ارش (یکا)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

ذرع یا اَرش واحد طول (درازا) در ایام قدیم بوده است.

ذرع معمول و متدواول که تا این اواخر بین پارچه فروشان و بزازهای بازار متداول بود و میله‌ای نیز به همین نام داشته‌اند ۱۰۴ سانتیمتر هست و هنوز هم معروف هست که هر ذرع ۱۰۴ سانتیمتر می‌باشد.

و آن مقداری باشد معین از سر انگشت میانین یک دست تا سر انگشت میانین دستی دیگر چون کسی دستها را از هم گشاده دارد. یا از سر انگشت میانین تا مرفق که بندگاه ساعد و بازو است[۱].

البته ذرع قدیمی‌تری نیز در ایران بوده است که به گفته نجم الدوله در کتاب کفایت الحساب، معادل ۴۵ سانتیمتر محاسبه شده است و در اصطلاح به آن ذرع شرعی می‌گویند. ذرع شرعی را معادل ۲ وجب می‌دانستند و با احتساب اینکه هر وجب بیست و دو و نیم سانتیمتر هست، به عدد ۴۵ سانتیمتر به ازای هر ذرع شرعی می‌رسیم.

در بخش مقیاسهای کتاب الاصفهان نوشته میر سید علی جناب، واحد دیگری به نام ذراع گفته شده که آن را معادل دو پا دانسته‌اند؛ و در همین بخش از کتاب مذکور یادآوری شده است که قدیمی‌ترین ذرع یا ارش مربوط به ایران باستان بوده است. جهنگردان فرانسوی گفته‌اند سنگ مرمر سیاهی از خرابه‌های تخت جمشید پیدا شده است که نام داریوش پسر هیستاسب بر آن حک شده است و براساس آن ارش یا ذرع باستانی ایران معادل پنجاه و چهار ممیز نیم سانتیمتر بوده است و هر پا نیز معادل ۳۲ سانتیمتر بوده است [۲]

منابع:[ویرایش]

  1. لغت نامه دهخدا
  2. کتاب الاصفهان، نوشته میر سید علی جناب، چاپ ۱۳۰۳ هجری شمسی ، نمره ۵۲۸ وزارت معارف و اوقاف و صنایع مستظرفه