ببر مازندران (فیلم)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ببر مازندران
Babre-mazandaran-movie-poster.JPG
کارگردانساموئل خاچیکیان
تهیه‌کنندهمهدی میثاقیه
نویسندهمنوچهر کی مرام
بازیگرانامامعلی حبیبی
نیلوفر
داریوش طلایی
رضا هوشمند
فیلم‌بردارنصرت‌الله کنی
تدوین‌گرساموئل خاچیکیان
تاریخ‌های انتشار
۱۳۴۷
مدت زمان
۱۲۲دقیقه
کشورایران
زبانفارسی

ببر مازندران فیلمی به کارگردانی ساموئل خاچیکیان، تهیه‌کنندگی مهدی میثاقیه و نویسندگی منوچهر کی مرام محصول سال ۱۳۴۷ است.

داستان فیلم

حبیب هیزم شکن و کشتی‌گیر جوانی است که بشیرخان و افرادش با او درگیری دارند. حبیب در مراسم کشتی محلی با بلور و حسین غول می‌رود و به مقام قهرمانی می‌رسد و برای انجام مسابقه‌ای به مشهد سفر می‌کند. قبل از شروع مسابقه به زیارتگاه می‌رود و به پیرزنی برمی‌خورد که آرزو دارد پسرش کیوان در مسابقه کشتی پیروز شود تا در نزد خانوادهٔ نامزدش احساس سرافکندگی نکند. روز مسابقه حبیب شکست می‌خورد و از دلیل شکستش فقط مادر کیوان اطلاع دارد که او را می‌ستاید. دوستان حبیب به تصور این که او در ازای پول مسابقه را باخته‌است او را از خود می‌رانند. حبیب به زادگاهش بازمی‌گردد و در آن جا متهم می‌شود که از لاله دختر نابینایی هتک حرمت کرده‌است. اهالی روستا و نامزدش ستاره او را سرزنش و سنگسار می‌کنند. پیرزن که به بی گناهی حبیب ایمان دارد با فرزندش و بلور به زادگاه حبیب می‌روند و از حبیب دفاع می‌کنند. لاله با شنیدن صدای بشیرخان او را به عنوان متجاوز معرفی می‌کند. بشیر و افرادش دستگیر می‌شوند و در مسابقه‌ای دیگر بین حبیب و کیوان، حبیب پیروز می‌شود.

تولید و نمایش

این فیلم را استودیو میثاقیه تهیه کرد برای تهیه فیلم سینماسکوپ تهیه‌کننده آن مهدی میثاقیه از ساموئل خاچیکیان برای کارگردانی دعوت نمود. سناریوی آن را منوچهر کی مرام نوشت و فیلمبردار آن نصرت‌الله کنی بود.

این فیلم برای نخستین بار در ۴ اردیبهشت ماه ۱۳۴۷ در سینماهای یونیورسال، پاسیفیک، رویال، ایران، تهران، الوند، لیدو، نپتون، ژاله، پاسارگاد، مونت کارلو و آستارا نمایش داده شد.

این فیلم در اولین جشنواره تاشکند که بین ۴۶ کشور آسیایی و آفریقایی شرکت کرده بود، مقام نخست را بدست آورد.

بازیگران

منابع

  • شعاعی، حمید (۱۳۵۴). فرهنگ سینمای ایران. تهران. ص. ۱۰۴-۱۰۳.
  • «ببر مازندران (فیلم)». سوره‌سینما. دریافت‌شده در ۳۰ اوت ۲۰۱۳.
  • «لیست کامل عوامل فیلم ببر مازندران (فیلم)». سوره‌سینما. دریافت‌شده در ۳۰ اوت ۲۰۱۳.

پیوند به بیرون