تفنگ ضدتجهیزات

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Steyr HS .50-frontal-scope

تفنگ ضد تجهیزات (به انگلیسی: anti-materiel rifle (AM))نوعی تفنگ است که بر ضدتجهیزات،ادوات و استحکامات دشمن (به جای نیروی انسانی) به کار می رود.

تاریخچه[ویرایش]

ظهور تفنگ ضد تجهیزات به جنگ اول جهانی بر می گرددکه طی آن نخستین تفنگهای ضدتانک به وجود آمدند.اگرچه بعدها تانکهای مدرن و سایر زره پوشها آنچنان مستحکم شدند که دیگر تفنگ ضد تجهیزات در آنها نفوذی ایجاد نمی کرد،امااین تفنگهاهمچنان برای استفاده علیه وسایل بدون زره یا دارای زره سبک سودمند هستند. آنها همچنین می توانند بر ضد هواگردهای نشسته،موشک اندازها،تجهیزات رادار،شناورهای کوچک،تجهیزات مخابراتی،سلاحهای دارای خدمه و .... استفاده شوند. ارزش آنها به نشانه گیری دقیق و از کار انداختن تجهیزات دشمن از فاصله زیاد وبا هزینه نسبتاً کم می باشد. همچنین این تفنگ می‌تواند در نقشهای غیر تهاجمی مانند نابودی بی خطر مهمات عمل نکرده به کار رود.

سابقه استفاده[ویرایش]

به استفاده تهاجمی از تفنگ ضد تجهیزات یا تفنگ دوربین دار کاربردویژه(مخفف انگلیسی: SASR) در ارتش ایالات متحده با عبارت زمینگیر کردن اهداف سخت(مخفف انگلیسی: HTI) اطلاق می گردد. در ایران گونه ای از این تفنگ به نام شاهر تولید و توسط نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران به کار گرفته شده است.


منابع[ویرایش]