حزب ملی اسکاتلند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

حزب ملی اسکاتلند یک حزب ملی‌گرا و سوسیال دمکرات است که برای استقلال اسکاتلند از بریتانیا تلاش و برای آن مبارزه می‌کند. این حزب که در سال ۱۹۳۴ تأسیس شده هم‌اکنون بزرگترین حزب اسکاتلند است که بر دولت ملی و هیئت نمایندگی آن در کاخ وست‌مینستر سیطره دارد. این حزب در حال حاضر ۱۱۵ هزار عضو دارد.

رهبر کنونی این حزب، خانم نیکلا استرجن، وزیر اول اسکاتلند است.

در سال ۲۰۰۹ این حزب در انتخابات پارلمان اروپا بالاتر از حزب کارگر اسکاتلند و حزب لیبرال دموکرات بریتانیا قرار گرفت و دوکرسی از شش کرسی اسکاتلند در پارلمان اروپا را تصاحب کرد.[۱] این حزب متهم به ضد انگلیسی بودن می‌شود. در سال ۲۰۰۰ حزب کارگر اعلام کرد که دو نماینده این حزب با حمایت از تقاضای آلمان برای میزبانی جام جهانی فوتبال ۲۰۰۶ در حقیقت سیاستهای ضد انگلیسی را اتخاذ کرده‌اند.[۲]

دستاورد حزب در انتخابات سال ۲۰۱۵[ویرایش]

در انتخابات پارلمانی ماه مه سال ۲۰۱۵، این حزب با کسب بیش از ۱٫۴۵ میلیون رأی توانست ۵۶ نماینده خود را راهی مجلس عوام بریتانیا سازد و در نتیجه به لحاظ تعداد نمایندگان راه‌یافته به مجلس عوام به سومین حزب بزرگ مجلس عوام تبدیل شد که برای این حزب یک پیروزی تاریخی به حساب می‌آید. هیچ حزبی از اسکاتلند در طول تاریخ بریتانیا نتوانسته بود به چنین سهمی از مجلس عوام دست یابد. تا قبل از انتخابات ماه مه سال ۲۰۱۵ حزب لیبرال دموکرات بریتانیا به لحاظ تعداد نمایندگان راه‌یافته به مجلس عوام در رتبه سوم قرار داشت.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Scottish National Party»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۷ ژوئن ۲۰۱۵).