تاجگذاری ملکه الیزابت دوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تاجگذاری ملکه الیزابت دوم
Elizabeth II & Philip after Coronation.JPG
الیزابت دوم به همراه شاهزاده فیلیپ، دوک ادینبرا در تصویر روز تاجگذاری ۲ ژوئن ۱۹۵۳
تاریخ۲ ژوئن ۱۹۵۳ (۱۹۵۳-06-۰۲)
مکانلندن، بریتانیا
شرکت‌کننده‌هاالیزابت دوم
افسر ارشد دولت
اسقف و دستیار اسقف کلیسای انگلستان
دارندگان نشان بند جوراب
پراژها تحت امر
همتایان سلطنتی

تاجگذاری ملکه الیزابت دوم (انگلیسی: Coronation of Queen Elizabeth II‎) به عنوان فرمانروای انگلستان، کانادا، استرالیا، نیوزیلند، آفریقای جنوبی، قلمرو پاکستان و سری‌لانکا در ۲ ژوئن سال ۱۹۵۳ اتفاق افتاد. الیزابت در سن ۲۵ سالگی و پس از مرگ پدرش پادشاه جرج ششم در تاریخ ۶ فوریه سال ۱۹۵۲ به سلطنت رسید و اعلامیه به سلطنت رسیدن ملکه الیزابت دوم در کشورها و قلمروهای تحت سلطنت او قرائت شد. اما تاجگذاری سلطنتی بیشتر از یک سال بعد در کلیسای وست‌مینستر برگزار گردید. دلیل این فاصله، سنتی است که برگزاری چنین مراسمی را در دوران سوگواری برای پادشاه درگذشته، نامناسب می‌داند. در مراسم تاجگذاری، الیزابت به برقراری قانون و ریاست کلیسای انگلستان سوگند یاد کرد. مدال تاجگذاری ملکه الیزابت دوم که یک مدال یادمان بود در سراسر قلمرو کشورهای مشترک‌المنافع صادر شد. این اولین تاجگذاری بریتانیا بود که از تلویزیون پخش گردید[۱] این مراسم یک‌روزه، بالغ بر ۱۴ ماه، عقبه و آماده‌سازی داشت که از اولین جلسهٔ مجمع تاجگذاری در آوریل ۱۹۵۲ میلادی لحاظ گردید[۲] جلسهٔ موصوف، به ریاست همسر ملکه، شاهزاده فیلیپ، دوک ادینبرو برگزار گردید.[۳][۴] کمیته‌های دیگری نیز در همین راستا تشکیل گردید که عبارت بودند از کمیتهٔ مشترک تاجگذاری و کمیتهٔ اجرایی تاجگذاری.[۵]

ماری تک، مادربزرگ الیزابت در ۲۴ مارس ۱۹۵۳ میلادی درگذشت و این در حالی است که در وصیت‌نامه‌اش اظهار داشته بود که مرگ وی، نمی‌بایست خللی در برنامهٔ تاجگذاری وارد نماید و این رویداد، طبق برنامه‌ریزی از پیش تعیین‌شده پیش رفت. تخمین زده می‌شود که بالغ بر ۱٫۵۷ میلیون پوند هزینهٔ مراسم گردیده‌است که معادل امروزی آن در سال 2016، بالغ بر ۳۸٬۶۸۰٬۰۰۰ پوند می‌گردد[۶] که شامل تهیه و تجهیز غرفه‌هایی در طول مسیر راهپیمایی برای اسکان ۹۶۰۰۰ نفر بوده‌است. علاوه بر این‌ها، دستشویی‌ها، تزئینات خیابانی، لباس‌ها، کرایهٔ اتومبیل و در نهایت، جایگزین‌نمودن (علی‌البدل) جواهرات سلطنتی پادشاهی انگلستان هم مزید بر هزینه‌ها بوده‌است.[۷]

منابع[ویرایش]

  1. It was the first to be televised but not the first to be filmed
  2. Bousfield, Arthur; Toffoli, Gary (2002). Fifty Years the Queen. Toronto: Dundurn Press. p. 74. ISBN 978-1-55002-360-2.
  3. Bousfield 2002, p. 100
  4. "Coronation June 2 Next Year". The Glasgow Herald. 29 April 1952. Retrieved 19 March 2016.
  5. "Family's Ancient Right to Prepare for Coronation". The Age. 2 June 1953. Retrieved 21 March 2016.
  6. United Kingdom Gross Domestic Product deflator figures follow the Measuring Worth "consistent series" supplied in Thomas, Ryland; Williamson, Samuel H. (2018). "What Was the U.K. GDP Then?". MeasuringWorth. Retrieved January 5, 2018.
  7. Morris, Bob (2018). Inaugurating a New Reign: Planning for Accession and Coronation. University College London. pp. 23–24. ISBN 978-1-903903-82-7.