وو امپراتور هان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از امپراتور وو)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
امپراتور وو

امپراتور وو(چینی سنتی:漢武帝، چینی ساده‌شده:汉武帝، پین‌یین:Hànwǔdì، وید جایلز:Han Wu Ti)(زادهٔ ۱۵۶ پیش از میلاد- مرگ ۲۹ مارس ۸۷ پیش از میلاد) هفتمین امپراتور از دودمان هان بود. او در ۱۴۱ پیش از میلاد به امپراتوری رسید.

امپراتور وو قلمرو چین را گسترش داد و دولتی تمرکزگرا بر پایهٔ کنفوسیانیسم پایه‌ریخت. وی را بزرگترین فرمانروایان دودمان هان و سرتاسر تاریخچین می‌شمرند. در پی اقدامات او چین در زمان اقتدار دودمان هان به یکی از نیرومندترین ملت‌های آن زمان تاریخ بدل‌گشت. مرزهای چین در زمان او از غرب به قرقیزستان کنونی، از شمال شرقی به کره، و از جنوب به بخش شمالی ویتنام کشیده می شد. او توانست شیونگنوهای تازنده به مرزهای شمالی چین را بپراکند. همچنین برای برقراری اتحاد با یوئه‌چی‌ها سفیری را به نام چانگ چیان را در ۱۳۹ پیش از میلاد به غرب کشور فرستاد و او تا ازبکستان کنونی به دنبال آنان پیش رفت. این سفر بابی تازه در کشورگشایی‌های چین در آسیای میانه گشود.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors، "Emperor Wu of Han،" Wikipedia، The Free Encyclopedia، http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Emperor_Wu_of_Han&oldid=448055093 (accessed October ۲۹، ۲۰۱۱).