خیرآباد (مه ولات)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
خیرآباد
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان خراسان رضوی
شهرستان مه ولات
بخش بخش مرکزی
دهستان مه ولات جنوبی
مردم
جمعیت ۱۰۵۱ نفر (سرشماری ۹۵)
رشد جمعیت نزولی
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۹۶۰ متر
اطلاعات روستایی
کد آماری ۱۴۰۱۱۹
پیش‌شمارهٔ تلفن ۰515688
وبگاه رسمی http://www.khairabad.ir/

خیرآباد مه ولات، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان مه ولات در استان خراسان رضوی ایران است.

جمعیت[ویرایش]

خیرآباد در دهستان مه ولات جنوبی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰، جمعیت آن ۱۰۰۷ نفر شامل 520 زن و 488 مرد با 338 خانوار بوده‌است. فاصله آن از مرکز شهرستان ۱۷ کیلومتر و از مرکز استان (مشهد) 211 کیلومتر است اغلب اهالی روستا از سادات اهل بیت می‌باشند این روستا وقف سادات از اولاد میرزا جلال الدین حکیم می‌باشد که به چهار اولاد بدیعی و جلالی و کمالی و نظام قادری تقسیم می‌شوند. مردم به شغل دامداری وکشاورزی مشغولند. جمعیت خیرآباد در سالهای اخیر کاهش داشته‌است وعلت آن هم خشکسالی و نبود درآمد وشغل مناسب برای جوانان است که باعث مهاجرت به شهرها شده‌است.

در دو قسمت روستا کشاورزی آبی وجود دارد که یک بخش آن با آب قنات در مجاورت سکونتگاه روستا است که اغلب، محصولات باغی صیفی جات غلات گندم و جو زعفران با آن کشت می‌شود بخش دیگر حاصل پنج چاه عمیق است که هرکدام متعلق به خانواری است. کشاورزی دیمه (آبیاری بارانی) هم در بندهای حاشیه روستا وجود دارد.

تاریخ روستا به دوره صفویه بر می‌گردد که رباط در ورودی روستا، حمام و آب‌انبار به جا مانده‌است.

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۰». درگاه ملی آمار ایران. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. مقدار |پیوند بایگانی= نادرست است: timestamp (کمک)