کاندید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کاندید یا خوشبینی
Candide1759.jpg
نویسنده(ها)ولتر
عنوان اصلیCandide ou l'Optimisme
برگرداننده(ها)جهانگیر افکاری
زبانفرانسوی
موضوع(ها)ادبیات
ناشر
ناشر فارسی: بنگاه ترجمه و نشر کتاب
تاریخ نشر
۱۷۵۹ میلادی
تاریخ نشر فارسی: ۱۳۴۰ خورشیدی

'کاندید یا خوشبینی' (به فرانسوی: Candide ou l'Optimisme) نام کتابی ادبی است که ولتر، نویسنده و فیلسوف اهل فرانسه آن را نوشته‌است؛ این کتاب اولین بار در سال ۱۷۵۹ منتشر شد و در دوران حیات نویسنده بیست بار تجدید چاپ شد و آن را در ردهٔ موفق‌ترین آثار ادبی فرانسه قرار دارد. کاندید یکی از آثار ادبی برجستهٔ جهان است.[۱] این کتاب و کتاب ساده دل یکی نیست. و داستان هر دو با وجود درون مایه مشابه متفاوت است.

کتاب کاندید یا خوشبینی در سال ۱۳۴۰ خورشیدی به قلم جهانگیر افکاری به فارسی ترجمه و منتشر شد و بعدها بارها تجدید چاپ گردید و توسط چند نفر دیگر دوباره ترجمه شد![۲]

خلاصه کتاب[ویرایش]

کاندید نام جوانی خوش باور است که در قصر بارون آلمانی زندگی می‌کند. بارون شخصی به نام پانگلوس را که از بهترین معلمان است برای تربیت کاندید استخدام می‌کند. پانگلوس همواره به کاندید می‌آموزد که ما در محیطی سرشار از خوشبختی و خوبی زندگی می‌کنیم. بعد از مدتی بارون به کاندید شک می‌کند و به گمان اینکه به دخترش نظر دارد او را از کاخ بیرون می‌کند. کاندید نیز به اجبار به گروه سربازان بلغاری می‌پیوندد. کاندید در جریان این اتفاقات متوجه می‌شود که دنیا محلی سرشار از خوشبختی نیست. بعدها دوباره با معلم خود برخورد می‌کند و او را در حال گدایی می‌بیند. کاندید نظر معلمش را دربارهٔ اینکه دنیا محل خوشبختی است جویا می‌شود و پانگلوس می‌گوید که شرایط زندگی می‌توانست بدتر از این هم بشود و بعد از توضیح آنچه بر او گذشته بود و ماجراهایی که بر کاندید گذشت در انتها می‌گوید که معتقد است همه چیز در دنیا برای خوشبختی و به بهترین نحو ترتیب داده شده‌است.

پانویس[ویرایش]

  1. اختریان، اطلاعات عمومی پیام، ۳۴۷.
  2. تاریخ ترجمه ادبی از فرانسه به فارسی، انتشارات سخن‌گستر و معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد مشهد، ۱۳۹۳

منابع[ویرایش]

  • اختریان، محمود (۱۳۸۴اطلاعات عمومی پیام، عالمگیر، شابک ۹۶۴-۹۳۶۰۸-۰-۸