جبهه ملی (فرانسه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
جبهه ملی
Front National
رهبر مارین لوپن
رئیس افتخاری ژان ماری لوپن
بنیانگذاری ۵ اکتبر ۱۹۷۲
شاخه جوانان جوانان جبهه ملی
پوستن و عضویت  (2014) 75.000[۱]
مرام ناسیونالیسم فرانسوی
محافظه‌کاری
حمایت‌گرایی
پوپولیسم راستی
ضد جهانی‌سازی
ضد مهاجرت
جهانی و بین‌المللی ندارد
اروپایی اتحاد اروپا برای آزادی
مجلس مستفل
رنگ رسمی

آبی، سفید و قرمز


[website = www.frontnational.com
مجلس سفلای فرانسه
۲ از ۵۷۷
سنای فرانسه
۲ از ۳۴۸
پارلمان اروپا
۲۳ از ۷۴
مجلس‌های محلی
۱۱۸ از ۱٬۸۸۰
کشور  فرانسه
سیاست در فرانسه
حزب‌های سیاسی
انتخابات

جبهه ملی (به فرانسوی: Front National) یک حزب سیاسی ملی‌گرای راست‌گرای فرانسوی است که در سال ۱۹۷۲ توسط ژان ماری لوپن تأسیس شد. هم اکنون دختر وی، مرین لوپن رهبری جبهه ملی را بر عهده دارد، وی نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ بود. جبهه ملی ۷۵۰۰۰ عضو دارد.. در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در سال ۲۰۰۲، لوپن به دور دوم رفت و از ژاک شیراک شکست خورد. از ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۶، جبهه ملی به عنوان سومین حزب بزرگ سیاسی فرانسه پس از UMP و حزب سوسیالیست مطرح شد، از دید بین‌المللی جبهه ملی عضو انجمن احزاب سیاسی ناسیونالیست اروپا (یورو نات) است.

گرچه این حزب خود را به عنوان یک سازمان ملی‌گرای راست و پوپولیست توصیف می‌کند، ناظران در رسانه‌ها حزب را "راست افراطی" یا راست تند توصیف می‌کنند. هم لوپن و هم برونو گولنیش نماینده عمومی حزب، برای انکار هولوکاست یا تخفیف دادن آن محکوم شده‌اند.

خط مشی[ویرایش]

یک پوستر حزب با متن "مهاجران دارند رای می‌دهند، و شما (از رای دادن) اجتناب می‌کنید؟!!"

جبهه ملی خط مشی خود را به طور مشروح در سایت اش منتشر کرده‌است. در بین مباحث دیگر آن این مسائل وجود دارند:

  • بازگشت به ارزش‌های سنتی: تا دسترسی به سقط جنین سخت‌تر یا غیر قانونی شود؛ دادن درآمد به مادرانی که سر کار نمی‌روند؛ ترویج فرهنگ سنتی بومی.
  • استقلال بیشتر از اتحادیه اروپا و دیگر سازمان‌های بین‌المللی.
  • برقراری تعرفه‌های گمرکی یا سایر اقدامات حمایتی در برابر واردات اجناس ارزان.
  • برقراری مجدد مجازات اعدام.
  • پایان مهاجرتهای غیر اروپایی و استقرار نظام تعیین تابعیت فرزند از والدین.
  • حزب مخالف مهاجرت است، مخصوصا مهاجرت مسلمانان را از شمال آفریقا، غرب آفریقا و خاور میانه. در دفترچه عمومی تحویل داده به تمام رای دهندگان فرانسوی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۹۹۵، ژان ماری لوپن پیشنهاد برگرداندن سه میلیون مسلمان را به روشهای تکریم آمیز و مهربانانه اعلام کرد.[۲]

در سال ۲۰۰۲ به مبارزات انتخاباتی برای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، تاکید بیشتر در مورد مسائل مربوط به قانون و نظم بود. سرفصلهای تکرار شده جبه ملی عبارت بودند از اجرای قانون، احکام سنگین برای تمام جنایات و استقرار مجازات اعدام.

جبهه ملی مرتباً در برابر "سازمان"، که شامل دیگر احزاب سیاسی و بسیاری از روزنامه نگاران است مبارزه می‌کند. لو پن تمام احزاب اصلی (حزب کمونیست فرانسه (PCF)، حزب سوسیالیست فرانسه، اتحاد برای دموکراسی فرانسه (UDF) ائتلاف برای جمهوری (RPR)) را به باند "چهار" تشبیه کرد، که کنایه‌ای به انقلاب فرهنگی چین بود. FN اغلب خود را بصورت قربانی و یا "غیر خودی" معرفی می‌کند. [۱۱] از نظر جبهه ملی، احزاب جناح راست فرانسوی احزاب جناح راست واقعی نیستند، و تقریباً از چپ سوسیال کمونیست غیر قابل تفکیک اند.

پایگاه اجتماعی[ویرایش]

جبهه ملی فرانسه اساس رای خود را در میان طبقه کارگر و بیکاران به خصوص در مناطق صنعتی بدست می‌آورد و اصول آن بر پایه پوپولیسم، بیگانه هراسی و شعارهایی مانند «الویت با فرانسوی‌ها» بنا شده است. بررسی هواداران و پایگاه اجتماعی راست افراطی نشان دهنده آن است که اکثریت آنها را مردان تشکیل می‌دهند همچنین این جریان تعداد زیادی از جوانان را به خود جلب کرده و از این نظر در مقایسه با احزاب دیگر، پیشتاز هستند. [۳]

موضوعات اروپایی[ویرایش]

جبهه ملی یک از احزابی بود که از عدم تصویب قانون اساسی اروپا توسط فرانسه در سال ۲۰۰۵ پشتیبانی می‌کرد. از نظر لوپن فرانسه نباید به هیچ سازمانی بپیوندد که بر تصمیمات ملی اش مسلط شود.[۴]

انتخابات[ویرایش]

انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۲[ویرایش]

آن چه در این رای‌گیری بیش از همه شگفتی آفرید، حدود نوزده درصد آرایی بود که به سود خانم مارین لوپن، رهبر حزب «جبهه ملی»، به صندوق‌ها ریخته شد و او را، از لحاظ درصد آرا، در ردیف سوم قرار داد.

انتخابات شهرداری‌ها ۲۰۱۴[ویرایش]

جبهه ملی در انتخابات شهرداری‌ها در دور نخست توانست ۷ درصد آرا را از آن خود کند.[۵] این حزب توانست با دستیابی به نتایج بی‌سابقه، ۱۲۰۰ کرسی از کرسی های شوراهای شهر فرانسه را بدست آورد. بدین‌ ترتیب کنترل ۱۵ حوزه انتخاباتی به دست جبهه ملی افتاد که در میان این حوزه های انتخاباتی، ۱۱ شهر وجود دارد که دارای جمعیتی بیش از ۹۰۰۰ نفر هستند. [۶]

انتخابات پارلمان اروپا ۲۰۱۴[ویرایش]

جهبه ملی در انتخابات پارلمان اروپا شگفتی آفرید و توانست با کسب بیش از ۲۵ درصد آرا، به عنوان حزب نخست فرانسه ۲۴ کرسی در اروپا بدست آورد.[۷] این درحالی است که حزب حاکم بر فرانسه ۱۴ و هفت دهم درصد آرا را از آن خود کرد.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]