پیوند ورودی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از بک لینک)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
اگر این شکلک‌ها نشان‌دهنده وب‌گاه باشند، وب‌گاه زرد بیشترین پیوند ورودی را نسبت به دیگر وبگاه‌ها دارد.

پیوند ورودی یا بک‌ لینک (به انگلیسی: Backlink یا Inlink) به ابرپیوند[۱] یک وب‌گاه به وب‌گاه دیگر می‌گویند که یکی از موارد تعیین‌کنندهٔ میزان بهینه‌سازی موتور جستجو می‌باشد. بک لینک یا لینک بیلدینگ به معنی اتصال در اینجا به معنی اتصال یک سایت به سایت دیگر از طریق ادرس دادن به کلمه کلیدی مورد نظر شما می‌باشد بک لینک دو نوع می‌باشد بک لینک داخلی که داخل سایت می‌باشد یعنی از صفحه ای در وب سایت خودتان به صفحه ای دیگر لینک داده می‌شود و بک لینک خارجی به معنی این است که از یک سایت دیگر به سایت ما لینک داده بشود هر دو این فعالیت‌ها برای سئو انجام می‌شود ، و راهی است برای افزایش اعتبار نزد موتورهای جستجو .

هر پیوند ورودی (بک لینک) مهر تاییدی بر صحت مطلب ما است و از طرفی داشتن بک لینک از طرف وب سایت‌هایی که در زمینه فعالیت ما و یا زمینه‌های مکما و مربوط به آن فعالیت دارند نشان دهندهٔ میزان اعتبار وب سایت و محتوای ما خواهد بود.

بک لینک باعث بالا رفتن امتیاز سایت می‌شود و اعتبار سایت را زیاد می‌کند به‌طور کلی به تمامی این فعالیت‌ها لینک بیلدینگ گفته می‌شود

انواع بک لینک ها (از لحاظ ارزش)[ویرایش]

بک لینک‌ها از لحاظ میزان ارزش انتقالی، به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند :

دوفالو (Do-Follow)[ویرایش]

بک لینک‌های دوفالو ، لینک‌هایی هستند که سبب انتقال ارزش و اعتبار از سایت (یا صفحه) مبدا به سایت (یا صفحه) مقصد می‌شوند. اکثر متخصصان سئو تلاش می‌کنند تا لینک‌هایی از این دسته بدست بیاورند. موارد زیر مثال‌هایی هستند از مکان‌هایی که معمولاً لینک‌های آن‌ها دوفالو است :

  • رپورتاژ آگهی
  • بک لینک‌های طبیعی درون محتوا
  • برخی از پست‌های مهمان

نوفالو (No-Follow)[ویرایش]

بک لینک‌های نوفالو، لینک‌هایی هستند که سبب انتقال ارزش و اعتبار از سایت (یا صفحه) مبدا به سایت (یا صفحه) مقصد نمی‌شوند. البته عده ای عقیده دارند که لینک‌های نوفالو نیز در سئو تأثیر دارند اما تأثیر آن‌ها به اندازه لینک‌های دوفالو نیست. برخی عقیده دارند که چون مت کاتس عضو بخش جستجوی گوگل در صفحه [۲] راهنمای وبمستران گفته است : "In general, we don't follow them" یعنی بطور کلی ما اونهارو دنبال نمیکنیم، پس احتمال دنبال شدن این لینکها وجود دارد. موارد زیر مثال‌هایی هستند از مکان‌هایی که معمولاً لینک‌های آنان نوفالو است :

  • کامنت بک لینک ها
  • فروم‌ها و انجمن ها
  • پیوندهای بیرونی ویکی پدیا

فالو (Follow)[ویرایش]

بک لینک‌های فالو نوع تأثیرگذار بک‌ها بوده به صوری که به صورت مستقیم در یک صفحه یا تمام صفحات سایت درج می‌شود و از نظر کارشناسان مؤثرترین نوع بک لینک محسوب می‌شود توجه عمده در این مسئله این است که در مورد خرید این نوع بک لینک به صورت سه ماهه یا ترجیحا شش ماهه خریداری شود و اگر گوگل متوجه خرید بک لینک شود و تشخیص دهد که بک لینک خریداری شده‌است هم سایت مبدا و هم مقصد مورد جریمه گوگل قرار خواهند گرفت

انواع بک لینک ها (از نظر نحوه بدست آوردن)[ویرایش]

بک لینک‌ها به روش‌های مختلفی ایجاد می‌شوند. بنابراین با توجه به نحوه ایجاد شدن بک لینک، می‌توان آن‌ها را به 3 دسته تقسیم کرد :

بک لینک های طبیعی[ویرایش]

این دسته از بک لینک ها، با ارزش‌ترین لینک‌هایی هستند که برای یک وبسایت می توانند ایجاد شوند. بک لینک‌های طبیعی یعنی لینک‌هایی که به صورت طبیعی از وبسایت‌های دیگر به وبسایت شما داده شده‌است و شما هیچ نقشی در ساخت آن‌ها نداشتید. همچنین بک لینک طبیعی را میتوانید ایجاد کنید به صورت پست مهمان شرکت در شبکات اجتماعی نظیر فیسبوک_یوتیوب_توییتر و شبکات دیگر که کمک فراوانی به رشد سایت خواهد کرد(بک لینک در این نوع سایت‌ها نو فالو هست)

بک لینک های درخواستی[ویرایش]

این دسته از بک لینک‌ها نیز همانند گروه قبلی با ارزش هستند اما برای ایجاد آن‌ها باید از مدیران وبسایت‌های دیگر درخواست کنید تا لینک شما را در سایت خود قرار دهند. این نوع بک لینک‌ها عملا با پرداخت هزینه به سایت مربوطه انجام می‌شود(قابل ذکر است که گوگل این نوع بک لینک‌ها را تقلب در نتایج میداند) ولی در صورت خرید حتما از سایت‌هایی خریداری فرمایید که کارشان خرید و فروش بک نبوده و یک سایت مستقل به حساب می اید

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. Hyperlink
  2. [۱]Google Webmaster

منابع[ویرایش]