ثبت تصویر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

هدف از انطباق تصویر (Image registration) پیدا کردن تبدیل هندسی بین دو یا چند تصویر از یک صحنه است. در حالت کلی، باید تناظری یکتا بین یک نقطه از یک تصویر و نقطه‌ای دیگر از تصویر دوم به نحوی پیدا نمود که هر دو نشان‌دهندهٔ یک نقطه از صحنه باشند. این فرم از انطباق تصویر مانند شار نوری یک مسئلهٔ illposed بوده و فقط با استفاده از رگولاریزاسیون به صورت تقریبی قابل حل می‌باشند.

مسئلهٔ ثبت تصویر یکی از مسائل مشهور در حوزهٔ پردازش تصویر و بینائی ماشین می‌باشد و روشهای زیادی برای مواجهه با آن ارائه شده‌است. بااینحال این روشها را می‌توان به دو دستهٔ کلیِ مبتنی بر ویژگی (Feature-based methods) و مبتنی بر ناحیه (Area-based) تقسیم‌بندی نمود. متدهای دستهٔ اول در برابر انطباق‌های نادرست (False matches) مقاوم (Robust) نیستند. به علاوه نیازمند تعداد زیادی از نقاط متناظر برای حصول به یک دقت خوب هستند. از طرف دیگر متدهای مبتنی بر ناحیه، در صورت مقداردهی اولیهٔ مناسب می‌توانند به نتایجی با دقت بالا منتهی شوند. هر یک از این دو مقوله مزایا و معایبی دارند. ثبت تصویر یک فرایند است که در آن مجموعهٔ داده‌های مختلف به یک سیستم مختصات تبدیل می‌شوند. این فرایند در بینایی کامپیوتر، تصویربرداری پزشکی، هدف سنجی نظامی، تحلیل تصاویر و تصاویر ماهواره ای کاربرد دارد.

ثبت تصویر برای مقایسهٔ داده‌های به دست آمده از سنجش‌های متفاوت ضروری است.

کلاس بندی الگوریتم‌ها[ویرایش]

مبتنی بر ویژگی و مبتنی بر شدت[ویرایش]

الگوریتم‌های ثبت تصویر به دو کلاس مبتنی بر ویژگی و مبتنی بر شدت تقسیم می‌شوند>. یک دسته از تصویرها مربوط به حرکت یا منبع و دستهٔ دیگر مربوط به هدف می‌باشد. ثبت تصویر شامل تبدیل مکانی تصویر از تصاویر متحرک به تصویر هدف است. فریم مرجع در تصویر هدف ایستا است در حالی که مجموعهٔ داده‌ها به گونه ای که منطبق با هدف شوند، تغییر می‌کنند.[۱]

روش‌های مبتنی بر شدت، الگوهای شدت نور در تصاویر را با استفاده از معیارهای همبستگی مقایسه می‌کنند؛ در حالی که روش‌های مبتنی بر ویژگی، تناظر بین ویژگی‌های تصویر مانند نقاط، خطوط و کانتورها را پیدا می‌کنند.

منابع[ویرایش]

  1. Goshtasby، A. Ardeshir. 2-D and 3-D Image Registration for Medical, Remote Sensing, and Industrial Applications. Wiley Press، 2005. https://www.wiley.com/en-us/2+D+and+3+D+Image+Registration%3A+for+Medical%2C+Remote+Sensing%2C+and+Industrial+Applications-p-9780471649540. 

پیوند به بیرون[ویرایش]