اردک ماهی‌خوار کاکلی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

اردک ماهی‌خوار کاکلی
(مرگوس کاکلی)
پرنده نر در زمستان، نیوجرسی آمریکا
پرنده ماده، سوییس
وضعیت حفاظت
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرنده
راسته: غازسانان
تیره: مرغابیان
زیرخانواده: اردک دریایی
سرده: اردک ماهی‌خوار
گونه: M. serrator
نام دوبخشی
Mergus serrator
پراکندگی اردک ماهی‌خوار کاکلی
زرد=تابستان؛ آبی=زمستان؛ سبز=تمام سال
مترادف

Merganser serrator

Mergus serrator

اردک ماهی‌خوار کاکلی یا مرگوس کاکلی (نام علمی: Mergus serrator) یک اردک از گروه اردک‌های غواص است، همچنین یکی از اردکان سرده ماهی‌خوار، نام جنس این اردک یک کلمه لاتین است که توسط پلینی و بسیاری از نویسندگان رومی برای یک پرنده آبزی نامشخص به کار می‌رفته‌است، و serrator همان Sawyer است یا "Saw" که از لاتین می‌آید.

مرگوس کاکلی یکی از گونه پرنده ای بود که لینه در دهمین چاپ کتاب خود سامانه طبیعت شرح داده و معرفی شد، که در آن زمان نام دو جمله ای Mergus serrator یا مرگوس کاکلی به این نژاد داده شد.

توصیف[ویرایش]

مرگوس بالغ ۵۱–۶۲ (در ۲۰–۲۴) سانتی‌متر دارد، طول پهنای بالش ۷۰–۸۶ سانتی‌متر (در ۲۸–۳۴) دارد. آن‌ها دارای یک تاج سیخ سیخی و یک صورت بلند و باریک که دارای لبه‌های دندانه‌دار است هستند. جنس نر دارای سری تاریک با درخشندگی سبز است. یک گردن سفید با سینه عبوس، یک پشت سیاه، و بخش فرعی پشتش سفید است، ماده جنس‌ها سری عبوس و بدنی طوسی دارند، مرگوس‌های کاکلی جوان شبیه ماده‌ها هستند، اما سفید ندارند و دارای یک بال سفید کوچک‌تر هستند.

صدا[ویرایش]

صدای جنس ماده شبیه سوهان کردن است، پِرَک پِرَک prrak prrak، در صورتی که صدای جنس نر ضعیف است و مانند بروز سکسکه و عطسه می‌باشد

منابع[ویرایش]

  1. BirdLife International (2008). Mergus serrator. 2008 IUCN Red List of Threatened Species. IUCN 2008. Retrieved on 9 December 2010
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Red-breasted Merganser». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۰ اسفند ۱۳۹۱.
  • منصوری، جمشید. «غاز سانان». راهنمای پرندگان ایران.
  • «اردک ماهی‌خوار کاکلی (مرگوس کاکلی)». وبگاه کویرها و بیابان‌های ایران. دریافت‌شده در ۱۰ اسفند ۱۳۹۱.