بلا بالاژ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بلا بالاژ
Balázs Béla.jpg
زادروز ۴ اوت ۱۸۸۴ (میلادی)
Szeged
درگذشت ۱۷ می ۱۹۴۹ (میلادی)
بوداپست
ملیت  مجارستان
نام‌های دیگر هربرت باوئر
پیشه نظریه‌پرداز، نویسنده و شاعر
مذهب یهودی
آثار انسان مرئی (۱۹۲۴)
روح فیلم (۱۹۳۰)
نظریهٔ فیلم (۱۹۷۲)
جایزه‌ها جایزهٔ ملی کاسوت
صفحه در وبگاه IMDb

بلا بالاژ (به مجاری: Béla Balázs) ‏ (زادهٔ ۴ اوت ۱۸۸۴، درگذشتهٔ ۱۷ می ۱۹۴۹) نظریه‌پرداز سینما بود.

او در یک خانوادهٔ آلمانی یهودی به دنیا آمد. خانوادهٔ او در سال ۱۹۰۲ به بوداپست مهاجرت کردند. او در مجارستان شروع به تحصیل زبان‌های مجار و آلمانی کرد. او از سال ۱۹۱۹ از کشور مجارستان خارج شد و مدتی طولانی را در خارج از این کشور گذراند. او به وین، آلمان و اتحاد جماهیر شوروی رفت. او اولین کتابش را با عنوان انسان مرئی (۱۹۲۴) در وین نگاشت.

او در همین دوره تحت تأثیر ایده‌ها و نظریه‌های سرگئی آیزنشتاین و وسولد پودفکین قرار گرفت. او همچنین در این دوران برای گئورگ ویلهلم پابست و لنی رفنشتال فیلمنامه‌هایی نوشت. او فیلمنامه اپرای سه‌پولی را بر اساس نمایشنامه‌ای از برتولت برشت برای پابست نگاشت و در نگارش فیلمنامهٔ نور آبی رفنشتال با کارل مایر فیلمنامه‌نویس آلمانی همکاری کرد. او در سال ۱۹۴۹ جایزهٔ ملی کاسوت را در مجارستان دریافت کرد.

نظریات[ویرایش]

سه کتاب اصلی بالاژ در زمینهٔ نظریهٔ سینمایی انسان مرئی (۱۹۲۴)، روح فیلم (۱۹۳۰) و نظریهٔ فیلم (۱۹۷۲) نام دارند. او اعتقاد داشت که سینما هنری یگانه است. او این هنر را تنها هنر مردم‌پسند و ایدئولوژیک قرن می‌دانست و البته اعتقاد داشت که سینما این ماهیت هنری را به واسطهٔ مونتاژ کسب کرده‌است. از این رو او به شدت متأثر از نظریات مونتاژ روس بود. او همچنین اعتقاد داشت که سینما هنری است که می‌تواند جهان ما را بشری‌تر سازد و به حل اختلاف بین نژادها و ملت‌ها کمک کند.

کتاب‌شناسی[ویرایش]

  • انسان مرئی (۱۹۲۴)
  • روح فیلم (۱۹۳۰)
  • نظریهٔ فیلم (۱۹۷۲)

فهرست منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیای انگلیسی
  • استم، رابرت، مقدمه‌ای بر نظریهٔ فیلم، به کوشش احسان نوروزی، انتشارات سورهٔ مهر، ۱۳۸۳، صص ۶۲–۶۵