فیدلیو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از اپرای فیدلیو)
پرش به: ناوبری، جستجو
فیدلیو، ۲۳ مهٔ ۱۸۱۴

اپرای فیدلیو (به آلمانی: Fidelio) یک اپرای آلمانی در دو پرده با دیالوگ‌های گفتاری، اثر لودویگ فان بتهوون و تنها اپرای اوست. لیبرتوی آلمانیِ آن را یوزف زونلایتنر (Joseph Sonnleithner) با اقتباس از اپرایی فرانسوی نوشتهٔ ژان ـ نیکلا بوئیلی (Jean-nicolas Bouilly) نوشت.

این اپرا بیان می‌کند که چگونه زنی به نام «لئونوره» به یک زندانبان به نام «فیدلیو» تغییر چهره می‌دهد و شوهرش «فلورستن» را از مرگ در زندان سیاسی نجات می‌دهد.

این اپرا نخستین بار توسط یوهان امانوئل شیکاندر در تماشاخانه‌اش در وین به نمایش درآمد. فیدلیو پیشتر اپرای لئونور نامیده می‌شد.

زمینه[ویرایش]

سناریوی بوئیلی درخور چشم‌انداز سیاسی و زیبایی شناسی بتهوون بود. داستانی از فداکاری، قهرمانی و پیروزی‌های اتفاقی همراه با درگیری‌های اساسی آن برای آزادی و عدالت برای جنبش‌های سیاسی معاصر در اروپا. نقش‌های اصلی لئونور و فلورستن به‌طور خاص، نیازمند مهارت زیاد آوازی به منظور برجسته نمایی شدت‌های لازم است. برخی از لحظه‌های قابل توجه در این اپرا شامل: "همسرایی زندانیان"، قصیده ای در باب آزادی که توسط همسرایی زندانیان سیاسی خوانده می‌شود. "صحنه‌ای که در آن فلورستن، لئونوره را به شکل فرشته‌ای می‌بیند که برای نجات او آمده‌است. "صحنهٔ آزادی فلورستن" و در پایان جشن گرفتن شجاعت‌های لئونوره که با همسرایی و تک خوانی همراه است.

تاریخچه اجرایی[ویرایش]

مانند بسیاری دیگر از آثار حرفه‌ای بتهوون، فیدلیو قبل از دست یابی به موفقیت کامل چندین نسخه داشت. بتهوون پیش اجرای لئونوره را در سه پرده به مدت دو شب در ۲۰ نوامبر ۱۸۰۵ در وین رهبری کرد؛ ولی قوای ناپلئون در ۱۳ نوامبر وین را گرفته بود؛ امپراتور فرانسیس و اشراف درجه اول گریخته بودند، و مردم حال شنیدن اپرا را نداشتند. اجرای آن، علی‌رغم کف زدنهای افسران فرانسوی که در میان تعداد کمی از حاضران نشسته بودند، شکستی فاحش بود. برای چاره جویی گروهی از دوستان شبی در دسامبر ۱۸۰۵، در قصر لیخنوفسکی گرد آمده بودند تا بتهوون را راضی کنند که در فیدلیو دست ببرد و آن را به صورت تازه‌ای عرضه کند. به او گفتند که اپرای او بسیار طولانی است و ناشیانه تنظیم شده.

او زیر بار نمی‌رفت و به خشم می‌گفت که فیدلیو را نابود خواهد کرد. اما استغاثهٔ مادرانه شاهزاده سالخورده در او اثری عمیق گذاشت و تسلیم آن تغییرات شد و آن را کوتاه و در آن تجدیدنظر کرد اما چند ماه پس از شب، تنها یک اشاره مبهم شاهزاده لیخنوفسکی در محفلی دوستانه باعث شد که بتهوون به تصور این که استقلال فکری اش لطمه دیده، خشمگین شود و مجسمه نیم تنهٔ شاهزاده را درهم بشکند و برای همیشه قصر لیخنوفسکی را ترک کند.[۱]

برای باردوم، در۲۹ مارس ۱۸۰۶ به معرض نمایش گذاشت؛ ولی باز هم توفیقی نیافت. هشت سال بعد، مقارن با تشکیل کنگره وین، هنگامی که شهر پراز جوش و خروش بود، اپرای مزبور با نام جدید فیدلیو برای بار سوم بر روی صحنه آمد، و تا اندازه‌ای با موفقیت روبه رو شد. نحوه آهنگسازی بتهوون بیشتر با سازهایی هماهنگ شده بود که نسبت به صدای انسان قدرت و انعطاف‌پذیری بیشتری داشت؛ خوانندگان، هرقدر هم مشتاق بودند که سدهای جدید را بشکنند، نمی‌توانستند بعضی از قسمتهایی را که آهنگ آنها خیلی بالا می‌رفت بخوانند، و عاقبت از خواندن سر می‌تافتند. این اپرا امروز گاه گاه بر بالهای شهرت آهنگساز-و با اصلاحاتی که وی دیگر نمی‌تواند در آنها تجدیدنظر کند - بر روی صحنه می‌آید.[۲][۳]

منابع[ویرایش]

  • کتاب زندگی بتهوون، نوشتهٔ رومن رولان
  • کتاب تاریخ تمدن، نوشتهٔ ویل دورانت
  • [en.wikipedia.com/fidelio ویکی‌پدیا انگلیسی]

پانویس[ویرایش]

  1. [en.wikipedia.com «fidelio»]. 
  2. دورانت، ویل. تارخ تمدن جلد 9. 
  3. رولان، رومن. زندگی بتهوون. 

ویل دورانت، تاریخ تمدن

رومن رولان، زندگی بتهوون

پیوند به بیرون[ویرایش]