پرش به محتوا

انجیرتیغی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از انجیر تیغی)

سرده کاکتوس
Opuntia littoralis var. vaseyi
رده‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
(طبقه‌بندی‌نشده): گیاهان گلدار
(طبقه‌بندی‌نشده): دولپه‌ای‌های نو
(طبقه‌بندی‌نشده): دولپه‌ای‌های نو
راسته: میخک‌سانان
تیره: کاکتوس
زیرخانواده: انجیری‌واران
تبار: تبار انجیرتیغی
سرده: Opuntia
میلر
گونه‌ها

Many, see text.

مترادف

and see text

انجیرتیغی[۱] (Opuntia) یا کاکتوس‌های راکتی سرده‌ای از کاکتوسیان با ساقه خزنده و بندبند و گوشتی و مسطح با ساقه‌های کوتاه سیخک‌دار[۲] و به‌ندرت با تیغ‌های دراز حدود سه سانتی‌متر؛ گلهای گیاهان این سرده دوجنسی و منظم و منفرد زردرنگ است و میوه آنها به شکل سته قرمزـ بنفش به عرض پنج تا هشت سانتی‌متر است که پستانداران کوچک آن را می‌خورند.[۳]

میوهٔ جنس انجیرتیغی بیضی‌گون گیاه کاکتوس است. این گیاه خوردنی می‌باشد ولی به علت سطح خاردار آن باید با دقت پوست آن را جدا کرد. اگر خارهای آن و پوست آن جدا نشود می‌توانند ناراحتی‌هایی را در ناحیه گلو، مری و معده سبب شود.

به علت تطبیق پذیری این گیاه، رویش آن در مناطق مختلف جغرافیایی ممکن می‌باشد ولی خانه اصلی آن کویر و بیابان است. این گیاه، در درمان دیابت نوع دوم مؤثر بوده‌است و تحقیقات حول آن ادامه دارد.

انجیرهای تیغی انواع کاکتوس‌های برگ‌پهن، راکتی، زرد، راکت درشت و کوچک هستند. این دسته از کاکتوس‌ها گاهی در مناطق گرمسیری میوه‌های خوراکی تولید می‌کنند که مصارف دارویی دارد.

خواص میوهٔ اپونتیا

برای کاهش قند خون این میوه مؤثر می‌باشد به این علت که مصرف میوه بعد از وعده‌های غذایی باعث کاهش جذب انسولین می‌شود و برای بیماران دیابتی از نوع ۲ مفید می‌باشد.

حتی برای کاهش وزن نیز می‌تواند مؤثر باشد به این علت که میوهٔ گیاه دارای فیبر بالایی است که همین مسئله باعث تراکم مواد مغذی و کالری کم است پس تا حد زیادی می‌تواند جلوی پرخوری را بگیرد و باعث مهار شدن گرسنگی شود.

میوهٔ اپونتیا برای سلامت قلب نیز مفید است چرا که باعث کاهش کروسترول در بدن می‌شود و همچنین پتاسیم موجود در میوه می‌تواند باعث آرام کردن رگ‌های خونی و کاهش استرس شود.

از میوه برای کاهش بیماری فشار خون نیز استفاده می‌شود که باعث جلوگیری از سکته‌های قلبی می‌شود. [نیازمند منبع]

منابع[ویرایش]

1)(Prickly Pear Cactus Medicine: Treatments for Diabetes and Cholesterol (Ran Knishinsky)

  1. فرهنگ فشرده فارسی به انگلیسی آریانپور، تهران ۱۳۷۱.
  2. areolar
  3. واژه‌های مصوّب فرهنگستان تا پایان دفتر دوازدهم فرهنگ واژه‌های مصوّب.

2)http://en.wikipedia.org/wiki/Cactus_pear

3)https://cactoosgreenhouse.com/