جبهه ملی (فرانسه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
جبهه ملی
Front National
رهبر مارین لوپن
بنیانگذار ژان ماری لوپن
بنیانگذاری ۵ اکتبر ۱۹۷۲
شاخه جوانان جوانان جبهه ملی
اعضای ثبت‌نام کرده  (۲۰۱۴) ۸۰٬۰۰۰[۱]
مرام ناسیونالیسم محافظه‌کار
محافظه‌کاری
حمایت‌گرایی
پوپولیسم راستی
ضد جهانی‌سازی
ضد مهاجرت
جهانی و بین‌المللی ندارد
اروپایی اتحاد اروپا برای آزادی
مجلس مستفل
رنگ رسمی              آبی، سفید، سرخ
مجلس سفلای فرانسه
۸ از ۵۷۷
سنا
۲ از ۳۴۸
پارلمان اروپا
۲۳ از ۷۴
شوراهای منطقه‌ای
۱۱۸ از ۱٬۸۸۰
شهرستان‌های فرانسه
۶۲ از ۴٬۱۰۸
شوراهای شهرداری
۱٬۵۴۵ از ۵۳۶٬۵۱۹
کشور  فرانسه
وبگاه
www.frontnational.com
سیاست در فرانسه
حزب‌های سیاسی
انتخابات
*Formerly part of the European Right (1984–89), European Right (1989–94), Technical Group of Independents (1999–2001) and Identity, Tradition, Sovereignty (2007).

جبهه ملی (به فرانسوی: Front National) یک حزب سیاسی محافظه‌کار اجتماعی، ملی‌گرا و راست‌گرای فرانسوی است. از جمله سیاست‌های اصلی آن حمایت گرایی اقتصادی، رویکرد بدون مماشات در قبال مسایل مربوط به نظم و قانون، و مخالفت با مهاجرت است. جبهه ملی به عنوان حزبی شکاک نسبت به اروپا، از زمان تأسیس اتحادیه اروپا در سال ۱۹۹۳ با آن مخالفت کرده است.

جبهه ملی در سال ۱۹۷۲ توسط ژان ماری لوپن به منظور متحدسازی جنبش‌های ملی‌گرای فرانسه تأسیس شد. هم اکنون دختر وی، مرین لوپن که نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ بود، رهبری جبهه ملی را بر عهده دارد. از زمان به دست‌گیری رهبری حزب توسط او، محبوبیت جبههٔ ملی رو به رشد بوده است. در انتخابات پارلمان اروپا در فرانسه، جبهه ملی با کسب ۲۵٪ آرا در جایگاه اولین حزب فرانسه قرار گرفت. طبق نظرسنجی‌ها، مارین لوپن در صدر نامزدهای دور اول انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۷ فرانسه قرار دارد.

جبهه ملی ۷۵۰۰۰ عضو دارد. در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در سال ۲۰۰۲، ژان ماری لوپن، کاندید این حزب، به دور دوم رفت و از ژاک شیراک شکست خورد. از دید بین‌المللی جبهه ملی عضو انجمن احزاب سیاسی ناسیونالیست اروپا (یورو نات) است.

در حالی که بسیاری از رسانه های فرانسه و جهان از حزب جبهه ملی به عنوان راست افراطی یاد می کنند برخی کارشناسان سیاسی بر این باورند که این حزب از یک حزب راست افراطی و «خارجی ستیز» به یک جریان «ملی گرا»، مدافع «حمایت گری اقتصادی» (Protectionist) و «منتقد اروپا» (Eurosceptic) تبدیل شده است.[۲]

خط مشی[ویرایش]

یک پوستر حزب با متن "مهاجران دارند رای می‌دهند، و شما (از رای دادن) اجتناب می‌کنید؟!!"

جبهه ملی خط مشی خود را به طور مشروح در سایت اش منتشر کرده‌است. در بین مباحث دیگر آن این مسائل وجود دارند:

  • بازگشت به ارزش‌های سنتی: تا دسترسی به سقط جنین سخت‌تر یا غیرقانونی شود؛ دادن درآمد به مادرانی که سر کار نمی‌روند؛ ترویج فرهنگ سنتی بومی.
  • استقلال بیشتر از اتحادیه اروپا و دیگر سازمان‌های بین‌المللی.
  • برقراری تعرفه‌های گمرکی یا سایر اقدامات حمایتی در برابر واردات اجناس ارزان.
  • در سال ۲۰۰۲ بنیانگذار این حزب خواستار برگزاری یک همه پرسی برای برقراری مجدد مجازات اعدام شد.[۳]
  • پایان دادن به مهاجرتهای غیر اروپایی ها و استقرار نظام تعیین تابعیت فرزند از والدین.
  • مخالفت با مهاجرت مسلمانان از شمال آفریقا، غرب آفریقا و خاور میانه. در دفترچه عمومی تحویل داده به تمام رای‌دهندگان فرانسوی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۹۹۵، بنیانگذار این حزب برگرداندن سه میلیون مسلمان را به روشهای تکریم آمیز و مهربانانه پیشنهاد داد.[۴]

در مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری فرانسه در سال ۲۰۰۲ میلادی، تأکید بیشتر این حزب در مورد مسائل مربوط به قانون و نظم بود. نکات مورد تأکید جبهه ملی عبارت بودند از اجرای قانون، احکام سنگین برای تمام جنایات و استقرار مجازات اعدام.

جبهه ملی مرتباً در برابر «سازمان»، که شامل دیگر احزاب سیاسی و بسیاری از روزنامه نگاران است مبارزه می‌کند. لو پن تمام احزاب اصلی (حزب کمونیست فرانسه (PCF)، حزب سوسیالیست فرانسه، اتحاد برای دموکراسی فرانسه (UDF) ائتلاف برای جمهوری (RPR)) را به باند «چهار» تشبیه کرد، که کنایه‌ای به انقلاب فرهنگی چین بود. FN اغلب خود را بصورت قربانی و یا «غیرخودی» معرفی می‌کند. [۱۱] از نظر جبهه ملی، احزاب جناح راست فرانسوی احزاب جناح راست واقعی نیستند، و تقریباً از چپ سوسیال کمونیست غیرقابل تفکیک اند.

پایگاه اجتماعی[ویرایش]

جبهه ملی فرانسه بیشتر آرای خود را در میان طبقه کارگر و نیز بیکاران به خصوص در مناطق صنعتی بدست می‌آورد و اصول آن بر پایه پوپولیسم، بیگانه هراسی و شعارهایی مانند «اولویت با فرانسوی‌هاست» بنا شده است. بررسی هواداران و پایگاه اجتماعی این حزب نشان دهنده آن است که اکثریت آنها را مردان تشکیل می‌دهند همچنین این جریان تعداد زیادی از جوانان را به خود جلب کرده و از این نظر در مقایسه با احزاب دیگر، پیشتاز هستند.[۵]

موضوعات اروپایی[ویرایش]

جبهه ملی یک از احزابی بود که از عدم تصویب قانون اساسی اروپا توسط فرانسه در سال ۲۰۰۵ پشتیبانی می‌کرد. از نظر لوپن فرانسه نباید به هیچ سازمانی بپیوندد که بر تصمیمات ملی اش مسلط شود.[۶]

انتخابات[ویرایش]

انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۲[ویرایش]

آنچه در این رای‌گیری بیش از همه شگفتی آفرید، حدود ۱۹ درصد آرایی بود که به سود خانم مارین لو پن، رهبر حزب «جبهه ملی»، به صندوق‌ها ریخته شد و او را، از لحاظ درصد آرا، در ردیف سوم قرار داد.

انتخابات شهرداری‌ها ۲۰۱۴[ویرایش]

جبهه ملی در انتخابات شهرداری‌ها در دور نخست توانست ۷ درصد آرا را از آن خود کند.[۷] این حزب توانست با دستیابی به نتایج بی‌سابقه، ۱۲۰۰ کرسی از کرسی‌های شوراهای شهر فرانسه را بدست آورد. بدین ترتیب کنترل ۱۵ حوزه انتخاباتی به دست جبهه ملی افتاد که در میان این حوزه‌های انتخاباتی، ۱۱ شهر وجود دارد که دارای جمعیتی بیش از ۹۰۰۰ نفر هستند.[۵]

انتخابات پارلمان اروپا ۲۰۱۴[ویرایش]

جهبه ملی فرانسه در انتخابات پارلمان اروپا شگفتی آفرید و توانست با کسب حدود ۲۵ درصد آرا، به عنوان اولین حزب فرانسه ۲۴ کرسی را در پارلمان اروپا بدست آورد.[۸] این درحالی است که حزب سوسیالیست فرانسه ۱۴ و هفت دهم درصد آرا را از آن خود کرد.

انتخابات منطقه ای فرانسه در دسامبر ۲۰۱۵[ویرایش]

جبهه ملی فرانسه در اولین مرحله از انتخابات منطقه ای فرانسه که در ششم دسامبر ۲۰۱۵ برگزار شد توانست در شش ناحیه از سیزده ناحیه فرانسه به پیروزی برسد.[۹] به نوشته روزنامه فرانسوی فیگارو، بر اساس نتایج اعلام شده از سوی وزارت کشور فرانسه، حزب جبهه ملی توانست ۲۷٫۹۶ درصد آرا به خود اختصاص داده و در صدر قرار گیرد.[۱۰]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]