تعهد شغلی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
در بسیاری از کتابهای مدیریت مثال بسیار استفاده‌شده‌ای در مورد تعهد سازمانی در ناسا آمده‌است. بنابر این داستان، جان اف. کندی از یک دربان سختکوش در ناسا پرسید که چه می‌کند و او پاسخ داد: «کمک می‌کنم که آدم‌ها به ماه بروند.»

تعهد شغلی یکی از ویژگی‌های رابطه بین یک سازمان و کارکنان آن است. یک «کارمند متعهد» به کسی گفته می‌شود که کاملاً مجذوب و علاقه‌مند به کار خود باشد و به همین دلیل برای پیشبرد اهداف و استراتژی سازمان گام مثبت بردارد. یک کارمند متعهد رویکردی مثبت به سازمان و ارزش‌های آن دارد.[۱]

بنابراین انتظار می‌رود یک سازمان با تعهد شغلی «بالا» در رقابت با سازمانی با تعهد شغلی «پایین» عملکرد بهتری داشته باشد.

مفهوم تعهد شغلی نخستین بار در دهه ۱۹۹۰ میلادی در تئوری مدیریت پدیدار شد[۲] و در دهه ۲۰۰۰ میلادی به شکل گسترده‌ای مورد بررسی قرار گرفت، ولی هنوز مسئله‌ای مورد مناقشه است. رابطهٔ تعهد شغلی با روحیه جمعی و رضایت شغلی (که از مدت‌ها پیش در ادبیات مدیریت وجود داشته‌اند) به وضوح بررسی نشده‌است. علی‌رغم انتقادهای آکادمیک، سیاست‌ها و استراتژی‌های مربوط به تعهد شغلی در مدیریت منابع انسانی و ارتباطات داخلی شناخته‌شده هستند.[۳]

تعاریف[ویرایش]

تعهد سازمانی به عنوان وابستگی عاطفی و روانی به سازمان در نظر گرفته می‌شود که بر اساس آن فردی که شدیداً متعهد است، هویت خود را با سازمان معین می‌کند، در سازمان مشارکت می‌کند و در آن درگیر می‌شود و از عضویت در سازمان لذت می‌برد.

برگمان و همکارانش تعهد سازمانی را این چنین تعریف کرده‌اند: «تعهد سازمانی عبارت است از باور قاطع افراد در پذیرش ارزش‌ها و اهداف سازمان و تمایل به تلاش بیشتر و حفظ هویت در سازمان»

تعهد شغلی نوعی حالت شناختی و احساس هویت روانی با یک شغل را نشان می‌دهد. تعهد شغلی، اعتقاد در مورد شغل فرد است و به مقداری که یک شغل می‌تواند نیازهای فعلی فرد را برآورده سازد، بستگی دارد. اشخاصی که شدیداً درگیر شغل هستند، شغل را به عنوان بخش مهمی از هویت شخصی شان در نظر می‌گیرند. علاوه بر این، افراد دارای وابستگی شغلی بالا، بیشتر علایق خود را وقف شغل خود می‌کنند (۲۵ .(همچنین به میزانی که شخص کار یا عملکردش را موجب سربلندی و کسب اعتبارش بداند تعهد شغلی او افزایش می‌یابد. عوامل بیشماری موجب ایجاد تعهد شغلی در افراد می‌شود، رایلی و کادول عوامل و انگیزه‌های درونی و بیرونی شغل را در تعهد شغلی مؤثر می‌دانند.


همبستگی‌ها[ویرایش]

عوامل[ویرایش]

دست داشتن[ویرایش]

التزام[ویرایش]

بهره‌وری[ویرایش]

ایجاد تعهد[ویرایش]

مخاطرات[ویرایش]

مباحثه‌ها[ویرایش]

تعهد داوطلبان[ویرایش]

در فرهنگ عامه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "Employee Engagement". Emptrust. Retrieved 11 August 2017.
  2. Kahn, William A (1990). "Psychological Conditions of Personal Engagement and Disengagement at Work" (PDF). Academy of Management Journal. 33 (4): 692–724. doi:10.2307/256287. Retrieved 2016-04-14.
  3. عامری، سید؛ حسن، میر؛ اسمعیلی، محمدرضا (۲۰۱۰-۱۲-۲۲). «رابطه بین توانمندسازی، تعهد سازمانی و تعهد شغلی کارکنان اداره کل تربیت بدنی استان تهران». نشریه مدیریت ورزشی. ۲ (۷): . شاپا 2008-9341. دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۱۰-۰۹.