تروجن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از تروجن (شهیدآباد))
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شهیدآباد
Toroujen (ShahidAbad) - Balamahalleh.JPG
کشور  ایران
استان مازندران
شهرستان بهشهر
نام(های) قدیمی تروجن
مردم
جمعیت ۴۰۸۶
تابلوی خوش‌آمد به شهر


روستای شهیدآباد (shahidabad) یا تُروجن یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان بهشهر بوده و در ابتدای جاده ارتباطی این شهر به نکا قرار دارد. این روستا در قسمت جنوبی جاده ارتباطی بهشهر - نکا واقع شده و از سمت شرق به شهرستان بهشهر، از غرب به روستای کوهستان، از جنوب به جنگل‌های رشته کوه البرز و از سمت شمال به مزارع کشاورزی متصل می‌باشد. این روستا شامل ۳ محله کوچکتر به نام‌های «بالا محله»، «کماس» و «پایین محله» می‌باشد.

پیشینه[ویرایش]

اسپهبد فرخان بزرگ که با نام فرخان یکم نیز شناخته شده و عرب‌ها به او ذوالمناقب لقب داده بودند، یکی از اسپهبدهای دودمان دابویگان طبرستان بود که پس از مرگ پدرش، دابویه، در سال ۷۱۱ میلادی، بر مسند حکومت نشست. وی از آغاز فرمانروایی در مرزهای شرقی طبرستان با تهاجم اعراب یا ترک‌ها روبرو شد. فرخان بزرگ در ابتدای دوران فرمانروایی خویش، شاهد ضعف مرزهای شرقی قلمروش در مقابل ترک‌ها بود؛ به همین دلیل وی با آنان سازش کرده و پس از پرداخت گنجینه‌ای، قرار بر آن شد که ترکان تعرضی نکنند. طی این دو سال، به دستور فرخان، مرزهای شرقی تبرستان قدرتمندتر شدو سمت خاورین تمیشه، در مرز با گرگان، خندقی حفر نمودند، سپس فرخان از مناطق جلگه‌ای به سوی لفور (لپور) به جایی به نام «فیروزآباد» رفت و منتظر حملات سپاه ترکان ماند. رهبر ترکان که شخصی به نام «صول» بود، به سوی تبرستان یورش برد و به تاراج و غارت دست برد. فرخان بزرگ شبانه به سوی سپاهیان ترک رفته و به آنان شبیخون زد. لشکریان ترک شکست خورده و اغلب کشته شدند، سپس در مکان آن نبرد شهری بنا کردند و نام آن را «توران‌جیر» گذاشتند. توران‌جیر به معنی محل شکست ترک‌ها می‌باشذ که این نام بعدها به صورت «تریجه» خلاصه و متحوّل گشت و نهایتاً به تروجن تغییر یافت. پس از جنگ تحمیلی هشت ساله به دلیل تعداد بالای شهدای این روستا (۵۲ شهید) نام آن به «شهیدآباد» تغییر یافته‌است. بنا بر آمار، در حدود ۹۲ درصد از افراد واجد شرایط این روستا برای جنگ به جبهه‌ها اعزام شدند.

اهمیت روستا[ویرایش]

وجود غارهای تاریخی هوتو و کمربند موجب شهرت جهانی این روستا شده‌اند. یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه پنسیلوانیا در سال ۱۹۵۱ به حفاری غار هوتو پرداختند. اسکلت‌های کشف شده از این غار به «مرد هوتو» (Hotu man) مشهور می‌باشند. تصاویری از این حفاری را در بخش بایگانی موزه باستان‌شناسی و انسان‌شناسی دانشگاه پنسیلوانیا موجود است.

مکان‌های دیدنی[ویرایش]

یادمان شهید خوشنام (گمنام)

  • چشمه بالا محله، توسکا چشمه
  • مجتمع تفریحی توریستی سبزگستر هوتو
  • اماکن متبرکه: امام زاده عبدالله، امام زاده قاسم، امام زاده حسن، امام زاده سید رضا، امام زاده میر مقبل

تصاویر[ویرایش]