ال‌بی‌وی ۲۰–۱۸۰۶

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ال‌بی‌وی ۲۰-۱۸۰۶)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

ال‌بی‌وی ۲۰–۱۸۰۶ (LBV ۱۸۰۶-۲۰) درخشان ترین و پرجرم ترین وبزرگ ترین ستاره شناخته شده است.درخشش این ستاره حدود ۴۰۰۰۰۰۰ برابر خورشید، شعاع آن حدود ۱۵۰ برابر خورشید، و جِرم آن چیزی میان ۱۳۰ و ۱۵۰ جرم خورشیدی می‌باشد .این ستاره یک فراغول و نیز یک متغیر آبی درخشان است.این ستاره که در فاصله ۳۰۰۰۰ تا ۴۹۰۰۰ سال نوری از ما قرار دارد، تا کنون تنها به وسیله طول موج فروسرخ توسط بشر آشکار شده است.[۱] با این که این ستاره تا کنون درخشان‌ترین ستاره شناخته شدهٔ عالم بوده، برای ساکنان سامانه خورشیدی غیر قابل دیدن است، زیرا بیشتر نور مرئی آن از میدان دید ما خارج است و اکثراً توسّط گاز‌ها و غبارهای میان ستاره‌ای جذب شده یا به بیرون میدان دید ما بازتاب می‌شود. به طوری که قدر ظاهری آن حدود ۳۵ می‌باشد.

برخی از یافته‌ها درباره این ستاره احتمال وجود یک همدم را برای آن بسیار قوی کرده است، به طوری که جِرم هر کدام از این ۲ ستاره بسیار کمتر از ۱۳۰ جرم خورشیدی خواهد بود.[۲]

مکان[ویرایش]

این ستاره در مرکز سحابی رادیویی G۱۰/۰-۰/۳، که یکی از بخش‌های تشکیل دهنده خوشه ستاره‌ای ۲۰-۱۸۰۶ است، قرار دارد .این خوشه ستاره ای، شامل چندین ستاره غیرمعمولی دیگر نیز می‌باشد .حداقل ۲ ستاره ولف رایت سرشار از کربن، که در گروه‌های WCL و WC۹d قرار دارند، دو ستاره ابرغول آبی، و یک ستاره نوترونی با میدان مغناطیسی بسیار نیرومند با نام SGR ۱۸۰۶-۲۰ در این خوشه ستاره ای قرار دارند .

وسایل کشف[ویرایش]

اخترشناسان برای این کشف از تلسکوپ ۲۰۰ اینچ پالومار و تلسکوپ ۴ متری سروتولولو در شیلی استفاده کردند .

تولّد[ویرایش]

به نظر اخترشناسان تولید چنین ستاره بزرگی به این سادگی نیست .احتمالاً بر اثر یک ابرنواختر، توده بسیار بزرگی از گاز در محیط میان ستاره‌ای فشرده شده و آن را به وجود آورده است .

منابع[ویرایش]

  1. «درخشان ترين ستاره عالم»(فارسی)‎. huppa.com، ۲۹ اسفند ۱۳۸۷. بازبینی‌شده در ۲۹ اسفند ۱۳۸۷. 
  2. «The Double-lined Spectrum of LBV 1806-20»(English)‎. The Astrophysical Journal، ۲۰۰۹/۱۹/۳. بازبینی‌شده در ۲۰۰۹/۱۹/۳.