابع[ویرایش]

  1. نام او در زبان فارسی به صورت کوتاه‌شدهٔ تسو نیز گفته می‌شود.