ببر مازندران (فیلم)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ببر مازندران
کارگردانساموئل خاچیکیان
تهیه‌کنندهمهدی میثاقیه
نویسندهمنوچهر کی مرام
بازیگرانامامعلی حبیبی
نیلوفر
رضا هوشمند
فیلم‌بردارنصرت‌الله کنی
تدوین‌گرساموئل خاچیکیان
تاریخ‌های انتشار
۱۳۴۷
مدت زمان
۱۲۲دقیقه
کشورایران
زبانفارسی

ببر مازندران فیلمی به کارگردانی ساموئل خاچیکیان، تهیه‌کنندگی مهدی میثاقیه و نویسندگی منوچهر کی مرام محصول سال ۱۳۴۷ است.

داستان فیلم[ویرایش]

حبیب هیزم شکن و کشتی‌گیر جوانی است که بشیرخان و افرادش با او درگیری دارند. حبیب در مراسم کشتی محلی با بلور و حسین غول می‌رود و به مقام قهرمانی می‌رسد و برای انجام مسابقه‌ای به مشهد سفر می‌کند. قبل از شروع مسابقه به زیارتگاه می‌رود و به پیرزنی برمی‌خورد که آرزو دارد پسرش کیوان در مسابقه کشتی پیروز شود تا در نزد خانوادهٔ نامزدش احساس سرافکندگی نکند. روز مسابقه حبیب شکست می‌خورد و از دلیل شکستش فقط مادر کیوان اطلاع دارد که او را می‌ستاید. دوستان حبیب به تصور این که او در ازای پول مسابقه را باخته‌است او را از خود می‌رانند. حبیب به زادگاهش بازمی‌گردد و در آن جا متهم می‌شود که از لاله دختر نابینایی هتک حرمت کرده‌است. اهالی روستا و نامزدش ستاره او را سرزنش و سنگسار می‌کنند. پیرزن که به بی گناهی حبیب ایمان دارد با فرزندش و بلور به زادگاه حبیب می‌روند و از حبیب دفاع می‌کنند. لاله با شنیدن صدای بشیرخان او را به عنوان متجاوز معرفی می‌کند. بشیر و افرادش دستگیر می‌شوند و در مسابقه‌ای دیگر بین حبیب و کیوان، حبیب پیروز می‌شود.

تولید و نمایش[ویرایش]

این فیلم را استودیو میثاقیه تهیه کرد. برای تهیه فیلم سینماسکوپ تهیه‌کننده آن مهدی میثاقیه از ساموئل خاچیکیان برای کارگردانی دعوت نمود. سناریوی آن را منوچهر کی مرام نوشت و فیلمبردار آن نصرت‌الله کنی بود.

فیلم ببر مازندران برای نخستین بار در تاریخ چهارشنبه ۴ اردیبهشت ماه سال ۱۳۴۷ خورشیدی همزمان در ده سینما در تهران (یونیورسال، پاسیفیک، رویال، ایران، تهران، الوند، لیدو، نپتون، ژاله، پاسارگاد، مونت کارلو و آستارا) و همزمان در شهرستانهای شیراز (پارس، پارامونت، مترو)، مشهد (فردوسی، هما)، آبادان (شیرین، ایران، متروپل) اهواز (آریا، ساحل) بابل (داریوش، سانترال) و اصفهان (چهارباغ، مهتاب) نمایش داده شده است. [۱] [۲].

این فیلم در اولین جشنواره تاشکند که بین ۴۶ کشور آسیایی و آفریقایی شرکت کرده بود، مقام نخست را بدست آورد.

بازیگران[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «آرشیو روزنامه اطلاعات، ۱۴ اردیبهشت ۱۳۴۷، صفحه ۱۸». وبگاه دانش‌سرای مشروطه.
  2. «آرشیو روزنامه اطلاعات، ۳ اردیبهشت ۱۳۴۷، صفحه ۲۲». وبگاه دانش‌سرای مشروطه.

پیوند به بیرون[ویرایش]