تجزیه اعداد طبیعی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

در تئوری اعداد به فرایند شکستن یک عدد مرکب و نوشتن آن به صورت حاصل ضرب چند عدد اول تجزیه اعداد طبیعی گفته می‌شود. هیچ الگوریتم کارآمدی برای تجزیه اعداد خیلی بزرگ شناخته نشده. تلاشی که اخیراً برای تجزیه یک عدد ۲۰۰ رقمی صورت گرفته ۱۸ ماه به طول انجامید. دشواری این مسئله در برخی الگوریتم‌های رمز نگاری مانند RSA می‌باشد. بسیاری از زمینه‌های ریاضیات و علوم کامپیوتر برای مقابله با این مسئله بکار گرفته شده‌اند، از جمله محاسبات کوانتومی و تئوری اعداد جبری. تجزیه همه اعداد با طول یکسان به یک اندازه مشکل نیست. مشکل‌ترین مثال‌ها (برای روش‌های فعلی) اعداد نیمه اول هستند. اعداد نیمه اول به اعدادی گفته می‌شود که می‌توان آنها را به صورت ضرب دو عدد اول نوشت. وقتی دو عدد بسیار بزرگ باشند و به طور تصادفی انتخاب شده باشند و مقدار نسبتاً نزدیکی داشته باشند حتی سریع‌ترین الگوریتم‌ها بروی سریع‌ترین کامپیوترها به قدری زمان می‌گیرند که در واقع ناکارآمد هستند.

تجزیه به عوامل اول[ویرایش]

طبق قضیه اساسی حساب هر عدد طبیعی بزرگتر از ۱ یک تجزیه منحصربه‌فرد به اعداد اول دارد. با این وجود قضیه اساسی حساب هیچ راهی برای بدست آوردن این تجزیه در اختیار نمی‌گذارد و فقط وجود این تجزیه را تضمین می‌کند.

کاربردهای عملی[ویرایش]

سختی این مسئله در دل بسیاری از سیستم‌های رمز نگاری حس می‌شود. وجود یک الگوریتم سریع برای تجزیه اعداد طبیعی به معنی امن نبودن RSA خواهد بود. بعضی سیستم‌های رمز نگاری مانند Rabin public-key algorithm و The Blum Blum Shub pseudo-random generator و اطمینان بیشتری می‌دهند - هر روشی برای شکستن این رمز نگاری‌ها می‌تواند برای ساخته شدن یک الگوریتم تجزیه اعداد اول سریع مورد استفاده قرار گیرد. به همان اندازه که تجزیه اعداد طبیعی سخت می‌باشد این سیستم‌های رمز نگاری قوی هستند.

مسئله لگاریتم گسسته یک مسئله سخت مشابه و با کاربردهای رمزنگاری است.

تجزیه اعداد طبیعی به غیر از رمزنگاری کاربردهای زیادی در الگوریتم‌ها دارد. برای مثال وقتی عدد طبیعی n به صورت ضرب عوامل اول باشد محاسبه سریع را ممکن می‌سازد، همچنین حافظه کمتری اشغال می‌کند زیرا می‌توان عدد را به صورت ضرب عوامل اول نوشت بدون آنکه اطلاعاتی از دست برود. که به طور مثال توسط Arecibo message استفاده شده‌است.

جدیدترین روش[ویرایش]

همچنین ببینید: رکوردهای تجزیه اعداد طبیعی یک تیم در اژانس فدرال امنیت تکنولوژی اطلاعات آلمان (BSI) رکوردی برای تجزیه اعداد نیمه اول که توسط RSA Factoring Challenge پیشنهاد شد بود ثبت کردند. این تیم در تاریخ ۹ می۲۰۰۵ تجزیه RSA-200 (عدد ۶۶۳ بیتی یا ۲۰۰ رقمی در مبنای ۱۰)با استفاده از general number field sieve اعلام کرد. کمی بعد در تاریخ ۴ نوامبر ۲۰۰۵ این تیم تجزیه RSA-640 که عددی کوچکتربا ۱۹۳ رقم در مبنای ۱۰ (۶۴۰ بیت) بود را اعلام کرد. هر دوی این تجزیه‌ها با استفاده ۸۰ عدد سی پی یو AMD Opteron ماه‌های زیادی طول کشید.

دشواری و پیچیدگی[ویرایش]

اگر یک عدد بزرگ b بیتی نیمه اول باشد، هیچ الگوریتمی برای تجزیه آن با (O(bk که k عددی ثابت است پیدا نشده. الگوریتم‌هایی وجود دارند که از (O((1+ε)b به ازای εهای مثبت، سریع‌تر هستند. یعنی sub-exponential هستند. بهترین الگوریتم از نظر زمانی برای (general number field sieve (GNFS است، که برای اعداد b بیتی زمان اجرا آن به صورت زیر می‌باشد:

برای کامپیوترهای معمولی GNFS بهترین الگوریتم برای اعداد بزرگتر از ۱۰۰ رقم است. اگرچه Peter Shor در سال ۱۹۹۴ الگوریتمی پیدا کرد که از نظر زمانی چند جمله‌ای بود. و این بسیار مهم خواهد بود وقتی که یک کامپیوتر کوانتومی بزرگ ساخته شود. الگوریتم Shor از (O(b۳ است و از (O(b فضا، برای یک عدد ورودی b بیتی می‌گیرد. در سال ۲۰۰۱ اولین کامپیوتر کوانتومی ۷ کیو بیتی نخستین بار الگوریتم Shor را اجرا و عدد ۱۵ را تجزیه کرد.

الگوریتم‌های تجزیه[ویرایش]

تک منظوره[ویرایش]

زمان اجرای یک الگوریتم تک منظوره بستگی به فاکتورهای ناشناختهٔ آن دارد: اندازه، فرم مخصوص و غیره. اینکه دقیقاً زمان اجرای الگوریتم به چه فاکتورهایی بستگی دارد بین الگوریتمهای مختلف فرق می‌کند. برای مثال Trial division برای هدف مخصوصی در نظر گرفته شده چون که زمان اجرا آن تقریباً متناسب با اندازهٔ کوچکترین عامل اول آن است.

چند منظوره[ویرایش]

زمان اجرای الگوریتم‌های چند منظوره فقط به‌اندازهٔ عدد طبیعی که می‌خواهند تجزیه کنند بستگی دارد. این مدل از الگوریتمها برای تجزیه اعداد RSA استفاده می‌شود. بیشتر الگوریتم‌های تجزیه بر پایهٔ روش congruence of squarescongruence of squares هستند.

سایر الگوریتم‌های قابل ذکر[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • Donald Knuth. The Art of Computer Programming, Volume 2: Seminumerical Algorithms, Third Edition. Addison-Wesley, 1997. ISBN 0-201-89684-2. Section 4٫5٫4: Factoring into Primes, pp. 379–417.
  • Richard Crandall and Carl Pomerance (2001), Prime Numbers: A Computational Perspective (1st edition ed.), Springer, ISBN 0-387-94777-9 Chapter 5: Exponential Factoring Algorithms, pp. 191–226. Chapter 6: Subexponential Factoring Algorithms, pp. 227–284. Section 7٫4: Elliptic curve method, pp. 301–313.