استان‌های متحد ریو د لا پلاتا

مختصات: ۳۴°۴۰′۰۰″جنوبی ۵۸°۲۴′۰۰″غربی / ۳۴٫۶۶۶۷°جنوبی ۵۸٫۴۰۰۰°غربی / -34.6667; -58.4000
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
استان‌های متحد ریو د لا پلاته
(استان‌های متحد آمریکای جنوبی)

Provincias Unidas del Río de la Plata
(Provincias Unidas de Sudamérica)

Río de la Plata
۱۸۱۰–۱۸۳۱
پرچم Río de la Plata
پرچم
Río de la Plata
نشان ملی
موقعیت Río de la Plata
پایتختبوئنوس آیرس
(۱۸۱۰–۱۸۲۰)
(۱۸۲۶–۱۸۲۷)
زبان(های) رایجزبان اسپانیایی
دین(ها)
مسیحیت
حکومتسلطنتی (رسماً) (۱۸۱۰–۱۸۱۶)
جمهوری (۱۸۱۶–۱۸۳۱)
شاه فردیناند هفتم اسپانیا (در قرارداد)
(۱۸۱۰–۱۸۱۶)
رئیس‌جمهور
(۱۸۱۰–۱۸۱۲)
رئیس‌جمهور
(۱۸۱۲–۱۸۱۴)
رهبر عالی
(۱۸۱۴–۱۸۲۰)
رئیس‌جمهور
(۱۸۲۶–۱۸۲۷)
 
دوره تاریخیجنگ‌های ناپلئونی
۱۸۰۶–۱۸۰۷
۲۵ مه ۱۸۱۰
• اعلان استقلال
۹ ژوئیه ۱۸۱۶
• نبرد سپدا
End of centralized authority
۱ فوریه ۱۸۲۰
۸ فوریه ۱۸۲۶
• پیمان مونته‌ویدئو
استقلال اروگوئه
۲۸ اوت ۱۸۲۸
۴ ژانویه ۱۸۳۱
واحد پولرئال (از 1813)
سول (از 1815)
پزو (از 1826)
پیشین
پسین
نایب‌الملک ریو د لا پلاتا
کنفدراسیون آرژانتین
بولیوی
اروگوئه

استان‌های متحدهٔ ریو د لا پلاته (اسپانیایی: Provincias Unidas del Río de la Plata‎), که مدتی هم به نام استان‌های متحد آمریکای جنوبی (اسپانیایی: Provincias Unidas de Sudamérica‎) نامیده می‌شد، کنفدراسیونی از ممالک بود که پس از سقوط نایب‌الملک ریو د لا پلاتا، در اثر انقلاب مه در سال ۱۸۱۰ و جنگ استقلال آرژانتین، به وجود آمد. بسیاری از قلمروهای پیشین نایب‌الملک ریو د لا پلاتا در این کشور به پایتختی بوئنوس آیرس قرار گرفتند. این کشور بعدها آرژانتین را پدیدآورد.

حکومت

تغییر نایب‌الملک به استان‌های متحد تنها یک تغییر فرمانروا نبود، بلکه این یک انقلاب گسترده بود که منجر به گذار از پادشاهی مطلقه و رسیدن به جمهوری شد. این انقلاب تحت تأثیر موج روشن‌گری در اروپا و جنگ شبه‌جزیره بود که در آن پادشاهی اسپانیا تضعیف گردید. مفهوم تفکیک قوا به تدریج به ابزاری برای جلوگیری از استبداد تبدیل شد.[۱](p۱۲)

در حالی که در ابتدای انقلاب مه تنها شهر بوینس آیرس حکومت پریمرا خونتا را تأسیس نموده بود، با روی کار آمدن خونتا گرانده دیگر شهرها هم در حکومت ریو د لا پلاته شریک شدند. تغییرات در شیوهٔ حکومت ریو د لا پلاته توأمان با جنگ‌های استقلال آرژانتین ادامه یافت و در نهایت این کشور به چندین کشور دیگر تقسیم و تجزیه شد. آرژانتین، اروگوئه، پاراگوئه، بولیوی و بخش‌هایی از برزیل حاصل این تجزیه بودند.

United Provinces in the 1820s as understood by political cartographers at the time. 1821: Carte physique et politique de l'Amérique méridionale.[۲] 1822: The American Atlas by Carey & Lea. 1825: South America by Fisher.

منابع

  1. Ternavasio, Marcela; Luis Alberto Romero (2007). Gobernar la Revolución. Buenos Aires: Siglo veintiuno editores. ISBN 978-987-1220-96-0.
  2. Brué, Adrien-Hubert (1821), Carte physique et politique de l'Amérique méridionale: Physical and political map of South America (به French), Goujon, OCLC 494185362