اعلام یک قتل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اعلام یک قتل
A Murder is Announced First Edition Cover 1950.jpg
نویسنده(ها)آگاتا کریستی
عنوان اصلیA Murder Is Announced
کشوربریتانیا
زبانانگلیسی
گونه(های) ادبیادبیات داستانی جنایی
تاریخ نشر
ژوئن ۱۹۵۰
پس ازThree Blind Mice and Other Stories 
پیش ازآنها به بغداد آمدند 

اعلام یک قتل یا قتل از پیش اعلام شده (به انگلیسی: A Murder Is Announced) رمانی جنایی اثر آگاتا کریستی است.

این کتاب که از مجموعه داستان‌های خانم مارپل می‌باشد در ژوئن ۱۹۵۰ در بریتانیا توسط انتشارات کولینز کرایم کلوب[۱] و در همان ماه توسط انتشارات داد، مید اند کمپانی در آمریکا[۲][۳] به چاپ رسیده است.

قیمت کتاب در بریتانیا ۸ شیلینگ و ۶ پنی[۱] و در آمریکا ۲.۵ دلار[۳] بوده است.

خلاصه داستان[ویرایش]

در یک آگهی روزنامه محلی در یک روستای کوچک، قتلی در محل خانهٔ زنی به نام لتیشا بلک‌لاک اعلام می‌شود. در ساعت مقرر و درحالی که تعدادی از اهالی روستا در محل گفته شده حاضرند، ناگهان برق ساختمان قطع می‌شود. در همین حین مردی با چراغ‌قوه در ورودی اتاق ظاهر می‌شود. پس از شنیده شدن صدای چند گلوله و هنگامی که برق مجدداً وصل می‌شود، حضار با جسد فرد چراغ به دست و اسلحه‌ای در کنار وی مواجه می‌شوند. پلیس برای یافتن راز قتل از خانم مارپل کمک می‌گیرد. در این بین شخصی دیگر از مدعوین و نیز دوست و هم‌خانه خانم بلک‌لاک نیز به قتل می‌رسند.خانم مارپل در نهایت قاتل را پیدا می کند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ Chris Peers, Ralph Spurrier and Jamie Sturgeon. Collins Crime Club – A checklist of First Editions. Dragonby Press (Second Edition) March 1999 (p. 15)
  2. John Cooper and B.A. Pyke. Detective Fiction – the collector's guide: Second Edition (pp. 82, 87) Scholar Press. 1994; ISBN 0-85967-991-8
  3. ۳٫۰ ۳٫۱ American Tribute to Agatha Christie
  • اعلام یک قتل، آگاتا کریستی، محمدعلی ایزدی، نشر کارآگاه،چاپ دوم:۱۳۸۸