انشین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
EnshinSabaki.jpg

انشین کاراته (به ژاپنی: 円心会館) (به انگلیسی: Enshin kaikan) یکی از سبک‌های کاراته است. این رشته توسط جوکو نینومیا (به ژاپنی: 二宮城光) (به انگلیسی: Jōkō Ninomiya) بنیان نهاده شد.

این سبک غیرکنترلی است و در آن تکنیکهای جودو و جابه جایی‌های سو مو که همان ساباکی است استفاده می‌شود. چون ساباکی در این سبک وجود دارد سرعت عمل بالاتر می‌رود و به همین دلیل اینکه شخص مجبور به بالا بردن سرعت برای جابه جایی می‌باشد. یکی از مهم‌ترین ویژگیهای آن کاربردی بودن این سبک است. از حرکات اضافی در این سبک اجتناب شده و کاتاها همه کاربردی هستند و تمام قسمت کاتاها دارای معنای قابل فهم و اجرا برای هنر جویان است.

ساباکی[ویرایش]

ساباکی مفهوم مشکلی است که بتوان آنرا از زبان ژاپنی ترجمه کرد. به هر حال ساباکی به حرکت که اغلب با کنترل و گاه با آماده‌سازی برای حرکت بعدی همراه است. اشاره دارد. به‌طور مثال از ساباکی می‌توان در اشاره به آموزش اسب اشاره کرد. سوارکار حرکات خاصی را اجرا کرده تا حیوان را کنترل کند و همین امر باعث می‌شود که حیوان طبق علاقه و نظر او رفتار و عمل کند. ساباکی به صورت حرکت مدافع در خط و به وضعیت حمله متقابل تفسیر می‌شود و این حرکات کنترل شده؛ در آماده‌سازی متقابل؛ اساس استراتژی بعضی از سبکها مانند انشین است.

ساباکی تایمینگ[ویرایش]

تایمینگ را می‌توان به معنی زمان مناسب در بهترین موقعیت نام برد تایمینگ نه تنها در هنرهای رزمی بلکه در کلیه ورزشها مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی آنچه قابل توجه‌است برنامه‌ریزی مدرن برای استفاده از تایمینگ می‌باشد که این مهم را کانچو نینومیا یکی از نوابغ کاراته جهان توانسته‌است درانشین به نام ساباکی تایمینگ برنامه‌ریزی نماید. تلفیق تایمینگ و ساباکی باعث می‌گردد تا کاراته کار بتواند به صورت کاربردی از آن استفاده نماید تمرینات منظم ساباکی تایمینگ باعث خواهد شد تا کاراته کار با سرعت عمل بهتر در موقعیت کامل مسلط بر حریف قرارگیرد. ساباکی تایمینگ همچنین دید و ذهن مبارز را قوی می‌کند. مبارز با این تمرینات در مبارزه خود از اعتماد و به نفس بیشتری برخوردار خواهد بود.

انشین کاراته در ایران[ویرایش]

انشین کاراته به عنوان نخستین سبک غیرکنترلی بعد از کیوکوشین در ایران در سال ۱۳۷۲ توسط شیهان حمید سلطانی بنیانگذاری گردید و در سال ۱۳۷۶ عضو رسمی سبکهای فدراسیون کاراته ایران شد. متأسفانه در تاریخ ۱۳۸۴ این سبک دچار بحران شد که منجر به انحلال موقت سبک گردید اما از سال 1385 تا سال 1390 انشین کاراته در غرب ایران با قدرت فعال و با برگزاری مسابقات متعدد قهرمانی کشور و قهرمانی غرب کشور ، به مرکزیت کرمانشاه ، و توسط سنسی امیر رستمی ( نماینده سازمان جهانی انشین کاراته در غرب ایران ) اجازه انحلال به سبک داده نشد و با تلاش‌های نمایندگان سازمان جهانی اشنین کاراته در ایران علی الخصوص شیهان شاهرخ غله دار این سبک در سال ۱۳۹۰ احیا شد. در حال حاضر شیهان شاهرخ غله دار ریاست سبک را عهده‌دار می‌باشند و کادر فنی آقایان

  1. شاهرخ غله دار (نماینده سازمان جهانی و رئیس سبک)
  2. خانم طیبه سروش رضائیه (نماینده سازمان جهانی و نایب رئیس بانوان)
  3. سید مجتبی سید [علی مرتضی] (نماینده سازمان جهانی و مسئول کمیته فنی)
  4. نیما پهلوان (نماینده سازمان جهانی و مشاور ارشد)
  5. امیر رستمی (نماینده سازمان جهانی در غرب ایران و نماینده کرمانشاه)
  6. برزو سلیمانی (مسئول همایشهای سبک)
  7. سعید سواحلی مقدم (نماینده سازمان جهانی)
  8. محمد برخوردار دبیر سبک

اعضا ء افتخاری آقایان :۱- مهندس مجید جلالی مهر۲- مهندس محسن علی‌آبادی ۳-دکتر محمد اکرمی ۴- دکتر [علیرضا رحیمی] می‌باشند در حال حاضر مرکزیت سبک در [استان البرز]، [شهرستان کرج] قرار دارد

منابع[ویرایش]

  • علی حق‌شناس، دانشنامه هنرهای رزمی، تهران، نگاه بوستان، ۱۳۹۴.

پیوند به بیرون[ویرایش]

https://web.archive.org/web/20121229234839/http://www.ikf.ir/dit_fl.asp?id=350 سایت فدراسیون کاراته