اسب شوالسکی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
اسپ شوالسکی (تاخی)
Przewalski's Horse at The Wilds.jpg
وضعیت بقا
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: تک‌سم‌سانان
تیره: اسپیان
سرده: اسپان
Species: E. ferus
Subspecies: E. f. przewalskii
نام سه‌جمله‌ای
Equus ferus przewalskii
Przewalski's Horse area.png
مکان‌هایی که اسپ شوالسکی در آن‌ها به صورت وحشی حضور دارد.

اسپ شوالسکی یا تاخی یا اسپ جونغارستانی (نام علمی: Equus ferus przewalskii) زیرگونه‌ای کمیاب و در معرض انقراض از اسپ وحشی (Equus ferus) است که بومی استپ‌های آسیای مرکزی به ویژه مغولستان می‌باشد. مشخصهٔ این جانور بدن و سر بزرگ، گردن قوی، و رنگ کرم مایل به زرد (سمند) است. چنین هیبتی از اسپ شوالسکی به کرات در هنر پیشاتاریخی به تصویر کشیده شده است. ارتفاع این اسب به صورت میانگین به ۱٫۲۵ متر می‌رسد.

اسپ شوالسکی یکی از سه زیرگونه شناخته شدهٔ اسپ وحشی Equus ferus است. دو تای دیگر اسپ (Equus caballus) و تارپان منقرض شده (Equus ferus ferus) هستند. این اسپ در مغولستان با نام تاخی خوانده می‌شود. در قدیم تارپان مغولی نیز نامیده می‌شد. تا سال ۱۸۷۹ و هنگام شناسایی آن توسط زیست‌شناسان، این جانور هیچ گاه توسط انسان رام نشده بود. پس از آن، اسب‌های شوالسکی فراوانی برای نمایش در باغ وحش‌ها به دام انسان افتادند و این باعث شد که تا یک سده پس از آن دیگر اسپی وحشی از این نوع در حیات وحش یافت نشود. به دلیل زادآوری متعدد از گروه محدودی از این اسپ‌ها در باغ وحش‌ها، اسب شوالسکی از هم‌خونی رنج می‌برد. در دهه ۱۹۹۰، برنامه‌های گوناگونی به منظور معرفی دوباره این جانور به حیات وحش در مناطقی از زمین از جمله مغولستان، چین، فرانسه، و اسپانیا اجرا شدند.

سر و گردن اسپ شوالسکی (تاخی)
یک دسته تاخی

منابع[ویرایش]

  1. Boyd, L.; King, S.R.B (2011), Equus ferus ssp. przewalskii , IUCN Red List of Threatened Species. Version 2012.2, retrieved 17 February 2013

پیوند به بیرون[ویرایش]