ایزانامی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ایزاناگی و ایزانامی بر پل امه نو اوکیهاشی در حال خلق جهان

ایزانامی イザナミ ایزدبانوی آفرینش و مرگ و همسر پیشین ایزاناگی در فرهنگ ژاپن است .

ایزدبانوی آفرینش[ویرایش]

خدایان قدیمی دو موجود خدایی را آفریدند ، ایزاناگی نر و ایزانامی ماده، و ماموریت آفرینش نخستین خشکی (ژاپن) را به آنها موکل کردند . از باب کمک، نیزهای آراسته با جواهر به نام امه نو نوبکو (نیزهٔ آسمانی) به آنها دادند . این دو خدا به پل امه نو اوکیهاشی ("پل شناور آسمان") رفتند، با نیزه دریای زیر پل را هم زدند . پس از افتادن قطره‌های آب شور از نیزه، این قطره‌ها جزیرهٔ انوگرو-شیما را تشکیل دادند . دو خدا از پل پائین آمدند و خانهٔ خود را بر جزیره ساختند . سرانجام آن دو خواستند همسر یکدیگر باشند، پس ستونی به نام امه نو میهاشیرا ("ستون آسمانی") را ساختند و دور و بر آن کاخ یاهیرو-دنو ("کاخ هشت هیرو") ساختند . ایزاناگی و ایزانامی به صورت معکوس دور ستون طواف کردند ( هر کدام به صورت مخالف دیگری)، و هنگام برخورد ایزانامی درود گفت . هرچند ایزاناگی فکر کرد که این روش درست نیست، آن دو با یکدیگر همسر شدند .

نتیجهٔ آن دو فرزند بود : هیروکو ("کودک زالو") و اواشیما ("جزیرهٔ سست") . به علت روش زناشوئی نادرست مادر و پدر، آن دو کودک (آنچنان هم که از نام شان معلوم می‌شود) بد شکل و ناقص به دنیا آمدند و به سبب نقص خدا به شمار نمی‌آیند . آنها بچه‌ها را در قایقی گذاشتند و در دریا انداختند و سپس از خدایان دیگر پرسیدند که خطای‌شان را برایشان روشن کنند . پاسخ این بود که در هنگام اجرای رسوم ازدواج نخست مرد باید سخن بگوید . ایزاناگی و ایزانامی همینطور کردند و این بار ایزاناگی سخن را آغاز کرد، و سرانجام زناشوئی به صورت درست انجام دادند . نتیجهٔ این زناشوئی مجدد اویاشیما ("هشت جزیرهٔ عظیم") از مجموعهٔ جزایر ژاپن است:

ایزاناگی و ایزانامی شش جزیرهٔ دیگر و خدایان بسیاری هم زائیدند . ایزانامی در حال زائیدن کاگو تسوچی カグツチ (خدای آتش) مرد . وی در کوه هیبا در مرز استان‌های قدیمی ایزومو و هکی (امروزه در نزدیکی شهر یاسوگی در استان شیمانه) دفن شد . به علت خشمش از مردن ایزانامی، ایزاناگی تازه نوزادش را کشت .

ایزدبانوی مرگ[ویرایش]

ایزاناگی پس از مرگ همسرش سوگوار و غمگین گشت و راهی سفر به سوی یمی ("سرزمین تاریک اموات") شد . او به زودی شروع به گشتن دنبال ایزانامی کرد و او را پیدا کرد . نخست به علت سایه و تاریکی نتواست همسرش را ببیند، ولی هر آینه با او صحبت کرد و از او طلب کرد تا همراهش برگردد . ایزانامی بر ایزاناگی تف کرد و خبرش داد که او دیگر از خوراک عالم الاموات خورده و اکنون جزو کاینات سرزمین مرده‌ها است، دیگر کار از کار گذشته و نمی‌تواند برگردد.

ایزاناگی از این خبر مصدوم گشت ولی قبول نکرد که همسرش را در آغوش تاریکی آن سرزمین ترک کند . هنگامی که ایزانامی خوابیده بود، ایزاناگی شانه‌اش را (که موی بلندش را بدان می‌بست) برداشت و چون مشعل به کار برد. آنگاه ایزانامی زیبا و قشنگش را بشکل ترسناک دید ! اکنون همسرش گوشتی پوسیده و متعفن پر از کرم و حشرات پلید بود .

در حال جیغ و فریاد، ایزاناگی دیگر نتوانست ترسش را کنترل کند و شروع کرد به دویدن سوی عالم زنده تا از همسرش بگریزد . ایزانامی خشمگین و جیغ زنان بیدار شد و به دنبال ایزاناگی رفت . شیکمه ("زن کثافت و وحشی") هم به فرمان ایزانامی در شکار ایزاناگی بود تا وی را بازگرداند.

ایزاناگی به تندی از دروازهٔ جهنم بیرون رفت و با تخته سنگ دهانهٔ غار یمی را بست . ایزانامی از پشت این مانع نفوذ ناپذیر فریاد زد که اگر او وی را ترک کند، روزانه هزار موجود زنده را خواهد کشت . ایزاناگی پاسخ داد که من هم هزار و پانصد را زنده خواهم کرد (یا خواهم آفرید) .

داستان ایزاناگی و ایزانامی بسیار مشابه افسانهٔ یونانی اورفئوس و ائورودیکه است .

پانویس[ویرایش]

  1. ^  همچنین به صورت (伊弉冉尊) یا (伊邪那美命) نوشته می‌شود .
  2. ^  هر هیرو hiro تقریباً ۱۸۲ سانتیمتر است . پس مساحت کاخ هشت هیرو تقریباً ۱۴٫۵۶ متر مربع است .
  3. ^  هیروکو (انگلیسی: Hiruko ژاپنی: 蛭子) بیشتر به نام ابیسو (انگلیسی: Ebisu ژاپنی: 恵比須 یا 恵比寿 یا 夷 یا 戎) مشهور است که جزو هفت خدای بخت و اقبال هم می‌باشد .
  4. ^  ملاحظه کنید که جزیره‌های هوکایدو، چیشیما و اکیناوا قسمتی از ژاپن کهن نبود .

منابع[ویرایش]