بادنمای کیسه‌ای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بادنمای جورابی.

بادنمای کیسه‌ای،[۱] (بادنمای جورابی، جوراب باد یا مخروط بادنما) اصطلاحاً به لوله مخروطی دو سر باز از جنس پارچه گفته می‌شود که بر بالای تیری نصب می‌شود تا جهت و سرعت نسبی باد یک محل را نشان بدهد. از بادنماهای جورابی معمولاً در فرودگاه‌ها و کارخانه‌های شیمیایی استفاده می‌کنند. در کارخانه‌های شیمیایی جوراب باد می‌تواند جهت و شدت نشت مواد خطرناک را نشان بدهد.

کاربرد[ویرایش]

به منظور مشاهده سمت و شدت باد در محیط استفاده می‌شود.

فرودگاه[ویرایش]

به منظور مشاهده خلبان و عوامل مرتبط با امور پروازی در حاشیه باند پرواز نصب می‌شود. (در باندهای بلند دو عدد و در باندهای کوتاه یک عدد). دارای استانداردهای مشخص تدوین شده از سوی سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی می‌باشد.

استاندارد[ویرایش]

باند پرواز هواپیما[ویرایش]

  • باید حداقل ۳٫۶ متر طول داشته باشد.
  • باید به ۵ قسمت مساوی در طول تقسیم شود.
  • از ترکیب دو رنگ سفید-قرمز یا سفید-نارنجی ساخته شود
  • در ارتفاع ۶ متری زمین نصب گردد.
  • هر رنگ نشان دهنده سرعت تقریبی ۳ کیلومتر بر ساعت است و با صاف شدن هر تعداد از رنگ ها توسط باد جمع رنگ های حساب شده سرعت تقریبی باد را نشان میدهد. برای مثال اگر رنگ اول توسط باد صاف و مستقیم گردد سرعت ۳ کیلومتر بر ساعت است و اگر دو رنگ باشد سرعت ۶ کیلومتر بر ساعت را نشان میدهد و این ترتیب تا صاف شدن نهایی بادنما پا بر جاست.

منابع[ویرایش]

  1. «بادنمای کیسه‌ای» [حمل‌ونقل هوایی] هم‌ارزِ «wind sock, wind cone, wind sleeve»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی، فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان، تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی، http://www.persianacademy.ir/fa/word/ 

پیوند به بیرون[ویرایش]