انجیر تیغی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از اپونتیا)

سرده کاکتوس
Opuntia littoralis var vaseyi 4.jpg
Opuntia littoralis var. vaseyi
رده‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
(طبقه‌بندی‌نشده): گیاهان گلدار
(طبقه‌بندی‌نشده): دولپه‌ای‌های نو
(طبقه‌بندی‌نشده): دولپه‌ای‌های نو
راسته: میخک‌سانان
تیره: کاکتوس
زیرخانواده: انجیری‌واران
تبار: تبار انجیرتیغی
سرده: Opuntia
میلر
گونه‌ها

Many, see text.

مترادف

and see text

انجیر تیغی[۱] (Opuntia) یا کاکتوس‌های راکتی سرده‌ای از کاکتوسیان با ساقه خزنده و بندبند و گوشتی و مسطح با ساقه‌های کوتاه سیخک‌دار[۲] و به‌ندرت با تیغ‌های دراز حدود سه سانتی‌متر؛ گلهای گیاهان این سرده دوجنسی و منظم و منفرد زردرنگ است و میوه آنها به شکل سته قرمزـ بنفش به عرض پنج تا هشت سانتی‌متر است که پستانداران کوچک آن را می‌خورند.[۳]

میوهٔ جنس انجیر تیغی بیضی‌گون گیاه کاکتوس است. این گیاه خوردنی می‌باشد ولی به علت سطح خاردار آن باید با دقت پوست آن را جدا کرد. اگر خارهای آن و پوست آن جدا نشود می‌توانند ناراحتی‌هایی را در ناحیه گلو، مری و معده سبب شود.

به علت تطبیق پذیری این گیاه، رویش آن در مناطق مختلف جغرافیایی ممکن می‌باشد ولی خانه اصلی آن کویر و بیابان است. این گیاه، در درمان دیابت نوع دوم مؤثر بوده‌است و تحقیقات حول آن ادامه دارد.

انجیرهای تیغی انواع کاکتوس‌های برگ‌پهن، راکتی، زرد، راکت درشت و کوچک هستند. این دسته از کاکتوس‌ها گاهی در مناطق گرمسیری میوه‌های خوراکی تولید می‌کنند که مصارف دارویی دارد.

خواص میوه ی اپونتیا

برای کاهش قند خون این میوه موثر میباشد به این علت که مصرف میوه بعد از وعده های غذایی باعث کاهش جذب انسولین میشود و برای بیماران دیابتی از نوع 2 مفید میباشد .

حتی برای کاهش وزن نیز میتواند موثر باشد به این علت که میوه ی گیاه دارای فیبر بالایی است که همین مسئله باعث تراکم مواد مغذی و کالری کم است پس تا حد زیادی میتواند جلوی پرخوری را بگیرد و باعث مهار شدن گرسنگی شود.

میوه ی اپونتیا برای سلامت قلب نیز مفید است چرا که باعث کاهش کروسترول در بدن میشود و همچنین پتاسیوم موجود در میوه میتواند باعث آرام کردن رگ های خونی و کاهش استرس شود .

از میوه برای کاهش بیماری فشار خون نیز استفاده میشود که باعث جلوگیری از سکته های قلبی میشود.

منابع[ویرایش]

وب سایت جامع ویکی کاکتوس

1)(Prickly Pear Cactus Medicine: Treatments for Diabetes and Cholesterol (Ran Knishinsky)

  1. فرهنگ فشرده فارسی به انگلیسی آریانپور، تهران ۱۳۷۱.
  2. areolar
  3. واژه‌های مصوّب فرهنگستان تا پایان دفتر دوازدهم فرهنگ واژه‌های مصوّب.

2)http://en.wikipedia.org/wiki/Cactus_pear

3)https://cactoosgreenhouse.com/