ایرزیپلاس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

ایرزیپلاس (به انگلیسی: Erysipelas) از انواع بیماری‌های پرندگان می‌باشد.این بیمیاری ناشی از اریزیپلاتریکس روزپتیه در گله‌های پرندگان به ویژه شترمرغ سانان با تلفات بالا گزارش شده‌است.این ارگانیزم در آن دسته از حیوانات اهلی که مصرف غذایی دارند در مقیاس وسیعی دیده می‌شود و از مشکلات عمده در صنعت بوقلمون محسوب می‌شود.این عامل گهگاهی از طیور دیگری نظیر مرغابی، بلدرچین جدا شده‌است. این ارگانیزم عامل اریزیپلوئید در انسان می‌باشد که با علایم سلولیت در موضع عفونت یا در موارد شدیدتر با سپتی سمی مشخص می‌شود.

انتقال[ویرایش]

عفونت از طریق بلع خاک آلوده انتقال می یابد. پرنده حساس ممکن است از طریق زخم‌های کوچکی که بر اثر برخورد با فنس یا وسایل نقلیه یا نزاع با پرندگان هم گروه در پوستشان ایجاد می گردد آلوده شوند. نشان داده شده که حشرات در انتقال اریزیپلاس در بوقلمون و مرغابی دخالت دارند.

علایم بالینی[ویرایش]

معمولاً پرنده به سرعت تلف می‌شود ولی گاهی دوره کوتاهی از ضعف و بی‌حالی قبل از مرگ مشاهده می‌شود.جداسازی و تشخیص گونه‌های اریزیپلاس از طریق تهیه سواب از خون قلب یا بافت طحال و کبد صورت می‌گیرد.

درمان[ویرایش]

از طریق تزریق عضلانی پنیسیلین یا آنتی بیوتیک‌های کینولون صورت میگیرد.

پیشگیری[ویرایش]

در گله‌هایی که سابقه بروز اریزیسپلاس وجود دارد، ایمن‌سازی گله از طریق مصرف باکترین غیر فعال شده با فرمالین و دارای هیدروکسید آلومینیم (به عنوان مشوق) که در بوقلمون‌ها به کار می‌رود، صورت میگیرد.توصیه شده که در فارم‌های آلوده شترمرغ و امو دوز واکسن در سن ۶ هفتگی و دوزهای بعدی در ۲۰ و ۴۰ هفتگی در زیر پوست ناحیه پشتی گردن تزریق شود. یک دوز یادآور سالیانه قبل از شروع فصل تولید مثلی توصیه می گردد.

منابع[ویرایش]

  • پرورش و بیماری‌های شترمرغ و ...، ترجمه دکتر حسن واحدی.چاپ دهکده. ص۲۴۳-۲۴۴