اینار هرتس‌اشپرونگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
اینار هرتس‌اشپرونگ
زاده ۸ اکتبر ۱۷۸۳(۱۷۸۳-10-0۸)
کپنهاگ، دانمارک
درگذشت ۲۱ اکتبر ۱۹۶۷ میلادی (۹۴ سال)
راسکیله، دانمارک
محل سکونت دانمارک
ملیت دانمارکی
شهروندی دانمارک
محل تحصیل پلی تکنیک کپنهاگ Copenhagen Polytechnic
شناخته‌شده برای نمودار هرتسپرونگ-راسل
جایزه‌ها مدال طلائی اتحادیه بین‌المللی اخترشناسی در ۱۹۲۹ و مدال بوروس در ۱۹۳۷
موقعیت‌های علمی
موضوع‌ها شیمی، اخترشناسی

اینار هرتس‌اشپرونگ (به دانمارکی: Ejnar Hertzsprung)؛ (۸ اکتبر ۱۸۷۳ – ۲۱ اکتبر ۱۹۶۷) شیمیی‌دان و اخترشناس برجسته دانمارکی است که سال‌ها در رصدخانه لَیدن در هلند؛ که بعد از رصدخانهٔ واتیکان قدیمی‌ترین رصدخانهٔ هنوز برپای دانشگاهی جهان است٬ فعالیت داشت. همکاری‌های او با اخترشناس بنام هنری نوریس راسل در پیشبرد نمودار هرتسپرونگ-راسل که از پایه‌های اخترفیزیک شناخته شده٬ او را به جهان شناساند و در شمار اخترشناسان بزرگ قرار داد. به پاس کارهای ارزشمند این دو نفر نمودار یاد شده بنام آنها نامگذاری شد.[۱] این اخترشناس همچنین مدال طلائی انجمن سلطنتی اختر شناسان را در سال ۱۹۲۹ و مدال بوروس یا انجمن اختر شناسان پاسیفیک[۲] را در سال ۱۹۳۷ دریافت کرد.[۳][۴] دهانه برخوردی بسیار بزرگ هرتس‌اشپرونگ در کره ماه نیز از سوی اتحادیه بین‌المللی اخترشناسی (IAU) به نام این اخترشناس نامگذاری شده است.[۵] هرتس‌اشپرونگ دانشمندی سخت پرکار یود و در برابر کارها و کمک‌های برجسته‌اش به اخترشناسی در یازده انجمن بین‌المللی علمی و فرهنگی در اروپا و ایالات متحده آمریکا عضو انتخابی بود. او از دانشگاه‌های اوترخت (به هلندی: Utrecht) در(۱۹۲۳)، کپنهاگ(۱۹۴۶)، پاریس (۱۹۴۷)، دکترای افتخاری دریافت کرد. مدال اوله رومر کپنهاگ که به افتخار اوله کریستنسن رومر اخترشناس دانمارکی سدهٔ هفدهم و نخستین کسی که سرعت نور را اندازه گرفت پایه‌گذاری شده نیز در سال ۱۹۵۹ میلادی به او داده شد.

منابع[ویرایش]

  1. Hertzsprung, E. , "Über die räumliche Verteilung der Veränderlichen vom δ Cephei-Typus." Astronomischen Nachrichten, 196 p. 201–210 (1913)
  2. http://www.phys-astro.sonoma.edu/BruceMedalists/Hertzsprung/index.html
  3. "Hertzsprung, Ejnar." Complete Dictionary of Scientific Biography. 2008. Retrieved April 27, 2015 from Encyclopedia.com: http://www.encyclopedia.com/doc/1G2-2830901979.html
  4. http://www.britannica.com/EBchecked/topic/263944/Ejnar-Hertzsprung تاریخ بازبینی ۲۵ آوریل ۲۰۱۵
  5. ۲۰۱۵http://planetarynames.wr.usgs.gov/تاریخ بازبینی ۲۷ آوریل ۲۰۱۵

پیوند به بیرون[ویرایش]