خلیج کوسه

مختصات: ۲۵°۳۰′ جنوبی ۱۱۳°۳۰′ شرقی / ۲۵٫۵۰۰°جنوبی ۱۱۳٫۵۰۰°شرقی / -25.500; 113.500
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
خلیج کوسه
میراث جهانی یونسکو
Shark Bay Phytoplankton in Bloom.jpg
مکاناسترالیا استرالیا
معیار ثبتطبیعی: vii, viii, ix, x
شمارهٔ ثبت۵۷۸
تاریخ ثبت۱۹۹۱

خلیج کوسه درغربی‌ترین نقطه استرالیا، استرالیای غربی قرار دارد. جمعیت این منطقه کمتر از ۱،۰۰۰ نفر است و خط ساحلی آن بیش از ۱،۵۰۰ کیلومتر طول دارد. مساحت آن نزدیک به ۱۰۰۰۰ کیلومتر مربع و عمق متوسط آبهایش ۱۰ متر است. خلیج کوسه در سال ۱۹۹۰ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

محیط زیست

Stromatolites in Shark Bay.jpg

جانوران

منطقه خلیج کوسه از نظر جانورشناسی از اهمیت بسیار برخوردار است. دراین خلیج نزدیک به ۱۰٫۰۰۰ گاودریایی یعنی ۱۲٫۵ درصد از جمعیت آنها،[۱] و بیش از اقیانوس آرام و هند در این منطقه به ویژه مانکی‌میا دلفین وجود دارد.۲۶ گونه از پستانداران در حال تهدید نیز در این منطقه قرار دارند. بیش از ۲۳۰ گونه پرنده، ۳۲۳ گونه ماهی و نزدیک به ۱۵۰ گونه از خزندگان در این منطقه وجود دارد. در این منطقه لاک‌پشت سبز و لاک‌پشت دریایی و کوسه نهنگ نیز وجود دارد.[۱]

گیاهان

بیش از ۴۸۰۰ کیلومتر از منطقه با علفزارها و سیگراس پوشیده شده‌است. این منطقه دارای بیشتر پوشش سیگراس در جهان نیز می‌باشد.[۲] آب و هوا در این منطقه گرم و خشک است و تبخیر تا حدودی از میزان بارش سالانه بیشتر است. آب خلیج به اندازه ۱،۵ تا ۲ برابر بیشتر از آب‌های اقیانوس اطراف شور است.

جستارهای وابسته

منابع

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ Riley, Laura and William (2005). Nature's Strongholds: The World's Great Wildlife Reserves. Princeton, New Jersey: Princeton University Press. pp. ۵۹۵–۵۹۶. ISBN 0-691-12219-9. Retrieved 12 July 2011.
  2. "Shark Bay, Western Australia". Department of Sustainability, Environment, Water, Population and Communities. 3 September 2008. Retrieved 3 September 2011.

پیوند به بیرون

وبگاه‌های رسمی
برای اطلاعات بیشتر