بال‌آتشی جیمز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بال‌آتشی جیمز
James Flamingo.jpg
بال‌آتشی جیمز، Phoenicoparrus jamesi
وضعیت بقا
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: بال‌آتشی‌سانان
تیره: بال‌آتشیان
گونه: P. jamesi
نام علمی
Phoenicoparrus jamesi

بال‌آتشی جیمز[۱] (نام علمی: Phoenicoparrus jamesi) نام یک گونه از تیره بال‌آتشیان است. همچنین با عنوان فلامینگو پوما شناخته شده‌است. یک گونه از فلامینگو می‌باشد که در مناطق بلند از فلات آند در پرو ، شیلی، بولیوی و آرژانتین سکنی گزیده است. این نام را به خاطر هری برکلی جیمز، طبیعت‌شناسی بریتانیایی که به مطالعه این پرنده مبادرت ورزید به این پرنده داده‌اند. فلامینگو جیمز ارتباط نزدیکی با فلامینگوی آندی دارد و این دو گونه،گونه Phoenicoparrus را به وجود می‌آورند. فلامینگوی شیلیایی و فلامینگوی آندی و فلامینگوی جیمز همه از یک خانواده اند و کلونی وار زندگی می‌کنند که شامل مناطق لانه سازی مشترک نیز می‌شود.[۲]تصور می شد که فلامینگوی جیمز منقرض شده باشد تا اینکه تعدادی از آن‌ها در سال 1956 پیدا شدند.[۳]

زیست‌گاه اصلی فلامینگوهای بال‌آتشی در ارتفاعات رشته‌کوه آند و مناطق بسیار محدودی در پرو، شیلی، بولیوی و آرژانتین است. تا سال ۱۹۵۶ گمان می‌رفت که این پرندگان دچار نابودیِ گونه‌ای شده‌اند[۳]، اما در پی سال‌ها مراقبت و برنامه‌های ویژه محافظت، اکنون وضعیت بقایی‌شان به گونه در نزدیکی تهدید ارتقا پیدا کرده‌است.

منابع[ویرایش]

  1. «بال‌آتشی جیمز» [زیست‌شناسی- علوم جانوری] هم‌ارزِ «Phoenicopterus Jamesi»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
  2. Mascitti, V. and Kravetz, F.O., "Bill Morphology of South American Flamingos".
  3. ۳٫۰ ۳٫۱ Johnson, A.W., Behn, F., and Millie, W.R. "The South American Flamingos". خطای یادکرد: برچسب <ref> نامعتبر؛ نام «autogenerated2» چندین بار با محتوای متفاوت تعریف شده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).

پیوند به بیرون[ویرایش]