تئودورا (سده ۶ میلادی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
تئودورا
امپراتریس و خودکامه امپراتوری روم شرقی
همکار امپراتور امپراتوری رومی ها
Meister von San Vitale in Ravenna 008.jpg
امپراتریس امپراتوری بیزانس
سلطنت۹ اوت ۵۲۷ – ۲۸ ژوئن ۵۴۸ (تماماً همراه با ژوستینین یکم)
تاج‌گذاری۹ اوت ۵۲۷ به عنوان امپراتریس
پیشینژوستین یکم و یا ژوستینین یکم
جانشین(ژوستینین یکم به تنهایی حکمرانی کرد)
امپراتوری همزمان باژوستینین یکم
امپراتریس همسر امپراتوری بیزانس
سلطنت۹ اوت ۵۲۷ – ۲۸ ژوئن ۵۴۸
پیشینEuphemia
جانشینسوفیا
همسرژوستینین یکم
فرزند(ها)غیر مشروع:
جان
تئودورا
دودمانJustinian
زادروزح. ۵۰۰
قبرس
مرگ۲۸ ژوئن ۵۴۸ (۴۸ سال)
کنستانتینوپل
خاک‌سپاریChurch of the Holy Apostles

تئودورا (انگلیسی: Theodora‎؛ ح. ۵۰۰ – ۲۸ ژوئن ۵۴۸) یک رقصنده و سپس با ازدواج با ژوستینین بزرگ تبدیل به امپراتریس/ملکه قدرتمند و پرنفوذ امپراتوری روم شرقی شد. تئودورا یکی از تاثیرگذارترین، قدرتمندترین، بحث برانگیزترین و بزرگترین امپراتریس های تاریخ روم و روم شرقی بود که از سال ۵۲۷ تا هنگام مرگ خود در سال ۵۴۸ همانند امپراتریس فرمانروا همراه با همسرش ژوستینین یکم در عمل به عنوان شریک سلطنت وی عمل می کرد و همراه با او بر امپراتوری بیزانس حکومت کرد و در ۲۱ سال حکومت خود به عنوان امپراتریس بیزانس، دادگاه و مهر و همراهان خود را داشت و ژوستینین او را "شریک جلسات من" خواند و تخت سلطنت تئودورا در کنار تخت شوهرش بود و نزدیکترین مشاوره امپراتور به حساب می آمد.

از یک رقصنده به ملکه پرقدرت روم[ویرایش]

نگاری از امپراتریس تئودورا حاکم بیزانس

ملکه امپراتوری روم شرقی در سال ۵۰۰ میلادی متولد شد و تا ۱۵ سالگی در مراکز فساد بود و از وجودش به عنوان یک روسپی و رقاصه استفاده می‌کردند تا اینکه روزی ژوستینین یکم رقص او را دید و عاشقش شد. همین عشق باعث گردید که آن دو در سال ۵۲۳ میلادی با یکدیگر ازدواج کنند تئودورا در طول دوران قبل از سلطنت شوهرش توانست به بزرگترین حامی وی برای تخت سلطنت تبدیل شود. او بعد از رسیدن ژوستینین به سلطنت توانست به مدت بیست و یک سال تا زمان مرگش تأثیر بسیار فراوانی بر امپراتوری روم شرقی داشت باشد و به اعتقاد مورخانان او اولین امپراتریس فرمانروا بود که در کنار و همراه با همسرش ژوستینین یکم سلطنت می‌کرد و شریک سلطنت امپراتور بود. تاثیر وی بر شوهرش و درباریان چنان بود که رسماً مسئول اداره همه زمام امور دولت شده بود و بعد از ژوستینین کبیر دومین کسی بود که تمام حرف ها و دستورها حکومتیش انجام می شد.

در زمان سلطنت مشترک تئودورا و ژوستینین یک شورش بسیار بزرگ به دست یکی از کنسول های مهم دربار به نام هیپاتیوس به پا شده بود و امپراتور ژوستینین توان نابودی این شورش را در خود ندید و تصمیم به فرار گرفت و تئودورا که به هنگام آشوبگری نیکا در سال ۵۳۲ میلادی امپراتور را از فرار و گریز منع کرد و او را به مقابله تشویق نمود تئودورا از سال ۵۳۲ تا هنگام مرگ تاثیراتی که بر امپراتوری بیزانس و خود امپراتور گذاشت فوق‌العاده بود به حدی که وی را علناً به عنوان امپراتور مشترک با ژوستینین می دانستند. تئودورا را بخاطر هوس و جاه طلبی بسیارش یکی از شهوانی‌ترین زنان تاریخ می دانند و بخاطر حکومتش بر روم به عنوان یکی از بانفوذترین زنان تاریخ بشریت شناخته می شود. مرگ او در سال ۵۴۸ میلادی اتفاق افتاد که باعث عزاداری همیشگی ژوستینین یکم شد.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Theodora (6th century)». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۶.
  • سعید درودی (بهار ۱۳۷۲اطلاعات عمومی سخن، تهران: انتشارات سخن، ص. ۲۰۵

پیوند به بیرون[ویرایش]