پرش به محتوا

انجمن حسابداران عمومی گواهی‌شده آمریکا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
انجمن حسابداران عمومی گواهی‎شده آمریکا

(انجمن حسابداران رسمی آمریکا)

ماموریت[پانویس ۱] فراهم کردن منابع، اطلاعات، و رهبری

برای اعضا به منظور توان‌مندسازی
آنان در ارائه خدمات ارزشمند در بالاترین
سطح حرفه‌ای در راستای منافع عمومی،
کارکنان، و صاحب‎کاران
[۱]

بنیان‌گذاری ۱۸۸۷، آمریکا، با نام اولیه

انجمن آمریکایی حسابداران عمومی(AAPA)

شخصیت حقوقی سازمان غیرانتفاعی خصوصی
مقر نیویورک،  ایالات متحده آمریکا
اعضا بیش از ۳۷۰ هزار نفر از ۱۲۸ کشور
زبان رسمی انگلیسی
رئیس Richard J. Caturano[۲]
دبیرکل Barry C. Melancon[۳]
وب‎گاه رسمی www.aicpa.org
دفتر انجمن حسابداران عمومی گواهی‎شده آمریکا، دورهام، کارولینای شمالی

انجمن حسابداران عمومی گواهی‎شده آمریکا (AICPA)[پانویس ۲] (انجمن حسابداران رسمی آمریکا) یکی از باسابقه‎ترین و تأثیرگذارترین تشکل‎های حرفه‎ای حسابداری در آمریکا و جهان است؛ که بیش از ۱۲۵ سال از تشکیل آن می‎گذرد.

تاریخچه[ویرایش]

این انجمن در سال ۱۸۸۷ با نام انجمن آمریکایی حسابداران عمومی[پانویس ۳] راه‌اندازی شد؛ و در سال ۱۹۱۶، انجمن حسابداران عمومی[پانویس ۴] جایگزین آن شد. آن زمان، فقط ۱۱۵۰ نفر در این انجمن عضویت داشتند. نام انجمن در سال‎های بعد ابتدا - در ۱۹۱۷ - به انجمن آمریکایی حسابداران[پانویس ۵] و سرانجام – در ۱۹۵۷ - به انجمن حسابداران عمومی گواهی‎شده آمریکا تغییر کرد. البته پیش از آن، جامعه آمریکایی حسابداران عمومی گواهی‎شده[پانویس ۶] که در سال ۱۹۲۱ راه‎اندازی شده بود و به عنوان فدراسیونی برای جوامع حسابداران عمومی گواهی‎شده ایالت‎های آمریکا کار می‌کرد، نیز در سال ۱۹۳۶ با انجمن آمریکایی حسابداران ادغام شده بود (به نقل از ویکی‎پدیا انگلیسی).

ضابطه‎گذاری حرفه‎ای[ویرایش]

تا دهه ۱۹۷۰ استانداردگذاری حسابداری و حسابرسی در آمریکا - به‌طور انحصاری- توسط انجمن حسابداران عمومی گواهی‎شده آمریکا انجام می‌شد. ولی، در سال ۱۹۷۳ پس راه‌اندازی هیئت استانداردهای حسابداری مالی[پانویس ۷] از سوی بنیاد حسابداری مالی[پانویس ۸] مسئولیت تدوین اصول حسابداری پذیرفته همگانی[پانویس ۹] و استانداردهای حسابداری[پانویس ۱۰] که تا آن هنگام بر عهده هیئت اصول حسابداری[پانویس ۱۱] (وابسته به انجمن حسابداران عمومی گواهی‎شده آمریکا) بود به هیئت استانداردهای حسابداری مالی (وابسته به بنیاد حسابداری مالی آمریکا) واگذار شد. ولی، استانداردگذاری در زمینه‌هایی هم‌چون حسابرسی صورت‌های مالی، اخلاق حرفه‌ای، خدمات گواهی‌گری، کنترل کیفی موسسات حسابداری عمومی، خدمات مالیاتی، ارزش‌گذاری، و برنامه‌ریزی مالی هم‌چنان در اختیار این انجمن بود.
اما پس از رسوایی‌های مالی بزرگ آغاز سده ۲۱ میلادی و فروپاشی یکی از ۵ مؤسسه بزرگ حسابداری عمومی آن زمان (BIG5) - مؤسسه حسابرسی آرتور اندرسن[پانویس ۱۲] - سیاست‌گذاران عمومی فدرال آمریکا به این نتیجه رسیدند که مسئولیت استانداردگذاری حسابرسی باید به نهادهای دولتی مستقل‌تر و دارای اختیارات بیش‌تر واگذار شود. در نتیجه، طبق بخش ۱۰۱ قانون ساربنز-آکسلی (2002، SOX)، هیئت نظارت بر حسابداری شرکت‌های عام[پانویس ۱۳] در سال ۲۰۰۲ راه‌اندازی و مسئولیت مقررات‌گذاری در همهٔ زمینه‌های کاری حسابداران عمومی گواهی‎شده در ارتباط با شرکت‌های عام به این هیئت واگذار شد. البته، انجمن حسابداران عمومی گواهی‎شده آمریکا هم‌چنان اختیارات گسترده خود برای مقررات‌گذاری و نظارت‌های کنترل کیفی، اخلاقی، و رفتاری در ارتباط با بیش‌تر کارهای حسابداران عمومی گواهی‎شده- که مربوط به ارائه خدمات به شرکت‌ها خصوصی و اشخاص حقیقی می‌شود- را حفظ کرده‌است (به نقل از ویکی‎پدیا انگلیسی)..

گواهی‌نامه‌های حرفه‌ای[ویرایش]

انجمن حسابداران عمومی گواهی‎شده آمریکا بر مبنای سابقه کاری متقاضیان و موفقیت آنان در آزمون‌های کتبی تخصصی چند گواهی‌نامه حرفه‌ای به آنان اعطا می‌کند. این گواهی‌نامه‌ها که در آمریکا و جهان از اعتبار بالایی برخوردارند به شرح نمایه (۱) هستند. نمایه (۱)- گواهی‎نامه‎های حرفه‎ای انجمن حسابداران عمومی گواهی‎شده آمریکا

حروف اختصاری گواهی‎نامه نام انگلیسی گواهی‎نامه نام پارسی گواهی‎نامه توضیحات
CPA Certified Public Accountant حسابدار عمومی گواهی‎شده (حسابدار رسمی) پیوند ارائه شده در منابع را ببینید[۴]
ABV Accredited in Business Valuation کارشناس گواهی‎شده ارزش‌گذاری تجاری پیوند ارائه شده در منابع را ببینید[۵]
PFS Personal Financial Specialist متخصص امور مالی شخصی پیوند ارائه شده در منابع را ببینید[۶]
CFF Certified in Financial Forensics کارشناس گواهی‎شده امور مالی قانونی پیوند ارائه شده در منابع را ببینید[۷]
CITP Certified Information Technology Professional کارشناس گواهی‎شده فناوری اطلاعات پیوند ارائه شده در منابع را ببینید[۸]
CGMA Chartered Global Management Accountant حسابدار مدیریت جهانی خبره دو پیوند ارائه شده در منابع را ببینید[۹][۱۰]

مجلات حرفه‎ای[ویرایش]

این انجمن دارای دو مجله حرفه‎ای تخصصی و چندین خبرنامه گوناگون در موضوعات متنوع حسابداری، حسابرسی، خدمات مالی و مالیاتی، و دیگر موضوعات مرتبط است.

مجله حرفه‎ای The Journal of Accountancy
لوگوی مجله حسابداری انجمن حسابداران عمومی گواهی‎شده آمریکا (AICPA)

این مجله (با حروف اختصاری JofA) از سال ۱۹۰۵ به‌طور پیوسته توسط انجمن حسابداران عمومی گواهی‎شده آمریکا منتشر می‎شود. شمار مشترکان این مجله هم‌اکنون بیش از ۳۸۶ هزار مشترک است؛ از این رو، این نشریه یکی از تأثیرگذارترین مجلات حرفه‎ای حسابداری جهان به‌شمار می‎آید، زیرا در سال‎های اخیر شمار مشترکان آن حتی از اعضای انجمن حسابداران عمومی گواهی‎شده آمریکا هم فراتر رفته‌است. آرشیو آنلاین این مجله از ۱۹۹۷ تاکنون روی وب‎گاه رسمی آن در دسترس است.[۱۱]

مجله حرفه‎ای The Tax Advisor
لوگوی مجله مشاور مالیات انجمن حسابداران عمومی گواهی‎شده آمریکا (AICPA)

این مجله حرفه‎ای که توسط انجمن حسابداران عمومی گواهی‎شده آمریکا منتشر می‎شود یکی از معتبرترین مجلات مالیاتی آمریکا و جهان است. این مجله به صورت ماهنامه منتشر می‌شود و موضوعات متنوع مالیاتی را پوشش می‌دهد. آرشیو آنلاین این مجله از ژانویه ۲۰۰۸ تاکنون روی وب‎گاه انجمن حسابداران عمومی گواهی‎شده آمریکا، بخش نشریات[پانویس ۱۴] در دسترس است.[۱۲]

جوایز اعطایی[ویرایش]

انجمن حسابداران عمومی گواهی‎شده آمریکا نوزده (۱۹) عنوان جایزه گوناگون را در زمینه‌های مرتبط با حسابداری و حسابرسی به اعضای برجسته خود اعطا می‌کند. فهرست کامل عناوین این جوایز و شرح مربوط به هر یک از آن‌ها را می‌توانید در راهنمای شش صفحه‎ای جوایز اعطایی از سوی انجمن حسابداران عمومی گواهی‎شده آمریکا بخوانید.[۱۳]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. mission
 2. American Institute of Certified Public Accountants
 3. American Association of Public Accountants_AAPA
 4. Institute of Public Accountants_IPA
 5. American Institute of Accountants_AIA
 6. The American Society of Certified Public Accountants_ASCPA
 7. Financial Accounting Standards Board_FASB
 8. Financial Accounting Foundation_FAF
 9. Generally Accepted Accounting Principles_GAAP
 10. Accounting Standards_AS
 11. Accounting Principles Board_APB
 12. Arthur Andersen
 13. Public Company Accounting Oversight Board_PCAOB
 14. Publications

منابع[ویرایش]

 • ویکی‎پدیا انگلیسی، مقاله American Institute of Certified Public Accountants
 1. «بیانیه مأموریت (mission) انجمن حسابداران عمومی گواهی‎شده آمریکا». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۲ مارس ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۴ مارس ۲۰۱۳.
 2. رئیس انجمن حسابداران عمومی گواهی‎شده آمریکا[پیوند مرده]
 3. دبیرکل انجمن حسابداران عمومی گواهی‎شده آمریکا[پیوند مرده]
 4. درباره گواهی‎نامه حسابدار عمومی گواهی‎شده، وب‎گاه رسمی انجمن حسابداران عمومی گواهی‎شده آمریکا[پیوند مرده]
 5. «درباره گواهی‎نامه کارشناس گواهی‎شده ارزش‌گذاری تجاری، وب‎گاه رسمی انجمن حسابداران عمومی گواهی‎شده آمریکا». بایگانی‌شده از اصلی در ۵ مارس ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۴ مارس ۲۰۱۳.
 6. «درباره گواهی‎نامه متخصص امور مالی شخصی، وب‎گاه رسمی انجمن حسابداران عمومی گواهی‎شده آمریکا». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۸ مارس ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۴ مارس ۲۰۱۳.
 7. «درباره گواهی‎نامه کارشناس گواهی‎شده امور مالی قانونی، وب‎گاه رسمی انجمن حسابداران عمومی گواهی‎شده آمریکا». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۹ اوت ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۴ مارس ۲۰۱۳.
 8. «درباره گواهی‎نامه کارشناس گواهی‎شده فناوری اطلاعات، وب‎گاه رسمی انجمن حسابداران عمومی گواهی‎شده آمریکا». بایگانی‌شده از اصلی در ۵ مارس ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۴ مارس ۲۰۱۳.
 9. درباره گواهی‎نامه حسابدار مدیریت جهانی خبره، وب‎گاه رسمی انجمن حسابداران عمومی گواهی‎شده آمریکا[پیوند مرده]
 10. وب‎گاه رسمی حسابدار مدیریت جهانی خبره
 11. وب‎گاه رسمی مجله حرفه‎ای The Journal of Accountancy
 12. «صفحه مربوط به مجله The Tax Advisor، وب‎گاه رسمی انجمن حسابداران عمومی گواهی‎شده آمریکا». بایگانی‌شده از اصلی در ۷ مارس ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۴ مارس ۲۰۱۳.
 13. «راهنمای جوایز اعطایی از سوی انجمن حسابداران عمومی گواهی‎شده آمریکا (۶ صفحه، فایل PDF)» (PDF). بایگانی‌شده از اصلی (PDF) در ۳ سپتامبر ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۴ مارس ۲۰۱۳.