امپراتور وو هان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
امپراتور وو هان
漢武帝.jpg
امپراتور دودمان هان
سلطنت9 مارس 141 پ.م. الی 29 مارس 87 پ.م.
پیشینامپراتور جینگ هان
جانشینامپراتور ژائو هان
زادهچانگ‌آن, دودمان هان
درگذشته29 مارس 87 پ.م. (69 سال)
چانگ‌آن، دودمان هان
آرامگاه
مائولینگ, شیانیانگ, شانکسی, چین
فرزند(ان)
نام کامل
نام خانوادگی: لیو (劉)
نام کوچک: چه[a] (徹)
نام محترم: تونگ[۱] (通)
نام پسامرگ
کوتاه: امپراتور وو[b] (武帝) "martial"
کامل: شیائو وو هوانگدی[c] (孝武皇帝
نام معبد
شیزونگ (世宗)
دودمانهان غربی
پدرامپراتور جینگ هان
مادرامپراتریس وانگ ژی

فرمانروا وو (چینی سنتی: 漢武帝، چینی ساده‌شده: 汉武帝، پین‌یین: Hànwǔdì، وید جایلز: Han Wu Ti) (زادهٔ ۱۵۶ پیش از میلاد – درگذشتهٔ ۲۹ مارس ۸۷ پیش از میلاد) هفتمین فرمانروا از دودمان هان بود. او در ۱۴۱ پیش از میلاد به فرمانروایی رسید.

فرمانروا وو قلمرو چین را گسترش داد و دولتی همگرا بر پایهٔ کنفوسیانیسم پایه ریخت. وی را بزرگترین فرمانروایان دودمان هان و سرتاسر تاریخ چین می‌شمرند. در پی اقدامات او چین در زمان اقتدار دودمان هان به یکی از نیرومندترین ملت‌های آن زمان تاریخ بدل‌گشت. مرزهای چین در زمان او از غرب به قرقیزستان کنونی، از شمال شرقی به کره، و از جنوب به بخش شمالی ویتنام کشیده می‌شد. او توانست شیونگنوهای تازنده به مرزهای شمالی چین را بپراکند. همچنین برای برقراری اتحاد با یوئه‌چی‌ها سفیری را به نام چانگ چیان را در ۱۳۹ پیش از میلاد به غرب کشور فرستاد و او تا ازبکستان کنونی به دنبال آنان پیش رفت. این سفر سرآغازی تازه در کشورگشایی‌های چین در آسیای میانه گشود.

منابع[ویرایش]

  1. This courtesy name is reported by شون یوئه (148–209),
    the author of the
    Annals of Han (漢紀), but other sources
    do not mention a courtesy name.

Wikipedia contributors, "Emperor Wu of Han," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Emperor_Wu_of_Han&oldid=448055093 (accessed October ۲۹، ۲۰۱۱).


خطای یادکرد: خطای یادکرد: برچسب <ref> برای گروهی به نام «lower-alpha» وجود دارد، اما برچسب <references group="lower-alpha"/> متناظر پیدا نشد. ().