ایشتوان سچنیی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ایشتوان سجنیی
SzechenyiIstvan1.jpg
وزارت امور زیر بنایی و ترابری
مشغول به کار
۲۳ مارس ۱۸۴۸ – ۴ سپتامبر ۱۸۴۸
پس از پست اول
پیش از لاسلو چانی
اطلاعات شخصی
زاده ۲۱ سپتامبر ۱۷۹۱
وین، آرشیدوک‌نشین اتریش
درگذشت ۸ آوریل ۱۸۶۰ (۶۸ سال)
دبلینگ، امپراتوری اتریش
همسر(ان) سِیلِرن کرسانس
فرزندان بلا
اودون
یولیا
والدین فرنتس سچنیی
یولیانا فِشتِتیج
تخصص دولتمرد
مذهب کاتولیک

کنت ایشتوان سِچِنْیی (مجاری: Gróf Széchenyi István؛ زاده ۲۱ سپتامبر ۱۷۹۱ - درگذشته ۸ آوریل ۱۸۶۰) یکی از بزرگترین دولتمردان مجار، نظریه‌پرداز سیاسی، اقتصاددان، نویسنده و وزیر حمل و نقل کابینه لایوش باتیانی (اولین کابینه دولت مجارستان) بود. در مجارستان از او به عنوان «بزرگترین مجار» یاد مشود. سچنیی در یک خانواده اشرافی (خاندان سچنیی) و پرنفوذ قدیمی مجارستان در وین به دنیا آمد. به‌طور سنتی وفادار به خاندان هابسبورگ بودند و روابط نزدیکی با خاندان استرهازی، خاندان لوبکوویتس و خانواده‌های اصیل لیختن اشتاین داشتند. پدرش بنیانگذار موزه ملی محارستان بود.

در سن هفده سالگی وارد ارتش شد و درجنگهای زیادی شرکت کرد، از جمله جنگ‌های ناپلئونی، نبرد لایپزیگ و نبرد تولنتینو. در سال ۱۸۲۶ با درجه ستوان ۱ ارتش را ترک و به حوزه مورد علاقه اش سیاست مشغول شد.

کنت سچنیی درآمد یکسالش را برای ایجاد فرهنگستان علوم اهدا میکند.

در سالهای بین ۱۸۱۵–۱۸۲۱ او سفرهای زیادی از جمله فرانسه، انگلستان، ایتالیا و شامات نمود تا در بنیاد کشورها تعمق کند. سرعت نوین سازی بریتانیا، سچنیی را مفتون خود کرد و تأثیر عمیقی بر تفکر او گذاشت. او همین‌طور تحت تأثیر کانال دومیدی در فرانسه قرار گرفت. همه اینها باعث شد که او بتواند به راه‌کارهایی برای بهبود ناوبری در دانوب و تیسا بیاندیشد. او به تفاوت بین دنیای مدرن و مجارستان واقف بود و عزم خود را برای اصلاحات و توسعهٔ بیدرنگ جزم کرد. عمده شهرت سچنیی از سال ۱۸۲۵ و با حمایت او از نماینده شوپرون (پال نادیْ به مجاری: Nagy Pál) برای تأسیس فرهنگستان علوم مجارستان شروع شد که با اهدای کل درآمد یک سالش به مبلغ ۶۰٬۰۰۰ فورینت و به دنبال او سه نجیب زادهٔ ثروتمند دیگر ۵۸٬۰۰۰ فورینت جمع‌آوری کرده و پس از حصول موافقت سلطنتی اقدام به تأسیس فرهنگستان کردند. او تمام اصلاحات خود را در چارچوب امپراتوری هابسبورگ در نظر داشته و به توسعه تدریجی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی معتقد و مخالف هرگونه ملی‌گرایی افراطی بود. اعتقاد داشت در جامعهٔ کثیرالمله ای چون پادشاهی مجارستان با مردمی از اقوام، ملیتها، ادیان و زبانهای گوناگون خطرناکترین مسئله ملی‌گرایی افراطی خواهد بود.

در کنار نظریات سیاسی فراگیرش او همچنان متمرکز بر توسعهٔ زیرساخت‌های حمل و نقل بود و تبدیل به چهره مطرح کمیتهٔ ناوبری دانوب در ۱۸۳۰ شد. همواره رودخانه محل خطرناکی برای رفت و آمد کشتی‌ها بود، سچنیی اولین کسی بود که کشتی‌های بخار را در دانوب، تیسا و دریاچه بالاتون ترویج داد و باعث رشد توسعه و تجارت در مجارستان شد. او همچنین برای توسعهٔ بودا و پست به عنوان مرکز عمدهٔ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی از ساخت یک پل دائمی بین دو شهر حمایت کرد که منجر به ساخت پلی نمادین شد، در سال ۱۸۹۸ نام پل به افتخار او پل زنجبر سچنیی (به مجاری: Széchenyi Lánchíd) نامیده شد.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]