خرمای کبکاب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
خرمای کبکاب درخت
Kabkab-date.jpg
درخت خرمای کبکاب
آرایه‌شناسی
فرمانرو: گیاهان
(طبقه‌بندی‌نشده): گیاهان گلدار
(طبقه‌بندی‌نشده): تک‌لپه‌ای‌ها
(طبقه‌بندی‌نشده): تک‌لپه‌ای‌های برگ‌بیدی
راسته: خرماسانان
تیره: نخل
سرده: نخل‌ها
گونه: P. dactylifera
نام علمی
Phoenix dactylifera

خرمای کبکاب یکی از انواع خرما در ایران است. رنگ میوه در مرحله خارک زرد و در مرحله رطب قهوه ای روشن و قهوه ای سوخته است و در حالت رسیدن کامل به صورت قهوه‌ای تیره در می‌آید. مصرف آن بیشتر در حالت رطب و خرما است. خرمای کبکاب در حالت نارس و خارک بر خلاف خرماهای دیگر طعمی تلخ دارد. میوه بیضی شکل به وزن حدود ۱۵ گرم با بافت نیمه خشک به رنگ زرد روشن، ضخامت پوسته در آنها ضخیم است. رسیدن خارک در اوایل مرداد ماه است ولی برداشت میوه کاملاً رسیده آن (خرما) در اواسط شهریور ماه شروع شده و تا اواسط مهر ادامه دارد.خرما جزو ارقام تر محسوب می‌شود. خارَک این رقم قابل استفاده نیست، لذا برای مصرف می‌بایست آن را از قبل پخت و خشک کرد. رقم کبکاب از مهمترین و فراوان‌ترین ارقام منطقه خشت کمارج در کازرون و دشتستان (شهرآبپخش و سعداباد) می‌باشد. این رقم در سایر مناطق خرما خیز مانند خورموج، بهبهان، کازرون، قیروکارزین، طبس، تنگستان و فراشبند نیز به مقدار زیاد کشت می‌شود. از نظر اهمیت اقتصادی در ایران بعد از استعمران، شاهانی و مضافتی قرار دارد.[۱]

فرآیند رشد خرمای کبکاب[۲][ویرایش]

  • در فصل فرودین ماه ، در این ماه شکوفه ها بعد از شکافته شدن طاره، آشکار می شوند. تلقیح نخل در این مرحله صورت می‌گیرد.
    در فصل تیرماه ، مرحله دوم خلال نام دارد. ثمره ای که زیاد بزرگ نشده و به رنگ سبز است این مرحله ثمر با وزن و حجم میوه زیاد شده و تقریبا شکل اصلی را به خود می‌گیرد.
  • در فصل مرداد ، در این مرحله میوه رنگی می‌شود و رنگ‌های زرد و قرمز را به خود می گیرد،که به آن خارک گفته میشود. در این مرحله میوه قابل خوردن است و هواداران فراوانی دارد.
  • در فصل شهریور ،در این مدت میوه کاملاَ رسیده و نرم شده و شیرین و آبدار است که به آن رطب می گویند و در مدت کوتاهی به خرما تبدیل می‌گردد.

منابع[ویرایش]

  1. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۷ ژوئیه ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۱۰ فوریه ۲۰۱۸.
  2. «خرمای کبکاب صادراتی بوشهر». شرکت خرمای توکلی. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۶-۰۹.